Kiekviena konfesija, kultūra ir subkultūra turi savo reikšmingas datas, dienas. Krikščionybė turi Kalėdas ir Velykas, judaizmas – Roš Hašaną, Pesachą, Chanuką, pagonys – lygiadienius ir saulėgrįžas, budistai – Vesaką (Budos gimimo, nušvitimo ir mirties dieną), o hakeriai... lapkričio 5-ąją.
Tai yra įdomu – kaip istorija transformuojasi, tie patys įvykiai įgauna naujas prasmes ir patenka į tokius panteonus, kurie, regis, neturi nieko bendro. Lapkričio penktoji – tai „Gajaus Fokso naktis“ (angl. Guy Fawkes Night), kai anglosaksiškasis pasaulis degina (na, ar bent jau taip darė anksčiau) laužus ir švenčia Parako Sąmokslo nesėkmę, mat 1605-aisiais katalikas Guy'us Fawkesas buvo sulaikytas bandant išsprogdinti Lordų rūmus Londone, siekiant nuversti protestantiškos pakraipos karalių Jamesą I-ąjį, jo vieton į sostą pasodinti katalikų konfesijos valdovą.
Kas bendro tarp religijos, politikos ir hakerių?
Kiek apmirusią Guy'aus Fawkeso legendą į šiuolaikinį pasaulį sugrąžino kultinis (šįkart jau tikrai galima nebijoti šio žodžio) 2006-ųjų filmas „V for Vendetta“, sukurtas, beje, pagal grafines noveles. Filmo herojų – vienišą revoliucionierių, kurį šiais laikais galima būtų pavadinti haktivistu – savo simboliu pasirinko hakerių judėjimas „Anonymous“. Filme nuskambėjo ir senas eilėraštukas:
Remember remember the fifth of November
Gunpowder, treason and plot.
I see no reason why gunpowder treason
Should ever be forgot...
Šiemet „Anonymous“ savo metų šventę atšventė kaip reikiant: užpuolė JAV transliuotojo NBC, Lady Gaga'os, Australijos vyriausybės svetaines, taip pat hakeriai skelbiasi įsiveržę ir į „PayPal“ bei „Symantec“, nors pastarosios kompanijos vidinius saugumo pažeidimus ir neigia.
Patys „Anoymous“ savo operaciją „Vendetta“ pristato vaizdo klipe:
Australijos vyriausybė buvo užpulta ne visai be tikslo – Australijoje kaip tik siūloma valstybiniu mastu įjungti interneto filtrą, blokuosiantį pornografinį ir kriminalinį turinį, bet kritiškai mąstantys aktyvistai baiminasi, kad tai gali virsti ir platesnio masto cenzūra.
„Anonymous“ kritikuoja ir „TrapWire“ bei „INDECT“ sistemas, kurios naudoja viešųjų vaizdo stebėjimo kamerų (angl. CCTC, closed circuit television) surinktus duomenis ir pagal tai bando identifikuoti ir preventyviai užkirsti teroristinę veiklą. Pasak haktivistų, tai – jau privatumo pažeidimas.
Lietuvoje „Anonymous“ veikia ganėtinai pasyviai ir nuosaikiai – daugiausia šio judėjimo buvo galima pastebėti protestų prieš ACTA sutartį metu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]