Dienraščio „Verslo žinios“ vyriausiasis redaktorius Rolandas Barysas, dalyvaudamas lapkričio 11 d. LRT laidoje „Dėmesio centre“, pademonstravo nedovanotiną teisinį neišprusimą.
Pasak jo, Valstybės saugumo departamento (VSD) slaptos pažymos nutekinimo skandale žurnalistai (šiuo atveju BNS žurnalistai) nepažeidė jokio įstatymo.
Tačiau tokia jo nuomonė, švelniai tariant, yra netiesa. Kas jau kas, bet solidaus leidinio vadovas turėtų žinoti bent jau elementarius dalykus.
Be abejo, daugelis supranta, kad visas šis VSD ir prezidentės (ar prezidentės ir VSD) išpūstas skandalas iš esmės yra niekinės vertės. Tačiau jei kalbame apie įstatymus ir jų laikymąsi, tam tikrus dalykus žinoti būtina. Nes, žinia, įstatymų nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia.
Paprastai tariant, kai ar jei pas BNS žurnalistes pateko ši slapta VSD pažyma su grifu SLAPTAI ar VISIŠKAI SLAPTAI, jos privalėjo iš karto kreiptis į policiją.
Todėl primename kelias LR baudžiamojo kodekso normas.
124 straipsnis. Neteisėtas disponavimas informacija, kuri yra valstybės paslaptis
Tas, kas neteisėtai įgijo ar perleido informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, arba neteisėtai laikė materialius objektus, kurių turinys ar informacija apie juos yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, jeigu nebuvo šnipinėjimo požymių, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
125 straipsnis. Valstybės paslapties atskleidimas
1. Tas, kas atskleidė informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, jeigu jam ta informacija buvo patikėta arba jis ją sužinojo dėl savo tarnybos, darbo ar atlikdamas viešąsias funkcijas, bet nebuvo šnipinėjimo požymių, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatyta veika yra nusikaltimas ir tais atvejais, kai ji padaryta dėl neatsargumo.
Straipsnio pakeitimai: Nr. XI-1472, 2011-06-21, Žin., 2011, Nr. 81-3959 (2011-07-05).
126 straipsnis. Valstybės paslapties praradimas
1. Tas, kas sunaikino, sugadino ar prarado dėl tarnybos, darbo ar viešųjų funkcijų atlikimo jam patikėtą dokumentą, daiktą ar kitą materialų objektą, kurio turinys ar informacija apie jį yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatyta veika yra nusikaltimas ir tais atvejais, kai ji padaryta dėl neatsargumo.
Straipsnio pakeitimai: Nr. XI-1472, 2011-06-21, Žin., 2011, Nr. 81-3959 (2011-07-05).
Todėl ateityje verta žinoti: jei į jūsų rankas vienaip ar kitaip, tyčia ar netyčia patektų tokio pobūdžio dokumentas, koks galimai pateko BNS žurnalistams, privaloma iš karto, nieko nelaukiant, su juo kreiptis į teisėsaugą.
P. S.
Šios minėtos laidos pabaigoje laidos dalyviams VSD generalinis direktorius Gediminas Grina, replikuodamas į populiaraus Lietuvos propagandisto R. Valatkos pasisakymą, labai aiškiai ir šypsodamasis pasakė: „Jūs skaitėt pažymą? Nemaišykime BNS pranešimo su VSD pažyma. Jei kalbate apie pavardes, tai ten daug kas buvo parašyta, ir labai konkrečiai.“
Savo ruožtu, šiam skandalui kaip reikiant įsisiūbavus, ekspertai.eu kreipiasi į VSD vadovą klausdami, ar nebūtų tikslinga paskelbti tas pažymoje esančias pavardes ir visą šios pažymos turinį. Juk tada iš karto paaiškėtų, kas ir kodėl iš viso sukėlė šį triukšmą.
Naujausi
Naujausi komentarai
Galimai, o bet tačiau
IP 185.239.174.66 | 11:08:41
Per prezidento rinkimus buvo iškilusi tokia informacija, kad Teltonika gavo pinigų iš Taivanio investicijoms. Kažkodėl tos investicijos ėjo ne kitoms įmonėms o šitai kuri kažkaip susijusi su Nausėda ir partijomis. O buves teltonikos vadovas aiškina, kad nepažįsta jis tų draugų. Taivanio įmonės paske...
Chamekas
IP 78.56.102.85 | 09:55:55
Didysis Ukrainos gelbėtojas ir Taivano kyšių ėmėjas gavo atgal į nosį iš savų. Niekada nesusidėk su konservatoriais, nes jie godūs, kvaili ir mužikiški. O dar bus įdomiau vėliau, kai atsijungs nuo Brell ir elektros tiekimo patikimumas nukris iki kokios Vokietijos lygio....