Ši nuomonė – atsiliepimas į ČIA skelbtą Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų protestą dėl Vyriausybės sprendimo pirkti sraigtasparnius už renovacijai skirtas lėšas.
Šiuo metu žmonėms siūloma daugiabučių renovavimo programa yra nepatraukli dėl jos sąlygų ir menkos paramos. Todėl sprendimas renovavimo lėšas panaudoti sraigtasparnių įsigijimui yra logiškas ir pragmatiškas, antraip šios lėšos bus prarastos apskritai.
Šilumininkai ir su jais susiję namų administratoriai, taip pat lobistinės šilumos tiekėjų ir daugiabučių namų savininkų asociacijos remia dabartinę renovacijos tvarką, nes siūlo iš esmės tik apšiltinti namus, o ne spręsti esmines šilumos vartojimo problemas, įskaitant teisę atsijungti nuo neekonomiško centralizuoto šildymo, individualios šilumos apskaitos įrengimą ir šilumos vartojimą pagal vartotojų poreikius.
Šiuo metu šilumos vartotojai nebeišgali mokėti šilumininkų prašomos kainos už šilumos kiekius, kuriuos suvartoja jų namai, neretai šilumininkams nuotoliniu būdu nustačius, kiek šilumos konkretus namas privalo suvartoti. Tiekiamos šilumos kiekio nuotolinio valdymo sistema iki šiol nėra demontuota, taip pat nėra įteisinta. Jei apšiltintas namas pradeda vartototi mažiau šilumos, šilumininkams atsiranda puiki galimybė, o tam tikrais atvejais ir įstatyminė teisė vėl didinti šilumos kainas, ypač jei sumažėja milijoniniai pelnai. Daugiabučių apšiltinimą labai remia ir namų priežiūros įmonės bei statybos verslas, nes tikisi gerai uždirbti.
Namo apšiltinimas ir langų keitimas dabar vidutiniškai kainuoja apie 20 tūkstančių litų kiekvienam butui. Rezultatas - sutaupoma apie 25 procentus šilumos. Tačiau butuose įrengus individualią šilumos apskaitą taip pat sutaupoma apie 25 procentus šilumos, o apskaitos ir vamzdynų pertvarkymas kainuoja tik apie 5 tūkstančius litų butui. Jei namas dar ir apšiltinamas, sutaupoma apie 45-50 procentų šilumos. Todėl manau, kad reikia iš esmės peržiūrėti namų renovavimo programą ir prioritetą teikti gerokai pigesnei individualiai šilumos apskaitai, gyventojams kompensuojant iki 100 procentų individualios apskaitos įrengimo sąnaudų.
Šilumininkų ir su jais siejamų įmonių atstovų virkavimai, kad Vyriausybė skriaudžia vartotojus, kelia didelių abejonių. Kur matyta, kad šilumos rykliai imtųsi ginti vartotojus? Manau, kad dabartinė renovacijos programa, kurią taip gina šilumininkai, yra ydinga ir gyventojams nepatraukli. Kol ji nėra pakeista, šias lėšas iš tiesų geriau skirti kitoms reikmėms, nei prarasti, nes dabartinė renovacijos programa neleis jų panaudoti.
Bet jei Vyriausybė tikrai norėtų padėti gyventojams, reikia iš esmės peržiūrėti daugiabučių renovavimo programą, supaprastinant sprendimų priėmimą, pirmenybę teikiant individualiai šilumos apskaitai, centralizuoto šildymo atsisakymui ir kompensacijų už jį panaikinimui, jei šias kompensacijas gaunantys žmonės neleidžia kaimynams atsijungti nuo centralizuoto šildymo. Kompensacijos už šildymą yra labai naudingos šilumininkams, kurių pelnai, kartais netiesiogiai, priklauso nuo parduoto šilumos kiekio.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]