Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius. |
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, dalyvaudamas įžanginėje ekspertai.eu ir pressjazz.TV laidoje „Aukso karvė“ priminė, ką nuveikė jo vadovaujama komisija, tirdama e.sveikatos projektą.
„Mes įvardinom juridinius asmenis, kurie buvo atsakingi už pinigų iššvaistymą ir kai kuriais atvejais pasisavinimą, įvardinom sveikatos priežiūros įstaigas, kurios susijusios yra, įvardinom tuos asmenis, kurie buvo atsakingi už sprendimus registrų centre, įvardinom asmenis, kurie Sveikatos ministerijoj buvo astakingi už sprendimus, įvardinom asmenis, kurie būdami Sveikatos ministerijoje įsisteigė juridinius asmenis, <...> matėme praktiškai, kaip sistema neveikia“, - pasakojo V. Gailius.
Visą šią informaciją Antikorupcijos komisija 2017 m. gruodį perdavė ... Generalinei prokuratūrai, kuri, pasak V. Gailiaus, pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Ekspertai.eu primena, kad vienos iš daugelio ilgus metus sėkmingai veikiančios pinigų plovyklos e.sveikata epopėja prasidėjo 2000 metais.
O 2008 m. tuometinė valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė paskelbė sprendimą dėl daugybės reikšmingų teisės aktų ir kitokių pažeidimų, nustatytų atliekant valstybinį auditą.
Apie tai buvo informuota Generalinė prokuratūra.
Tų pačių 2008 m. pabaigojė prokuroras Erikas Vaitiekūnas atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą išsiaiškininęs, kad baudžiamasis procesas nėra įmanomas (kiek vėliau šis prokuroras buvo sulaikytas imantis kyšį).
2010 m. į prokurorus kreipėsi ir ekspertai.eu, prašydami sustabdyti vis labiau įsibėgėjančią pinigų plovyklą.
Tačiau Teisėsaugos institucija informavo, kad „nebuvo pažeisti teisės aktų reikalavimai, susiję su valstybės biudžeto bei ES finansinės paramos lėšų naudojimu bei nebuvo pažeisti visuomenės ir valstybės teisės bei teisėti interesai, ir priėmė nutarimą nepradėti ikiteisminio tyrimo, nes nepadarytos veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“.
Tąkart Generalinė prokuratūra taip pat pranešė, kad ją Sveikatos apsaugos ministerija informavo, jog „atsakingiems asmenims skirtos drausminės nuobaudos: VŠĮ Sveikatos projektų biuro direktorei D. Pentiokinienei ir Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriui H. Baubinui skirta drausminė nuobauda – papeikimas“.
„Pradėti ikiteisminį tyrimą nėra pagrindo“, - buvo sakoma Generalinės prokuratūros laiške ekspertai.eu kolektyvui.
Apie pinigų plovyklą e.sveikata būtų galima pasakoti labai plačiai ir ilgai. Tačiau vaizdžiausiai susidariusią situaciją rugsėjo 5 d. „Aukso karvėje“ įvardijo Antikorupcijos komisijos pirmininkas.
„Kalbant apie pinigus, čia kalba eina apie 40 su viršum milijonų eurų, o Estijoje veikianti sistema yra nupirkta už 10 milijonų“, - nurodė V. Gailius.
Viešojoje erdvėje skelbiama, kad šiuo metu vyksta ketvirtasis projekto, turinčio sumažinti vizitų pas medikus skaičių, etapas, jam reikės dar apie 28 milijonus eurų.
Lietuvoje niekada niekas nepajudės iš mirties taško, kol nusikalstamam pasauliui dešimtmečiais uoliai tarnavusios mūsų šalies teisėsaugos institucijos užsiims šia veikla. Teisėsaugos problemos nenagrinėjo ir nesprendė nė viena valdžia, nė vienas prezidentas.
Sklinda kalbos, kad Lietuvą bet kurią akimirką gali pulti vis labiau agresyvėjanti Rusija. Tačiau gali būti, kad vidinys vėžys mūsų valstybę suės greičiau, negu V. Putinas spės paskelbti komandą „Fas“.