Balandžio 6-ąją Vengrijoje vyks pirmieji rinkimai į parlamentą pagal naująją Vengrijos Konstituciją, įsigaliojusią nuo 2012 m. sausio 1 d. (visas tekstas anglų kalba – čia), bei naują Rinkimų įstatymą. Pagal jį pirmąsyk rinkimai vyks per vieną turą, o renkamų parlamentarų skaičius sumažintas nuo 386 iki 199, pranešė „The Budapest Times“.
Parlamento (Országgyűlés) institutas Vengrijoje veikia nuo XIII a. paskutinio dešimtmečio.
Prieš rinkimus „The Budapest Times“ kalbėjosi su antiglobalistinės, tautininkiškos vengrų partijos „Jobbik“ (vengr. „Geriau“) vadovu 35 metų istoriku Gáboru Vona (video – čia).
– Kaip manote, ar partija „Fidesz“ šiuose rinkimuose vėl gaus balsų daugumą? Ar „Jobbik“ populiarumas išaugs dar labiau? Kaip vertinate per pastaruosius ketverius metus „Fidesz“ vadovo, premjero Viktoro Mihály Orbáno nuveiktus darbus?
– V. M. Orbáno vyriausybės sėkmė pirmiausia susijusi su nacionaline politika, o jos svarbiausias pasiekimas – nuostata dėl dvigubos pilietybės. Jie nesukūrė daugiau darbo vietų, nesustabdė ekonominės emigracijos, valstybės skola tebėra rekordiškai didelė, valstybinė pramonė nesukurta, mūsų suverenumas Europos Sąjungoje nepadidėjo, Vengrijos žemė neapsaugota. Todėl galima teigti, kad ši vyriausybė nesugebėjo užbaigti du dešimtmečius trukusio pokomunistinio pereinamojo etapo, o pati tapo jo „karūna“.
– „Fidesz“ pabrėžia, kad yra tautinė partija. Ar „Jobbik“ geriau atstovauja tautai?
– „Fidesz“ apie nacionalinius interesus tik kalba, tačiau nepriima sprendimų, kurie mums reikalingi, kad eitume į priekį. „Jobbik“ nenori su niekuo konfrontuoti, priešingai – mes siekiame dialogo su visomis Vengrijos ir užsienio politinėmis jėgomis. Tiesiog neleisime, kad būtų ignoruojami Vengrijos interesai. Norime kovoti už savo tikslus kaip bet kuri kita klestinti tauta. Jei „Jobbik“ patektų į vyriausybę, visiems tai būtų didžiulis netikėtumas, nes tada paaiškėtų, kad apie mus skleista informacija buvo nereikalinga ir klaidinga. Mes toliau puoselėjame žmogiškosiomis vertybėmis paremtus argumentus.
– Kokių rinkimų rezultatų tikitės?
– Norime laimėti. Sidabras ir bronza – gražu olimpinėse žaidynėse, bet politikoje laimi tik tas, kuris gauna auksą. Mūsų elektoratas – įvairiausių socialinių grupių rinkėjai. Esame populiarūs ir tarp jaunimo, ir tarp vyresnių žmonių – tiek vyrų, tiek moterų. Apklausų duomenimis, „Jobbik“ turi puikias sąlygas laimėti rinkimus.
– Atrodo, kad „Jobbik“ rinkimų tonas nuosaikesnis, nei buvo anksčiau. Kodėl?
– 2013 m. rugsėjį paskelbiau naują mūsų strategiją, kurios esmė – „Jobbik“ programa yra labai gera, bet ne visus žmones ji pasiekia tinkama forma. Taip nutiko dėl žiniasklaidos priešiškumo, mes ir patys padarėme klaidų. Todėl paprašiau partijos atsisukti į žmones ir elgtis kuo įžvalgiau. Mūsų žmonės tai suprato.
– Kas nutiko su „Vengrijos sargybiniais“ (Magyar Gárda Mozgalom)? Kaip dabar „Jobbik“ susijusi su šia nacionalistine vadinama organizacija, davusia priesaiką ginti Vengriją 2007 m., tačiau 2009 m. panaikinta Budapešto tribunolo?
– Žiniasklaida smarkiai pakenkė „Vengrijos sargybiniams“, kurių tikslas buvo sukurti motyvuotą savanorių gvardiją. Deja, puiki idėja buvo apmėtyta purvais ir jie tapo politinio susidorojimo auka, persekiojama grupe. Tačiau aš neatmetu jų, nes žinau, kiek daug sąžiningų, įstatymą gerbiančių žmonių yra šioje bendruomenėje. Tikiuosi, kad ateis laikas, kai bus sukurti tokie įstatymai, pagal kuriuos „Vengrijos sargybiniai“ galės atlikti savo misiją padėti žmonėms sudėtingose situacijose.
