Gegužės 17 d. Seime lankėsi generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, kuris atsakė į Seimo narių klausimus apie Lietuvos banko vadovų sąsajas su galimu kyšio reikalavimu bei specialiųjų tarnybų darbo veiklos specifiką.
Audrius Nakas paklausė E. Pašilio, ar teisėsaugininkai privalo informuoti politikus, kokius tyrimus vykdo, kaip juos vykdo, kokius procesinius veiksmus planuoja atlikti.
„Jie privalo apie tai informuoti, pavyzdžiui, prezidentę ar neprivalo? Ar yra kokie nors įstatymai reglamentuoti, kaip turi elgtis teisėsaugininkas, prokuroras, STT pareigūnas ar kas nors kitas? Aš turiu omeny paskutinį atvejį su liberalais. Yra politikų, ir dabar sėdinčių Seimo salėje, kurie viešoje erdvėje – interneto portaluose, per televizijas aiškino, kad prezidentė turėjo būti informuota. Esą ji viską žinojo ir tiesiog turėjo duoti leidimą teisėsauginikams, ar galima imtis vienokių ar kitokių veiksmų, ar negalima“, - klausė Seimo narys.
Generalinis prokuroras paneigė tokius gandus.
„Nėra tokios tvarkos, kuri įpareigotų informuoti ir panašiai. Tikrai neturiu jokių duomenų, kad prezidentė buvo informuota“, - sakė E. Pašilis.
Tačiau, pasak prokuratūros vadovo, prokurorai negali uždrausti niekam nusišnekėti.
„Patikėkite, mes negalime uždrausti ir Seimo nariams, kitiems asmenims šnekėti per publikacijas, per visuomenės informavimo priemones ir sakyti savo nuomonę, poziciją ar…“, - nurodė E. Pašilis.
Ekspertai.eu primena, kad A. Nakas kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovą ir šalies prezidentę prašydamas atsakyti į kelis klausimus, kilusius po viešo Seimo nario, buvusio STT Panevėžio valdybos viršininko Povilo Urbšio gegužės 12 d. valstybinio transliuotojo tiesioginėje LRT laidoje „LRT forumas“ išsakytų teiginių, kad Lietuvos specialiosios tarnybos yra tiesiogiai priklausomos nuo šalies prezidentės.
Minėtos laidos metu P. Urbšys tvirtino, kad STT jokių tyrimų, kurie susiję su aukšto rango politikais, savarankiškai neatlieka.
Analogišką nuomonę nepriklausomam portalui delfi.lt išsakė ir valdančios koalicijos politikai – darbiečiai Artūras Paulauskas ir Valentinas Mazuronis.
Kitaip tariant, jei kyšininkas ar kitoks nusikaltėlis yra aukštas politikas, tuomet specialiosios tarnybos, pasak P. Urbšio, V. Mazuronio ar Seimo NSGK pirmininko A. Paulausko, privalo atsiklausti aukščiausių politikų, šiuo atveju šalies prezidentės – ar galima toms specialiosioms tarnyboms veikti remiantis įstatymais ir dirbti savo tiesioginį darbą, ar reikia papildomai paprašyti leidimo tų, kurie... yra aukščiau įsatymo.
Todėl A. Nakas ir uždavė klausimus STT vadovui ir prezidentei:
• Kokiu įstatymu reglamentuojama, kad STT tyrimai turi būti derinami su šalies prezidentu? Ar yra koks nors teisės aktas, nustatantis prievolę ar pareigą apie vykdomus tyrimus informuoti LR prezidentą?
• Ar yra koks nors teisės aktas, reglamentuojantis informacijos apie vykdomus tyrimus teikimą prezidentui?
• Apie kokius tyrimus STT vadovybė privalo prezidentę informuoti, o apie kokius tyrimus turi teisę neinformuoti?
• Koks prezidento vaidmuo, gavus informaciją apie vykdomus tyrimus – pritaria, vertina, pataria, aprobuoja ar nurodo tobulinti, spartinti, siekti geresnės tyrimų kokybės?
Susiję:
Gavęs atsakymus iš prezidentės ir STT, žinosiu, ką pasakyti apie žaliąjį valstietį