2024 m. lapkričio 12 d.

 

Graikijos finansų labirintai: apžvalga

3
Paskelbta: 2015-06-11 17:01 Autorius: ekspertai.eu
Graikijos likimas sprendžiamas Europos Sąjungos vadovų.
Graikijos likimas sprendžiamas Europos Sąjungos vadovų.

Birželio 10 d. Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad Graikijos skolų krizės sprendimas yra įmanomas, pridurdama, kad yra pasirengusi susitikti su Graikijos ministru pirmininku Aleksiu Cipru Briuselyje, jeigu šis panorėtų, informavo "EUbusiness".

"Tikslas vienas - išlaikyti Graikiją euro zonoje. Spręsdama panašius klausimus, visada laikausi požiūrio: jeigu bus noras, bus ir būdas", - sakė Vokietijos kanclerė žurnalistams, atvykusi į ES ir Lotynų Amerikos viršūnių susitikimą, kuriame dalyvavo ir A. Cipras.

"Bet derybos turi vykti drauge su trimis institucijomis (Graikijos kreditorėmis: Europos Komisija (EK), Europos centriniu banku (ECB) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF). Dabar svarbi kiekviena diena".

Kiek anksčiau ES pareigūnai suabejojo, ar trišalis susitikimas tarp A. Merkel, Prancūzijos prezidento Fransua Olando ir A. Cipro įvyks, bet A. Merkel pareiškė esanti pasiruošusi tokiam susitikimui.

"Su Graikijos premjeru susitikimas greičiausiai įvyks, kaip ir su Prancūzijos prezidentu. Mes dar nesutarėme dėl laiko, bet jeigu Graikijos premjeras norės su mumis pasikalbėti, mes, žinoma, kalbėsimės."

Graikija antradienį pateikė naują reformų planą, o jau trečiadienį ES jį atmetė. Per derybas tarp A. Cipro ir Europos Komisijos vadovo Žano Klodo Junkerio , vykusias praėjusią savaitę, derybininkams nepavyko pasiekti esminio persilaužimo.  

Prancūzijos prezidentas F.Olandas trečiadienį paragino Graikiją ir jos skolintojus – Europos Sąjungą bei Tarptautinį valiutos fondą (TVF) – greičiau pasiekti ilgai vilkintą susitarimą, kad iki mėnesio pabaigos būtų užtikrinta skubiai reikalinga finansinės pagalbos išmoka.

„Mes turime tik vieną žinutę: mums reikia veikti greitai, nenusileisti, neturime leisti sprendimų, kurie būtų blogi Graikijai, Europos Sąjungai ir euro zonai“, – sakė F.Olandas, atvykęs į ES ir Lotynų Amerikos lyderių susitikimą, kuriame dalyvaus ir Graikijos premjeras A.Cipras.

„Dirbkime, judėkime greitai ir pabaikime“, – sakė jis.

F.Olandas pridūrė, kad Vokietijos kanclerė A.Merkel yra pasiruošusi susitikti su A.Cipru susitikimo užkulisiuose.

„Jeigu šalia galėsime aptarti Graikijos (problemą) su A.Merkel ir kitais lyderiais, taip pat ir ministru pirmininku A.Cipru, kurie nori aptarti Graikijos (problemą), mes taip ir padarysime“, – sakė jis.

Pinigų stokojanti Graikija antradienį pateikė reformų planą, norėdama pradėti diskusijas su savo skolintojais, kurie iš Atėnų reikalauja griežtų reformų, mainais į paskutinę maždaug 7,2 mlrd. eurų išmoką pagal anksčiau Atėnams skirtą finansinės pagalbos programą, tačiau trečiadienį ES šiam planui nepritarė. Prieš savaitę vykusios A. Cipro ir Europos Komisijos pirmininko Ž. K. Junkero susitikimas prieš savaitę taip pat nedavė norimų rezultatų. 

Graikijos premjeras A. Cipras ir Europos Komisijos (EK) vadovas Ž. K. Junkeras trečiadienį susitiko lemiamų derybų dėl daug ginčų sukėlusio šalies reformų plano, informuoja "EUbusiness" remdamasis Graikijos vyriausybės šaltiniu.

"Abu vadovai apsikeitė išsamiomis nuomonėmis, derybos vyko konstruktyvioje aplinkoje, nuspręsta susitikti ketvirtadienį", - teigė šaltinis.

A. Cipras su Ž. K. Junkeru susitiko ES ir Lotynų Amerikos viršūnių susitikimo užkulisiuose Briuselyje.

Apie susitikimą Graikijos premjero administracija iš anksto neskelbė.

A. Cipras taip pat tikisi susitikti ir su Vokietijos kanclere A. Merkel ir Prancūzijos prezidentu F. Olandu. Pastarieji tvirtino esantys pasirengę susitikti su 40-mečiu Graikijos premjeru, kuriam spaudimą daro jo vadovaujama radikalioji kairiųjų partija, reikalaudama, kad bet koks susitarimas, susijęs su tolesnėmis griežto taupymo priemonėmis, būtų atmestas.

Graikija jau kelis mėnesius su tarptautiniais kreditoriais derasi dėl sąlygų, kuriomis jai būtų išmokėta pažadėta 7,2 mlrd. eurų parama. Tarptautinių kreditorių paramos Graikijai programa baigia galioti birželio 30 dieną.