– Ar įsivaizduojate koaliciją vyriausybėje su „Fidesz“? Jei ne, ar galėtumėte remti „Fidesz“ būdami parlamente?
– Nei koalicijos, nei išorinės paramos šiai partijai neįsivaizduoju. Jei tapsime opozicija, balsuosime lygiai taip pat, kaip ir anksčiau. Balsuosime už tai, kas svarbu šaliai.
– Jei formuosite vyriausybę, kokių planų turite numatę?
– Doras darbas, tvarkingumas, atskaitingumas – tai mūsų pagrindiniai tikslai. Atlyginimų ir pensijų sistema turi būti sutvarkyta, kad žmonės galėtų gerai gyventi, visuomenė turi tapti saugesnė, o politikai neturi dangstytis savo imunitetu ir slapstytis.
– Jei formuosite vyriausybę, koks bus jūsų santykis su užsienio investuotojais?
– Visos kompanijos, kurios teikia žinias, technologijas ir kuria darbo vietas, yra laukiamos ir kviečiamos, su tokiomis norime dirbti kartu mūsų šaliai. Tačiau daugiatautis kapitalas bus stumiamas iš šalies. Užsieniečiai neturi daryti už mus to, ką sugebame patys.
– Kaip vyriausybės politika galėtų pasikeisti dėl romų mažumos?
– Vietoj teisių akcentuosime pareigas. Nenorime skaldyti visuomenės į vengrus ir romus, visuomenė – tai sąžiningi ir nesąžiningi žmonės. Mūsų programoje nebuvo ir niekada nebus jokios Vengrijos piliečių diferenciacijos pagal religiją ar tautybę. Priešingai – sakome, kad visiems turi būti taikomos vienodos taisyklės, tačiau jų reikia laikytis.
– Kaip Vengriją padaryti saugesnę?
– Tvarka ir saugumas gali būti tik tada, jei politikai sutvarko savo gyvenimus ir savo santykius vienas su kitu. Korumpuoti ir susikompromitavę politikai gali sukurti tik netvarką, o ne tvarką. Mano manymu, pagrindinis politiko tikslas – jo vidinio pasaulio tvarka. Kai ji atsiranda, politikas gali eiti viešumon.
– Kaip ketinate susigrąžinti į šalį šimtus tūkstančių Vengrijos emigrantų?
– Reikia padaryti daug dalykų, pvz., garantuoti darbo vietas su padoriais atlyginimais, nesudėtingą gyvenamojo būsto įsigijimą, išspręsti valiutos krizę, padaryti visuomenę saugesnę. Jei emigracija didės, Vengriją ištiks didžiulė demografinė, ekonominė ir socialinio saugumo krizė, todėl ją sustabdyti yra mūsų vienas pagrindinių uždavinių.
„Jobbik“ manymu, Vengrija turi permąstyti savo santykį su Europos Sąjunga – stojimo sutartis turi būti peržiūrėta dėl kelių dalykų. Svarbiausios Vengrijai yra trys pagrindinės ekonominės ir politinės galios: Vokietija, Rusija ir Turkija. Keistai skamba – juk mes esame kovoję su visomis šiomis šalimis. Aš pirmasis Vengrijoje paskelbiau šią „supergalių trikampio“ užsienio politikos strategiją, ir laikas parodys, kad esu teisus. Regioniniu lygmeniu matau galimybę sukurti Lenkijos, Vengrijos ir Kroatijos ašį.
Tuo tarpu Europos Sąjungos politika dekadentiška, veidmainiška, nesilaikanti tradicijų, todėl istorija ją nušluos nuo žemės paviršiaus.
Amerikanizacija, kuri įsisiautėjo pasaulyje, mums yra visiškai svetima ir žalinga. Siekiame kontaktų su tais, kurie mąsto panašiai ir kurie Europos ateitį mato ne per euroatlantizmo, o per euroazianizmo prizmę, taigi per partnerystę su Rusija, Turkija, Islamo pasauliu.
– Kaip vertinate Ukrainos ir Rusijos konfliktą?
– Tai ne Ukrainos ir Rusijos, o Rusijos ir JAV konfliktas, kuris vyko Gruzijoje, dabar vyksta ir Sirijoje. „Jobbik“ Krymo referendumą laiko teisėtu, nors abi pusės naudojo jėgą. Tačiau žmonės referendume pareiškė aiškią nuomonę.
JAV turi pripažinti, kad jos nebegali būti viso pasaulio šeimininkės, priiminėti sprendimus už visus. Kuriamas naujas pasaulis, kuriame ne vien JAV priiminės sprendimus.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]