Nuotr. urm.lt |
Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis lapkričio 15 dieną dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje (URT) Briuselyje, kurios metu išreikšta vieninga ES šalių narių parama krizę pasienyje patiriančioms Lietuvai, Lenkijai ir Latvijai bei sprendimas griežtinti sankcijų mechanizmą neteisėtus migracijos srautus organizuojančiam Baltarusijos režimui.
„Šios dienos URT sprendimas atveria kelią ir suteikia teisinį pagrindą sankcionuoti neteisėtų migrantų gabenimą organizuojančius veikėjus bei įmones – tokius kaip turizmo agentūros, Baltarusijos oro uostai ar aptarnavimą lėktuvams žemėje teikiančios įmonės. Pagrindiniai skrydžiai į Minsko oro uostą yra sustabdyti, tačiau jei atsiras nauji maršrutai, o oro uostai ir toliau dalyvaus migrantų gabenimo schemose, ES pasinaudos šiandien sukurta teisine baze. Jau šiandien girdime apie ketinimus sujungti naujas sostines su Minsku. Tam ir reikalingi šiandien sukurti instrumentai, kuriais, tikiu, užteks valios pasinaudoti“, - pasakė ministras G. Landsbergis.
URT pritarė tarybos sprendimo ir reglamento dėl Baltarusijai taikomų ribojamų priemonių papildymui kriterijumi, suteikiančiu galimybę sankcionuoti organizuojančius ar prisidedančius prie tariamo prezidento Aleksandro Lukašenkos režimo veiksmų, kuriais skatinamas nelegalus ES sienos kirtimas ir nelegalus draudžiamų ar ribojamų prekių gabenimas į ES valstybių narių teritoriją.
Informuojama, kad šis sankcijų kriterijaus papildymas yra būtinas, siekiant sankcionuoti asmenis bei įmones, atsakingas ar prisidedančias prie neteisėtos migracijos bei kontrabandos organizavimo.
„Baltarusijos režimo veiksmai vis sunkiau nuspėjami, neprognozuojami, o migrantų naudojimas šioje hibridinėje atakoje peržengė visus tarptautinės teisės ir humanitarinius principus. Jei nesiimsime ryžtingų veiksmų dabar, tai Lukašenkos provokacijos tęsis, o vykdoma hibridinė ataka prieš ES tik stiprės. Europos veiksmai turi būti greiti ir aiškūs: kuo greičiau stabdyti visus skrydžius į Minską ir suteikti būtiną pagalbą įstrigusiems ES–Baltarusijos pasienyje, įskaitant repatriacijos galimybę“, - atskleidė G. Landsbergis.
Ministras taip pat pridūrė, kad Lietuva yra pasirengusi Baltarusijai teikti techninę pagalbą migrantų grąžinimui į jų kilmės šalis.