Graikijai skubiai reikalingos lėšos, būtinos apmokėti didžiulius įsiskolinimus, - kitaip šaliai gresia nemokumas ir galbūt net priverstinis pasitraukimas iš euro zonos.  

ES ekonomikos ir finansų reikalų komisaras Pjeras Moskovisis (Pierre Moscovici) trečiadienį sakė "labiau nei bet kada" tikįs, kad susitarimas dėl skolų tarp Graikijos ir jos kreditorių yra įmanomas, nors derybos truko net penkis mėnesius ir galiausiai priėjo aklavietę. Apie tai informavo "EUbusiness".

"Tikiu labiau nei bet kada, kad susitarimą pasiekti įmanoma, jei visi pasitelksime bendrą politinę valią", - sakė AFP agentūrai P. Moskovisis, pridurdamas, kad "artimiausios kelios dienos Graikijai bus lemtingos".

Graikija ir Europos Komisija per pastarąsias kelias dienas apsikeitė gana kandžiomis replikomis, o trečiadienį EK kategoriškai atmetė naujausią Atėnų pateiktą reformų planą.

"Vakar popiet susisiekiau su Graikijos valdžios atstovais ir pranešiau jiems komisijos vardu, kad mes vis dar nesutinkame dėl pasiūlytų biudžeto planinių rodiklių", - sakė P. Moskovisis.

Būtent šis klausimas buvo vienas didžiausių kliuvinių sunkiose Atėnų ir jos kreditorių derybose.

Kreditoriai reikalauja, kad šįmet būtų pasiektas 1 proc. BVP pirminis perteklius, tuo tarpu Graikijos vyriausybė tvirtina, kad toks rodiklis gali būti pasiektas tik įvedus tolesnes griežto taupymo priemones.

"Procedūrines diskusijas būtina tęsti", - pasakė P Moskovisis.

Graikija jau kelis mėnesius su tarptautiniais kreditoriais derasi dėl sąlygų, kuriomis jai būtų išmokėta pažadėta 7,2 mlrd. eurų parama. Tarptautinių kreditorių paramos Graikijai programa baigia galioti birželio 30 dieną. Graikijai skubiai reikalingos lėšos, būtinos apmokėti didžiulius įsiskolinimus, - kitaip šaliai gresia nemokumas ir galbūt net priverstinis pasitraukimas iš euro zonos.  

ES griežtai atmetė naująjį Graikijos reformų planą, tuo sustiprindama abejones, ar trečiadienį įvyks planuotas susitikimas tarp Graikijos ministro pirmininko A. Cipro ir Vokietijos bei Prancūzijos vadovų, ieškančių būdų, kaip užbaigti susiklosčiusią krizę.

Briuseliui prireikė vos dienos, kad atmestų Graikijos antradienį kreditoriams pateiktus pasiūlymus. Tarptautiniai kreditoriai, ES ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF), reikalauja griežtų reformų mainais į likusią paramos paketo Graikijai dalį.

Maža to, ES pareigūnai atsisakė patvirtinti, kad planuojamas susitikimas Briuselyje tarp A. Cipro, A. Merkel ir Prancūzijos prezidento F. Olando dabar įvyks. 

Pasak Europos Komisijos (EK) vadovo Ž. K. Junkero atstovo, "kamuolys dabar aiškiausiai Graikijos vyriausybės kieme", jeigu tik radikaliosios "Syriza" administracija nori rasti kelią iš penkis mėnesius užsitęsusios aklavietės.      

"Naujausi jų pasiūlymai neatspindi tų diskusijų, kurios vyko tarp EK vadovo Ž. K. Junkero ir Graikijos premjero A. Cipro praėjusį trečiadienį, ir vėlesnių derybų, šią savaitę vykusių Briuselyje", - žurnalistams sakė Ž. K. Junkerio atstovas Margaritis Šinas (Margaritis Schinas).

Jis neatsakė į klausimą, ar ES reikalavo didesnių biudžeto pertekliaus rodiklių nei tie, kuriuos pasiūlė Graikijos vyriausybė, - pastarasis klausimas, kaip ir graikų pensijų sistemos reformos, yra vieni sunkiausiai sprendžiamų klausimų šiose derybose.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. Anderson Morris
(2022-09-20 05:51:38)
(185.147.214.44) Parašė:

Jei jums reikia finansinės pagalbos, susisiekite su mumis, nes siūlome paskolas su 2% palūkanomis. Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su mumis el. paštu [email protected] Taip pat galite susisiekti su mumis per whatsapp numerį: +447864822443 dėl daugiau informacijos



2. Darijus
(2015-06-12 02:35:46)
(85.10.118.183) Parašė:

Ir paklauskime savęs. O kodėl niekas nešneka apie tuos, kurie padarė dabartį?



1. Paprastas
(2015-06-11 18:26:38)
(88.118.179.138) Parašė:

Kol vyksta „susitikimai užkulisiuose“ , piliečiai užėmė finansų ministeriją. Manau Graikija kovoja už laisvę. Bet : „Tikslas vienas - išlaikyti Graikiją euro zonoje“- yra tiesiog grasinimai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras