2023 m. gruodžio 6 d.

 

Generalinės prokuratūros TV

12
Paskelbta: 2014-03-07 18:36 Autorius: dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu
„ekspertai.eu“ koliažas
„ekspertai.eu“ koliažas

Lietuvos Respublika ne dienom, o valandom tobulėja. Nuo šiol Generalinė prokuratūra (toliau – GP) imsis vertinti, ką rodyti Lietuvos piliečiams per visas televizijas. Ypač kabelines. 

Valstybės biudžetinė įstaiga Lietuvos radijo ir televizijos komisija ketvirtadienį išplatino pranešimą spaudai, kad „Lietuvos radijo ir televizijos komisija kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą įvertinti, ar transliuojant bei retransliuojant Rusijos televizijos programos PBK Lithuania laidą „Laikas“ bei RTR Planeta laidą „Savaitės žinios“ nebuvo padarytos Baudžiamojo kodekso numatytos draudžiamos veikos, ir, nustačius atitinkamus pažeidimus, imtis visų būtinų veiksmų, kad draudžiama veikla būtų nutraukta“.

Nes tokia atsakinga institucija kaip Lietuvos radijo ir televizijos komisija  (toliau – LRTK) ir jos rinktiniai nariai perkaito nuo atsakomybės ir nuolat neramaus miego. Iškankinta nemigos ir košmarų, šį ketvirtadienį LRTK pagaliau apsisprendė savo nuosprendžius perleisti GP, kurioje nuo penktadienio turėtų įvykti daug naujovių.

Pirmasis GP darbas bus įvertinti, ką rodo Lietuvos kabelinės televizijos. Pavyzdžiui, Lietuvoje iki šiol tarp piliečių itin populiariose Rusijos televizijų laidose – netikėtai išaiškėjo – buvo itin šališkos laidos. Koks netikėtumas – netgi sistemingai pateisinama Rusijos invazija į Ukrainą.

Todėl prokurorai nuo pat šio penktadienio turės atidžiai nuo ryto iki vakaro žiūrėti visus TV kanalus ir užbėgti už akių bet kokiems Rusijos televizijų sistemingiems pažeidimams Lietuvos teritorijoje. O tokius pastebėjus, teks griežtai nuspręsti – padarytos ar nepadarytos Baudžiamojo kodekso numatytos draudžiamos veikos.

Taigi, nuo penktadienio GP įkypų žvilgsnių rūmuose turėtų įvykti kardinalių naujovių. Koridoriuose privalės atsirasti šviečiančios TV sienos, poilsio kambariuose – namų kino kampeliai, o kabinetuose nuo palubių iš kiekvieno kampo privalės pakibti TV monitoriai, kad prokurorai viską matytų ir viską kontroliuotų. Nuo Lietuvos iki Aliaskos ir Kinijos. Beveik Euroazijos užkariavimas. Šliaužiantis ir grėsmingas.

Be jokių abejonių, GP TV rekonstrukcija yra neginčytinai būtina. Kitaip nukankinta nemigos ir nuo atsakomybės nusikankinusi LRTK gali netyčia nubausti ne tą, kurį reikia. Ar nenubausti ir dar labiau kankintis. Komisijai neišvengiamai iškilo toks fundamentalus klausimas – bausti ar nebausti. Ir šią savo nuomonę bei sprendimo galią nutarė deleguoti įkypoms GP akims. Bus daug ramiau. Ir išsimiegoti jau bus galima.

Tiesa, komisija dar spėjo kreiptis į žurnalistų etikos inspektorių įvertinti, ar Lietuvos kabelinėse televizijose rodytose Rusijos televizijų laidose išplatinta informacija nepažeidė Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų, vienareikšmiškai draudžiančių skleisti minėtą informaciją. Nes jose buvo nuosekliai pateisinama Rusijos kariuomenės invazija į suverenios valstybės – Ukrainos – teritoriją, kurstomas karas, neapykanta, skleidžiama dezinformacija.

Kaip netikėta vis dėlto, kad Rusijos televizijos platina tokią informaciją. Ir dar Lietuvoje. Ir dar per kabelines, kurias užsisako didžioji dalis Lietuvos piliečių. Vieni netikėtumai.

Todėl komisija primygtinai paragino visus Lietuvoje veikiančius viešosios informacijos platintojus, o ypač retransliuojančius kitų šalių programas, atidžiai vertinti programų turinį, kuriuo gali būti platinama dezinformacija ir kurstomas karas. Už tokios informacijos platinimą yra numatyta ir baudžiamoji atsakomybė, primena komisija.

