2024 m. lapkričio 22 d.

 

Garsaus milijonieriaus G. Kėvišo bylos sujungtos į vieną

Paskelbta: 2011-04-15 07:28 Autorius: ekspertai.eu

Gintautas Kėvišas neabejotinai talentingiausias Lietuvos kultūros vadybininkas, suorganizavęs daugybę puikių muzikinių renginių, festivalių, padaręs ne vieną proveržį ne tik Lietuvos muzikiniame pasaulyje. Tačiau dažnai jam oponentų metamas kriminalinis šešėlis, kurio niekaip (sąmoningai ar nesąmoningai?) negali išsklaidyti teisėsaugos institucijų specialistai, palieka tam tikrą nemalonų kartėlį paprastų piliečių akyse. Šiandien sukanka lygiai metai, kai prokuratūroje  buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas (BK 183 str. 2 d.) dėl galimo Lietuvos nacionalinės filharmonijos didelės vertės turto pasisavinimo.

Istorija

2002 metų lapkričio 8 dieną Valstybės kontrolė paskelbė audito ataskaitą dėl Lietuvos nacionalinės filharmonijos veiklos, organizuojant koncertines keliones bei meno festivalius.

Be pastebėtų daugybės smulkių ir didelių pažeidimų buvo užfiksuota, kad: "2000 m. birželio 5 d. iš Filharmonijos kasos buvo išmokėta 120 tūkstančių 303 litai 6 centai valstybės biudžeto lėšų. Kasos išlaidų orderyje nurodyta Ettore F.Volontieri pavardė, tačiau išmokėjimo aplinkybės ir buhalteriniai dokumentai verčia tuo abejoti. Vizualiai vertinant minėto asmens parašai sutartyje ir pinigų išmokėjimo orderyje nėra panašūs, užpildyta kasos išlaidų orderio forma skiriasi nuo tuo metu kasoje naudotų blankų. Be to, pagal gautą iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos informaciją, Ettore F.Volontieri iš Lietuvos išvyko 2000 m. birželio 5 d ryte. Analizuojant tos dienos mokėjimų seką, tokia biudžeto lėšų suma iš LNF kasos minėtos dienos ryte negalėjo būti išmokėta, t.y. biudžeto lėšų suma galėjo būti išmokėti vėliau, kai iš Lietuvos jau buvo išvykęs nurodytas pinigų gavėjas."

Trumpai tariant, neteisėtai buvo pasisavinta apvali šimto dvidešimties tūkstančių litų suma iš filharmonijos kasos suklastojus dokumentus. Todėl vadovaudamasi Valstybės kontrolės įstatymo 21 straipsniu, informaciją apie paminėtus faktus audito metu Valstybės kontrolė perdavė teisėsaugos institucijoms tolesniam tyrimui.

Tačiau tuomet FNTT atsisakė kelti baudžiamąją bylą, nes, pasak jos, nieko nusikalstamo nebuvo ir būti negalėjo.

Po daugelio metų visuomenės atstovams pradėjus aiškintis, kaip buvo vykdomas tyrimas ir kodėl FNTT atsisakė kelti baudžiamąją bylą, prokurorai netikėtai 2010 metų balandžio 15 dieną pradėjo ikiteisminį tyrimą, kai nuo nusikaltimo padarymo jau buvo praėjęs dešimtmetis.

Apie šią painią, bet antra vertus labai paprastą konkrečių pinigų pasisavinimo istoriją Nacionalinėje filharmonijoje bei šio nusikaltimo dangstymą prokuratūroje ir FNTT daugiau informacijos galima rasti ČIA.

Dabartis

EKSPERTAI.EU kreipėsi į Generalinį prokurorą Darių Valį prašydami informuoti, kokioje stadijoje yra ikiteisminis tyrimas dėl galimo Lietuvos nacionalinės filharmonijos turto pasisavinimo.

"Generalinės prokuratūros prokuroro nutarimu ikiteisminis tyrimas dėl galimo Lietuvos nacionalinės filharmonijos didelės vertės turto pasisavinimo 2010 m. rudenį sujungtas su atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl galimai nusikalstamo lėšų panaudojimu, skirtų Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) scenos įrangos projektavimui ir rekonstravimui", - informavo generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrius.

Taip pat pridūrė, kad šiame ikiteisminiame tyrime atliekami procesiniai veiksmai ir vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso 177 straipsniu ikiteisminio tyrimo duomenys be prokuroro leidimo neskelbtini.

Du ikiteisminiai tyrimai gali būti sujungti į vieną, kai abiejuose yra tiriama tos pačios įmonės veikla, kai sutampa tyrimui reikalingų buhalterinės apskaitos dokumentų laikotarpiai dėl tų pačių įmonių arba kai galimai nusikalstamas veikas organizavo ar padarė tie patys asmenys.

Dėl kokių priežasčių prokurorai sujungė dvi skirtingas bylas - Nacionalinės filharmonijos ir Nacionalinio operos ir baleto teatro - į vieną, sunku pasakyti. Galbūt dėl to, kad įtariama, jog nusikalstamas veikas organizavo ir įvykdė vienas ir tas pats asmuo - kultūros vadybininkas G. Kėvišas.

Galima spėti, kad greičiausiai tyrimas dėl Nacionalinės filharmonijos sulauks (ar jau sulaukė) senaties ir bus "nuskandintas" LNOBT byloje, o įtarimai dėl "galimai nusikalstamo lėšų panaudojimo" LNOBT tęsis toliau.

Nauda prokurorams paprasta - nereikės nuolat aiškintis dėl tyrimo nutraukimo Nacionalinėje filharmonijoje, bus pasakyta, kad informacija apie tyrimą neskelbiama, o tyrimas dėl LNOBT, savaime suprantama, užtruks dar pakankamai ilgai.

P. S. Tačiau kaip ten bebūtų, šiandien balandžio 15-oji, todėl visus, tiek kultūros darbuotojus, tiek aferistus ir jų kolegas iš teisėsaugos srities, tiek ir visus likusius žmones sveikiname su Pasauline Kultūros diena.

Šia proga siūlome pasiklausyti maestro Sauliaus Sondeckio diriguojamo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras