Nuolat kintanti geopolitinė ir ekonominė aplinka skatina Lietuvos verslo atstovus ieškoti naujų saugių eksporto ir verslo rinkų vakaruose, tad aktualus tampa specialistų, išmanančių ekonominius procesus šiose rinkose, poreikis. Lietuvos organizacijų, tokių kaip Ekonominių ir teisinių konsultacijų centro (ETKC) ar Nacionalinės plėtros instituto atlikti specialistų poreikio Lietuvoje tyrimų rezultatai patvirtina, jog Lietuvai tampant svarbiu pasaulio ekonomikos dalyviu, eksporto šalimi ir plečiantis užsienio šalių kapitalo įmonių veiklai, globalus verslas didina paklausą ekonomistams, žinantiems ir galintiems vertinti tarptautinius procesus ir jų pokyčius globaliame kontekste.
Tai patvirtina ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekonomikos katedros vedėja prof. Violeta Pukelienė, kur sako, kad aktualiu tampa ne tik Lietuvos, bet ir ES rinkų išmanymas: „Verslo subjektus vis labiau domina orientacija į Vakarų Europos rinkas kaip į saugias verslo plėtros bei eksporto alternatyvas. Tokiai situacijai susiklosčius, ypač svarbūs tampa specialistai turintys ne tik ekonominių žinių, bet ir suprantantys verslo ypatumus kintančioje makroekonominėje aplinkoje ir už savo šalies ribų“, – teigia profesorė. Šią nuomonę palaiko ir Alternatyviosios Nobelio premijos 2003 m. laureatas, Filipinų universiteto profesorius, politikos analitikas W. Bello („Business Miror“, 2009), teigdamas, jog tarptautinės ekonomikos srities specialistai ypač laukiami besivystančiose šalyse.
Tarptautinė studijų ir praktikos paklausa kasmet didėja
Pastaraisiais metais pastebėta, jog darbdaviai ypač vertina darbuotojų tarptautinę patirtį, tad studijos multikultūrinėje aplinkoje, studijų galimybių užsienyje realizavimas dalyvaujant įvairiose mainų programose, geros užsienio kalbos žinios tampa svarbiu konkurenciniu pranašumu jaunam, veržliam specialistui. Tyrimų (HEGESCO, 2004) rezultatai parodė, jog vienas iš dešimties absolventų, neturinčių darbo ar studijų užsienyje patirties studijų laikotarpiu, darbo ieško ilgiau nei patirties įgijęs užsienyje. Ypač ši tendencija ryški naujose ES šalyse, tarp jų ir Lietuvoje.
VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto (EVF) absolventas Martynas Prievelis per savo studijų metus mokėsi trijuose universitetuose: VDU, pagal dvigubo diplomo programą baigė vadybos studijas Liuveno katalikiškajame universitete Belgijoje bei pagal „Campus Europae“ programą buvo išvykęs ir į Trento universitetą Italijoje. Vaikinas teigia, kad VDU EVF iš tiesų gali didžiuotis studijų kokybe, tarptautiškumu ir bendruomene, o studijos multikultūrinėje aplinkoje, neskaitant profesinių žinių, turi ir daugybę kitų pranašumų. „Profesiniu aspektu studijos Belgijoje ir Italijoje man leido įgyti platesnį supratimą apie šių šalių verslo ir ekonomikos aktualijas, įvertinti egzistuojančius skirtumus. Paskaitas universitetuose skaitydavo lyderiaujančių pasaulinių kompanijų, tokių kaip „L’Oréal“, „Ernst & Young“, „Procter & Gamble“ ir kt., atstovai. Tai sudarė puikias galimybes gilintis į tai, kuo gyvena šių dienų verslas, kas lemia jo sėkmę ir su kokiomis problemomis jis susiduria. Tačiau tai ne viskas. Studijos suteikia tarpkultūrinės patirties, galima bendrauti ir mokytis kartu su studentais iš viso pasaulio, kelti savo konkurencingumą darbo rinkoje, tobulinti užsienio kalbų žinias“, – studijų patirtimi dalinasi EVF absolventas, kuris šiuo metu dirba mokesčių konsultantu tarptautinėje įmonėje „Ernst and Young“.
Nuo Lietuvos iki Kanados
„Plati orientacija yra viena geidžiamiausių specialisto savybių šiandienos verslo aplinkoje, o studijos anglų kalba bei multikultūrinė studijų aplinka, apimanti tarptautinę studentų auditoriją bei dalines studijas ar praktiką partneriniame universitete ar įmonėje, praplečia integravimosi į vietinę ir tarptautinę darbo rinkas galimybes, tad yra taip reikalingos sėkmingam karjeros startui“, – įsitikinusi ekonomistė V. Pukelienė.
Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekanės doc. dr. Ritos Bendaravičienės teigimu, siekdamas atsiliepti į rinkos lūkesčius, VDU EVF ruošia plačios orientacijos, daugiakalbius ekonomikos bakalaurus Europos ekonomikos studijų programos rėmuose. „Europos ekonomikos studijų programa skirta veržliems, analitiškai ir tarptautiškai mąstantiems jaunuoliams, kurie gebės analizuoti šiuolaikinius ekonomikos procesus dinamiškos integruotos aplinkos sąlygomis bei susijusius sprendimus priimtų derindami teorinį pasirengimą, reikalingą suvokti ekonominių reiškinių esmę, su praktiniu ekonominių procesų pažinimu“, – akcentuoja R. Bendaravičienė. Jos teigimu, Europos ekonomikos studijų programos absolventai gali dirbti ekonomistais ir analitikais įvairiose Europos ir pasaulio šalių tarptautinėse verslo ir finansų įmonėse bei viešojo sektoriaus organizacijose.
Absolventai puikiai integruojasi darbo rinkoje
Neseniai Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) atlikta Specialistų kvalifikacijų žemėlapio pirminė analizė atskleidė, kad 2013 metais įgijusių ekonomikos bakalauro kvalifikacinį laipsnį VDU absolventų darbo užmokestis, praėjus 12 mėn. po studijų baigimo, buvo didesnis nei šalies tos pačios krypties bakalauro kvalifikacinį laipsnį tais pačiais metais įgijusių asmenų darbo užmokesčio vidurkis, o įsidarbinamumas paskutiniais metais siekė 80 proc. (MOSTA, 2015, 84 psl).
EVF dekanė R. Bendaravičienė atkreipia dėmesį, jog atlyginimo dydį karjeros pradžioje lemia ne tik įsisavintos ir demonstruojamos specialybės žinios ir asmeniniai gebėjimai, tačiau vis didesnę įtaką ir „įspūdį“ darbdaviams kelia būtent įgyta tarptautinė studijų ir darbo patirtis.