2024 m. liepos 17 d.

 

Galima nesunkiai nuspėti, kaip prokuratūrai vadovaujantys berniukai tiria, pavyzdžiui, milijardinę Snoro aferą

24
Paskelbta: 2012-12-14 11:11 Autorius: ekspertai.eu

Visai neseniai Generalinė prokuratūra, po ketverių su puse metų intensyvaus tyrimo neradusi nė menkiausio pažeidimo, nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl valstybės lėšų iššvaistymo finansuojant kelis programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) internetinius portalus, per kuriuos buvo pasisavinta mažiausiai pusė milijono litų.

Žinoma, kiek nustebino, kad teisėsaugininkai tirdami net nepastebėjo, kad jų tiriamas objektas jau dvejus metus visai neegzistuoja, nors pagal galiojančias sutartis turėjo veikti mažiausiai iki 2020 metų. Todėl buvo sunku iki galo suprasti, kokiomis metodikomis vadovaudamiesi prokurorai atliko šį tyrimą, tirdami nesamą dalyką, ir sugebėjo įrodyti, kad nors tiriamo objekto jau seniai nebėra, tačiau viskas atlikta tvarkingai ir nepavogtas nė vienas litas.

Po įkyrių tyrimą inicijavusių sąmoningų Lietuvos piliečių prašymų jiems buvo leista susipažinti su finaliniu prokuroro Gintaro Plioplio nutarimu šioje unikalioje ikiteisminio tyrimo medžiagoje.

Deja, ekspertai.eu nariams atvykus į Kriminalinės policijos komisariatą, jiems buvo leista tik perskaityti netrumpą (23 lapų) nutarimą, bet kategoriškai uždrausta pasidaryti jo kopiją, kurią išanalizavus su teisininkais būtų galima apsispręsti, ar verta skųsti šį nutarimą aukštesniajam prokurorui, ar ne.

Tačiau net ir paviršutiniškai susipažinus su minimo dokumento tekstu, akivaizdus ikiteisminį tyrimą kontroliavusio prokuroro G. Plioplio nusikalstamas veikimas, slepiant nusikalstamas veikas, kai VEKS skirtos lėšos iššvaistytos finansuoti neveikiantiems interneto portalams, ir padarant išvadą, kad toks lėšų “panaudojimas” yra teisėtas ir pagrįstas. Primename, kad šis prokuroras po prasmingos pilietinės ekspertai.eu iniciatyvos jau buvo pripažintas etiką pažeidusiu prokuroru.

Todėl ekspertai.eu kreipėsi į Generalinį prokurorą Darių Valį, prašydami įvertinti šio ikiteisminį tyrimą kontroliuojančio prokuroro veiksmus bei gebėjimą daryti logiškas išvadas ir nustatyti, ar jis tinkamai atliko savo pareigas ir nepiktnaudžiavo tarnyba.

Į šį kreipimąsi atsakymą atsiuntė Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis. Šis atsakymas, kaip visada, nenuvylė.

Vieno aukštesnių prokuratūros vadovų I. Mikelionio nuomone, visuomenės iniciatyva yra ne tik smerktina, bet ir, kaip reikia suprasti iš atsakymo, uždrausta įstatymu.

Taigi, nors VEKS interneto portalai jau kelerius metus visai neegzistuoja (o turėjo veikti mažiausiai iki 2020 metų ir net septyniomis kalbomis skleisti visam pasauliui gerąją žinią apie Lietuvą), nors pinigai buvo pavogti net nesislepiant, nors prokuroras G. Plioplys, turėdamas savo rankose visus nusikalstamos veikos faktus, primityviai nutraukė ikiteisminį tyrimą, aukštesnysis prokuroras I. Mikelionis nieko blogo neįžvelgė. Pasak jo, "nebuvo nustatyta prokuroro G. Plioplio veiklos organizuojant šį tyrimą trūkumų".

Galbūt I. Mikelioniui padarė įspūdį paties nutarimo apimtis - 23 lapai - tačiau tenka pastebėti, kad tai gali būti vienintelis tokio išsamumo dokumentas, kurį G. Plioplys surašė šioje byloje, ir į jį sudėta daugiau darbo, išmanymo bei nuoširdžių pastangų, negu tiriant patį nusikaltimą.

Nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą, kurį surašė I. Mikelionio ginamas G. Plioplys, nė žodžiu neužsiminta, kad valstybės lėšomis finansuotas portalas buvo kuriamas kažkokių privačių asmenų nuosavybei priklausančiuose portaluose. Niekas net nepasidomėjo keistu faktu, kad minimų portalų domenai šiandien priklauso fiziniams asmenims, t. y. šie portalai turi realius savininkus, tačiau tie savininkai - anaiptol ne valstybės įgaliotų institucijų įmonės. Šiuo metu minėti fiziniai asmenys moka domenų palaikymo mokesčius, kontroliuoja portalų turinį ir t. t.  

Štai taip jau dvejus metus atrodo vienintelis, 531 tūkstantį litų kainavęs poliglotinis portalas lietuva.gyvai.eu. Ką simbolizuoja skaičiai "404", iki šiol išlieka nelengva mįsle įvairių sričių tyrinėtojams. Prokurorui I. Mikelioniui (dešinėje) tai - jokių įtarimų nekeliantis reikalas:

Šioje nesudėtingoje byloje piliečiai turi retą galimybę iš arti stebėti nusikalstamus prokurorų veiksmus, kai turėdami labai konkrečius faktus apie įvykdytus konkrečius nusikaltimus ir disponuodami visomis teisinėmis bei procesinėmis priemonėmis, kurios sudaro galimybes juos sėkmingai atskleisti, jie šaltakraujiškai nutraukinėja ikiteisminius tyrimus.