Turbūt nuo šiol prasidės mirksinti kabelinių TV era. Tai yra su properšomis nuosekliame TV sraute. Nes griežtieji prokurorai su pulteliais rankose negailestingai išjungs perdavimą blogų ir nereikalingų žinių Lietuvos piliečiams. O su GP nepasiginčysi. Todėl bus ramu ir gal net linksmiau. Nes tuos properšų mirksnius bus galima įsivaizduoti kaip draugiškai rūpestingą prokuroro mirktelėjimą.

Komisija taip pat atkreipia užsienio programų retransliuotojų dėmesį, kad pagal Visuomenės informavimo įstatymą jie privalo užtikrinti, kad viešoji informacija visuomenės informavimo priemonėse būtų pateikiama teisingai, tiksliai ir nešališkai. Vartotojams privalo būti užtikrinta patikimų ir nešališkų informacijos šaltinių įvairovė taip pat ir rusų kalba. Tai jau įdomioji cenzūra. Įdomu, ką šiuo atveju nutars GP. Turbūt vietoj mirktelėjimo išgirsime įterptų tekstų. Tiesiai iš GP.

Pagaliau prokurorai turės rimto darbo ir žinosime, kad kitais visais nereikšmingais klausimais jų nereikia trukdyti.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
12. Manau
(2014-03-09 17:57:33)
(185.26.182.25) Parašė:

televizija tik pradžia, ateis laikas ir internetui, o ir radijui. Gaila išardė bokštus, kurie trukdė klausytis laidų iš užsienio. Dabar už mokesčių mokėtojų pinigus reiks statyti naujus. Niekad nemaniau, kad laisvoje Lietuvoje atsiras cenzūra panaši į buvusią tarybų sąjungoje. Ko bijo mūsų valdžia? Negi galvoja, kad dabar žmonės kvailesni nei prieš 20 metų ir nemokės atskirti pelų nuo gūdų?11. Klausimėlis
(2014-03-09 11:46:31)
(188.69.212.142) Parašė:

įdomu įdomu... politinė silpnaprotystė Lietuvoje taip įsigalėjo, kad deklaruodami demokratinių principų viešpatvimą, klerkai prastūminės primityvią ideologija paremtą cenzūrą... ???10. pritariu Arturkai
(2014-03-08 20:34:51)
(188.69.194.137) Parašė:

reikia uždrausti viską ir kuo greičiau9. Arturka
(2014-03-08 20:30:39)
(78.56.174.97) Parašė:

Jei Rusijos TV kanalai daro žalą Lietuvai,juos reikia uždrausti. Tai pat reikia uždrausti Lansbergį, Butkevičių, Grybauskaitę, Seimą ir Konstitucinį teismą. Nereikia pamiršti ir konservatorių partijos, socialdemokratų ir kitų komunistų. Šalin kenkėjus. Tik įdomu, kas didesnis kenkėjas? Ar rusų TV ar mūsų valdžios vyrų ir moterų korupcija, pataikavimas ES, bankams, Telekomo ir Mažeikių naftos pardavimas. Kas daugiau padarė žalos Lietuvos žemės ūkiui, kolorado vabalai ar Lansbergis su savo chebra išardęs kolūkius? Kaip manot?8. Tadas A.
(2014-03-08 19:41:05)
(78.57.203.13) Parašė:

Sveiki,nezinau ar neleisti rodyti Rusijos programu yra gerai,aisku ten daug demagogijos,bet ir is kitos puses galybe demagogijos,tai reikia skaityt tarp eiluciu.O karas Irake taip pat buvo nepateisintas,tai gal uzdraudziam ir Amerikosu televizijas.Manau reikia patiems atsirinkti,o ne kazkokia cenzura,lukasenkija kazkokia.7. Martai
(2014-03-08 18:41:55)
(78.56.187.188) Parašė:

Tai kokia čia naujiena, kad pasirašei? Kam čia reikia prie visų straipsnių platinti žinutę, kad pasirašei? Kaip mažas vaikas.6. Grasilda
(2014-03-08 13:19:28)
(83.189.219.227) Parašė:

Visai neblogas šou būtų Generalinės prokuratūros televizija, tegul rimtai apsvarsto. Reklamos gautų daug, gal net visi reklamos davėjai sugužėtų. Būtų pati teisingiausia prokurorų tv, gyventume stabiliai ramiai ir linksmai mūsų tėvynėje5. Juozas
(2014-03-08 12:12:19)
(86.38.7.254) Parašė:

tai kas daugiau idomesnio begali nutikti valstybeje valdant Grybauskaitei su savo kiseniniu.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras