Birželio 9 d. Strasbūre vyko europarlamentarų debatai apie santykius su Rusija.
EP plenariniame posėdyje aptarta Gabrieliaus Landsbergio (Europos liaudies partija) parengta ataskaita apie ES ir Rusijos santykius. Dėl jos bus balsuojama rytoj.
EP pranešėjas G. Landsbergis posėdyje kalbėjo (sutrumpinta):
[...] Galime tik apgailestauti, kad dabar devyniolika mūsų kolegų atsidūrė neteisėtame Rusijos sąraše, draudžiančiame atvykti į Rusiją. Tai ne tik nepagarba Europos Parlamentui, bet įžeidimas ir visai ES, kuri tarptautinį bendradarbiavimą grindžia skaidrumu ir taikiu dialogu.
[...] Europos pokario taikai grėsmę kelia Krymo okupacija ir besitęsianti Rusijos karinė agresija Ukrainoje. Neturėtume bijoti Rusijos veiksmų įvardinti būtent taip.
[...] ES laikosi labai aiškių teisinių principų, skaidrumo ir apsisprendimo laisvės, todėl daug įvairių iniciatyvų buvo pasiūlyta Rusijai, siekiant nukreipti šios šalies žmones į demokratijos ir reformų kelią. ES buvo dosni siūlydama įvairias bendradarbiavimo strategijas ar „Bendros erdvės“ iniciatyvas. Tačiau pagarba žmogaus teisėms ir demokratiniams principams Rusijoje vis blogėjo.
Europa netgi užmerkė akis, kuomet Kremlius nesilaikė tarptautinių sutarčių. Europa nesikišo, kai Rusijos kariai įžengė į Gruzijos teritoriją. Ji išliko tyli kai kuriose šalyse kuriant „Gazprom“ monopoliją ar per prekybos karą, kuomet Rusija, dengdamasi politiniu pretekstu, uždarė savo sienas.
Bet Europa keičiasi. Po neteisėtos Krymo aneksijos, po MH17 lėktuvo numušimo Europa pasinaudojo V. Čerčilio patarimu ir prabilo. Ir ji vėl kalbės, aš tuo tikiu. Bus daugiau ir griežtesnių sankcijų, jei nebus laikomasi tarptautinių įsipareigojimų, nustatytų dviejų susitikimų Minske metu, jei mirs daugiau žmonių dėl ginklų, į šalį patenkančių per nesaugomas sienas.
Europa prabils, kai vidaus rinkos taisyklės bus paveiktos bekompromisių monopolinių kompanijų, manančių, kad, kad korumpuoti sandoriai paverčia jas aukščiau įstatymo.
Europa pasakys žodį ar du, kai politinės partijos, prieštaraujančios tokiems kertiniams ES principams kaip demokratija, gaus dotacijas iš finansinių institucijų, susijusių su Kremliumi. Labai greitai šioje salėje išgirsime jų nuomonę, nes taip veikia demokratija ir teisinė valstybė.
Europos valstybės netylės, o prašys teisingumo ištaisant klaidas, užgriuvusias Ukrainos žmones.
Europa laikys duris ir rankas atviras visoms gerą tikėjimą turinčioms šalims. Tebūna ji didelė ar maža, tolima ar prie pat durų slenksčio. Šiandieninis Europos Parlamentas siųs aiškią žinutę bičiuliams rusams: jei jūsų valdžia laikysis pasauliui duoto pažado ir jį puoselės – sankcijos gali būti panaikintos. Jei Krymas bus nukreiptas į grįžimo kelią, Europa bus pasiruošusi atnaujinti politinius formatus, prie kurių kartu dirbome.
Visa tai Kremliaus rankose. O kol Kremlius nuspręs, kurį kelią rinktis, ES taps vis vieningesnė ir atsparesnė propagandai, prekybos spaudimui ir energijos karams. Europa išliks įsipareigojusi demokratijos. teisinės valstybės ir taikos principams.
Šaltinis: audiovisual.europarl.europa.eu
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]