Jei tai vyksta tokiose smulkiose bylose - prisidengiant tariamu VEKS interneto portalų finansavimu pasisavinta tik apie pusė milijono litų - belieka įsivaizduoti, kaip "sėkmingai" prokuratūros berniukai "tiria" tokias milijardines aferas, kaip Snoro banko bankrotas, ar šimtus milijonų litų kainavusios Nacionalinio stadiono griaučių statybos ant Šeškinės kalno bei šių griaučių balzamavimo darbai.

Iš tam tikros sąžiningiems piliečiams būdingos inercijos ekspertai.eu, nors ir nepuoselėdami didelių vilčių, vis dėlto informuoja Generalinį prokurorą D. Valį apie jo pavaldinių nusikalstamas veikas, dangstant finansinės aferas, ir prašo skubiai pradėti ikiteisminį tyrimą ne tik dėl nusikalstamos prokuroro G. Plioplio veikos, bet ir dėl labai abejotinų I. Mikelionio veiksmų.

Nereikia būti teisininku, kad matytum akivaizdų dalyką: minėti prokurorai savo nusikalstama veika diskredituoja prokuroro vardą, darydami didžiulę žalą ne tik prokuratūrai kaip institucijai, bet ir visai valstybei. O tai nėra labai gerai.

Be to, ekspertai.eu per beveik penkerius metus sukauptą informaciją perduoda Seimo Antikorupcijos komisijai, prašydami inicijuoti tyrimą ne dėl vieno ar kito pavienio VEKS projekto, bet dėl visos VEKS programos, kad būtų įvertintas tiek šios programos įgyvendinimo teisėtumas, tiek prokurorų veiksmų teisėtumas bei pagrįstumas, atliekant ikiteisminį tyrimą.

Vilnius buvo ketvirtasis iš Rytų Europos miestų (ir antrasis iš Rytų Europos sostinių), gavusių tarp valdininkų prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 metais suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.

P. S. Daugiau informacijos apie šį unikalų ikiteisminį procesą rasite publikacijoje "Po puspenktų metų Generalinė prokuratūra pagaliau nutraukė ikiteisminį tyrimą".

P. P. S. Kaip ten bebūtų, artėja didžiosios metų šventės, todėl ekspertai.eu iš visos širdies sveikina patikimą Prezidentės statytinį Generalinį prokurorą D. Valį ir siunčia jam pasaulinės muzikos šedevrą, kuris, tikimės, įkvėps dar didesniems žygdarbiams ir ateinančiais, 2013-siais, metais:

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
24. Gyvena
(2013-02-18 08:44:40)
(78.60.2.142) Parašė:

sau is mokesciu moketoju pinigu ir tiesiai sako,kad tai ne jusu reikalas.Vien uz toki atsakyma, normalioje salyje gautu pendeli i sikna.Rodo kazkokias savo vidaus nesamones,o net nepasvargina paskaityti Konstitucijos,kuri yra tiesioginio veikimo istatymas ir kuriai nusispjauti i ju vidaus taisykles.23. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2013-02-18 04:43:36)
(98.215.132.187) Parašė:

Na tam Tereodorui buvo gerokai paprasciau..... jis zino, kad pries jauti kaunasi. Ogi musu prokurorai nezino pries ka kaunasi, taigi del viso pikto..... kaunasi uz vagis. Taciau ka noreciau pasakyti. Noreciau pabandyti atskleisti tokiu prokuroru saves ivertinima. Taigi prokuroras, kuris kaunasi uz vagis pats sau viduje, suvokdamas tai ar ne, laiko save nieko nevertu niekseliu, visai nesvarbiu mesos gabalu valstybeje, kuriai turetu dirbti ir pasirenges nuciulpti ka tik pageidaus auksciau stovintis vagiu valdzios atstovas. Taigi tokiam prokurorui yra labai sunku gyventi visa laika save dvasiskai niekinant, nors gal pavalgymui jam ir numetama nuo riebuiliu stalo?22. visos nusikalstamos prokuratūros
(2013-02-17 18:10:12)
(78.60.88.213) Parašė:

veikla kuo greičiau turi būt stabdyta visoje Lietuvoje ! prokuroru nusikaltimai turi būt išsamiai ištirti ! nusikaltėliai-prokurorai turi būt pasodinti ilgam už grotu !21. kudirka
(2013-02-17 09:37:47)
(90.130.145.126) Parašė:

15. Vytautai B. Ir eiliniai prokurorai čia kalčiausi. Tokiais prie jokios valdžios nebegalima pasitikėti, net reklamas išnešioti.20. to 19 berniukai
(2012-12-16 22:58:07)
(85.206.70.128) Parašė:

Ir netik merginasi, dar jie vienas kita myli, o kai atsibosta pamyli vaikucius.19. berniukai
(2012-12-15 19:52:18)
(84.15.190.7) Parašė:

neturi laiko. Berniukai geria ir myli merginas.18. Tikinčiai Jėzumi
(2012-12-15 17:24:19)
(188.69.226.176) Parašė:

Reikia krikšioniui tikėti į dievą, o ne jo sūnų.17. Ona
(2012-12-15 14:28:43)
(84.46.236.46) Parašė:

didieji prokurorai "NE PRIE KO" kol patupdyta prezidente "dirbs", apacios tyles, o virsuneles veses ir TIESOS rasymas nejudes , ir teisesauga politiku kesenese sedes.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras