Jau ne pirmą kartą savo tikslus aiškindamas „pasaulyje dažnėjančiomis kibernetinėmis atakomis“, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas vėl stengiasi sukelti susirūpinimą bei išjudinti valstybę ir valdžią veiksmams – esą užtikrinti „kibernetinį saugumą“.
Nors Lietuvos elektroninėje erdvėje jokių problemų dar nebuvo, gegužės viduryje Vilniuje vykusiame tarptautiniame virtualios erdvės saugumo forume „Baltic CyberSecurity Forum 2013“ A. Paulauskas netikėtai pareiškė, kad valstybė turi skirti didesnį dėmesį virtualios erdvės saugumui.
Anot jo, „Nacionalinės elektroninės informacijos saugos plėtros programa yra vangiai įgyvendinama“.
Šie A. Paulausko pareiškimai nei visuomenėje, nei viešajame sektoriuje tuo metu dėmesio nesulaukė.
Sutapimas, tačiau po savaitės prasidėjo nežinia kieno organizuota kibernetinė ataka prieš komercinį naujienų portalą „delfi.lt“. Portalo vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė tvirtino nežinanti, kas yra tie organizatoriai ir kam tai galėjo būti naudinga.
Esą „delfi.lt“ paskelbė, kaip per „Eurovizijos“ konkursą Lietuvoje organizuotai buvo perkami balsai už Rusijos atstovę, o prieš kibernetinę ataką portalo redakciją pasiekė elektroninis laiškas rusų kalba, kuriame grasinta „radikaliais veiksmais“, jei nebus pašalintas rašinys apie perkamus balsus.
Prieglobos (angliškai „hosting“) funkcijas portalui teikiančios bendrovės „Hostex“ generalinis direktorius Pranas Slušnys pareiškė, kad minėtai kibernetinei atakai turėtų būti išleista apie 100 tūkstančių eurų (apie 345 tūkstančiai litų).
Žinoma, „kibernetinį saugumą“ įvesti pasiryžęs A. Paulauskas šiame komercinio portalo nutikime įžvelgė grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.
Po tokių neaišku kieno įvykdytų kibernetinių atakų prieš žiniasklaidos, kovojančios su baisia korupcija „Eurovizijoje“, ir valstybės institucijos (Kauno savivaldybės) interneto svetaines NSGK pirmininkas žada imtis aktyvių veiksmų, sureguliuoti kibernetinio saugumo sritį ir pabrėžia, kad bendradarbiavimas su verslo atstovais yra būtinas.
„CERT-LT pajėgų sustiprinimas – tai tik pirmas mažas žingsnelis kibernetinio saugumo užtikrinimo link. Kitas žingsnis – pradėti tartis su verslu ir valstybinėmis institucijomis, ieškoti optimalių tiek teisinio reguliavimo, tiek procesų valdymo sprendimų“, – kalbėjo A. Paulauskas.
Jis sako, kad esamos teisinės bazės neva jau nebepakanka.
Ekspertai.eu primena, kad apie grėsmes nacionaliniam saugumui A. Paulauskas kalba ne pirmą kartą, bet vargu ar pats tomis kalbomis tiki. Pavyzdžiui, 2006 m. jis nurodė, kad Viktoras Uspaskichas ir jo partija veikia kaip užsienio valstybių specialiųjų tarnybų įrankis. Tačiau šis jo paties pareiškimas nesutrukdė jam 2011-aisiais tapti šios partijos nariu ir su šia jėga patekti į Seimą.
„lrs.lt“, „ekspertai.eu“ inf.