Lietuvos centrinis valstybės archyvas (www.archyvai.lt) nuo 2010 metų gegužės įgyvendino projektą „Lietuvos dokumentinis kinas internete (e-kinas)“. Projekto trukmė – 36 mėnesiai (iki 2013 metų balandžio mėn.), vertė – 9,41 mln. litų.
Projektas finansuotas Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo bei Lietuvos Respublikos ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ įgyvendinimo priemonės „Lietuvos kultūra informacinėje visuomenėje“ lėšomis.
Projekto tikslas – sudaryti sąlygas Lietuvos centriniame valstybės archyve sukauptam dokumentinio kino paveldui išsaugoti ir jam skleisti, sukuriant skaitmeninį Lietuvos dokumentinio kino archyvą ir prieigą prie jo internete.
Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma 8,6 tūkst. pavadinimų lietuviškų filmų. Tai sudaro beveik 46 000 kino juostų. Kasmet archyvas papildomas naujais kino dokumentais: kino kūrėjai perduoda savo sukurtus filmus, užsienio lietuviai atsiunčia išsaugotas unikalias senąsias juostas ir pan. Saugomi kino filmai apima visą Lietuvos kino raidą nuo XX amžiaus antrojo dešimtmečio iki šių dienų. Tai didelė 1918–1940 metų Lietuvos kino kronikos kolekcija, išlikę vokiečių okupacijos laikotarpio kino dokumentai, Lietuvos kino studijoje ir Lietuvos televizijoje 1946–1990 metais sukurti dokumentiniai filmai, pirmieji lietuviški vaidybiniai filmai, šių dienų kino kūrėjų darbai.
Archyvo dokumentai, kaip šalies ir Europos kultūros paveldo dalis, turi būti išsaugoti ateities kartoms ir tuo pat metu šiuolaikines technologijas atitinkančiomis laikmenomis bei būdais operatyviai pateikiami dėl informacinės visuomenės plėtros padidėjusiems bei reiklesniems vartotojų poreikiams tenkinti.
Šiuo metu dalis archyve saugomo Lietuvos dokumentinio kino yra sunkiai prieinama visuomenei dėl fizinių laikmenų – kino juostų fizinės būklės. Senųjų Lietuvos kino filmų fizinė būklė nuolat blogėja, todėl tampa sudėtinga juos demonstruoti. Kita vertus, tik nedaugelis turi galimybę atvykti į archyvą ir pasinaudoti jame saugomais dokumentais archyvo darbo metu.
Intensyvios informacinių technologijų plėtros ir raidos kontekste skaitmeninimas yra vienas iš tinkamiausių ir visuotinai pripažintų bei Europos ir pasaulio praktikoje įgyvendinamų technologinių sprendimų, skirtų kultūros paveldui išsaugoti ir vartotojams pateikti. Siekdamas pagerinti prieigą prie vaizdo ir garso dokumentų, archyvas įgyvendino kino dokumentų skaitmeninio projektą „Lietuvos dokumentinis kinas internete (e-kinas)“. Projekto įgyvendinimo rezultatas yra skaitmeninis Lietuvos dokumentinio kino archyvas ir prieiga prie jo internete.
Įgyvendinus projektą „Lietuvos dokumentinis kinas internete“, į virtualiąją erdvę perkelta dalis archyve saugomo Lietuvos dokumentinio kino palikimo. Sukurtas elektroninis turinys – Lietuvos dokumentinio kino aprašai ir skaitmeniniai vaizdai – bei paslauga „e-kinas“ neabejotinai praturtina skaitmeninę Lietuvos kultūros erdvę tiek turinio, tiek kokybės prasme, padidina sklaidos galimybes šioje erdvėje. Pasitelkiant informacines technologijas, sukurta galimybė ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių gyventojams – įvairių sričių specialistams: kino paveldo tyrinėtojams, istorikams, kino filmų kūrėjams, žurnalistams – naudotis Lietuvos dokumentinio kino palikimu, puoselėjant, aktualinant ir skleidžiant Lietuvos kultūrą bei lietuvių kalbą pasaulio kultūrų įvairovės sąlygomis ir prisidedant prie bendros integralios kultūros paveldo erdvės kūrimo. Bet kuris Lietuvos, Europos ir pasaulio šalių vartotojas, neišeidamas iš namų ar darbo vietos, gali ieškoti portale e-kinas.lt jį dominančių skaitmeninių vaizdų, juos peržiūrėti ir užsisakyti skaitmenines kino filmų kopijas.
Šaltinis: e-kinas.lt