Valstybės kontrolė pateikė Seimui išvadą dėl 2014 metų valstybės biudžeto projekto.
„2014 metų biudžeto projektas atitinka Fiskalinės drausmės įstatyme nustatytas taisykles – ir toliau valdžios sektoriaus finansus planuojama konsoliduoti, deficitą kasmet mažinant 1 procentiniu punktu BVP, tačiau nerimą kelia 2013 metų numatomas rezultatas, kurio pagrindu ir suformuotas 2014 metų biudžetas“, – apibendrindama projekto vertinimo rezultatus pažymėjo valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.
Esą vyriausybė, įvertinusi 2013 metų numatomą rezultatą, Lietuvos konvergencijos programos vidutinio laikotarpio biudžeto tikslus nukelia vėlesniam laikotarpiui.
Valstybės kontrolė atkreipia dėmesį, kad numatomas 2013 metų 2,9 proc. BVP viešųjų finansų deficitas, apskaičiuotas 0,5 proc. BVP tikslumu, yra labai arti 3 proc. BVP atskaitos ribos. Be to, pajamų esą numatoma surinkti apie 170 milijonų litų mažiau, nei įvertinta skaičiuojant 2,9 proc. BVP rezultatą.
„Vyriausybė turėtų įvertinti šią riziką ir apsvarstyti poreikį imtis priemonių šių metų deficito suvaldymui“, – sako G. Švedienė.
Finansų ministerija, Valstybės kontrolės nuomone, nepakankamai išsamiai atskleidė informaciją apie mokesčių lengvatų poveikį pajamoms – netekimai dėl pagrindinių mokesčių lengvatų esą sudaro per 2,5 milijardo litų. Anot pranešimo, akcizų prognozė, „atsižvelgiant į neigiamas šio mokesčio surinkimo tendencijas ir beveik nemažėjantį šešėlinės ekonomikos poveikį, yra optimistinė“.
Įvertinusi 42-jų asignavimų valdytojų lėšų 2014 metams planavimą, Valstybės kontrolė nustatė, kad projekte nesuplanuota per 156,3 milijono litų, būtinų valstybės įsipareigojimams, numatytiems teisės aktuose ir tarptautinėse sutartyse, vykdyti. Esą yra rizika, kad 2014 metų pabaigoje tokia apimtimi padidėtų įstaigų kreditiniai įsiskolinimai ir tai turėtų įtakos bendram valdžios sektoriaus rezultatui. Taip pat asignavimuose nesuplanuota 2 milijonai litų valstybės išlaidų garantiniams įsipareigojimams vykdyti, jas, nesilaikant Biudžeto sandaros įstatymo, numatyta apmokėti tiesiogiai iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų, tai yra neperskirsčius per valstybės biudžetą.
Valstybės kontrolė pažymi, kad vyriausybė nepakankamai atsargiai įvertino fiskalinę riziką, dėl kurios vidutiniu laikotarpiu gali atsirasti iki 1,6 proc. punkto BVP valdžios sektoriaus deficito nuokrypių.
„vkontrole.lt“, „ekspertai.eu“ inf.