„Mes būtume labai dėkingi, jei jūs galėtumėte mums atsiųsti fiurerio laiškelį, kuriame jis reiškia savo nuomonę apie amerikietiškų filmų reikšmingumą ir jų įtaką Vokietijoje. Labai prašome palaikymo šiuo klausimu ir būtume dėkingi, jei jūs mus patikintumėte, kad šis prašymas bus perduotas fiureriui. Heil Hitler!“ – tokį raštelį, išsiųstą iš studijos 20th Century Fox Berlyno filialo į Hitlerio kabinetą, savo knygoje „Kolaboravimas: Holivudo ir Hitlerio paktas“ pateikia istorikas, Harvardo universiteto profesorius Benas Urwandas.
Pagrindinis Urwando teiginys suformuluotas jau šioje citatoje: tai buvo ne paprastas bendradarbiavimas, ne paprastas kompromisas, o savanoriškas ir sąmoningas pasirinkimas, paremtas ir komerciniu išskaičiavimu, ir tam tikra simpatija tiek režimui, tiek ir pačiam Hitleriui.
Gausūs faktai, kad Holivudo gigantai darė nacių vyriausybei nuolaidas, bijodami netekti prieigos prie pelningos Vokietijos rinkos, siuntė filmus ir scenarijus tikrinti cenzūrai ir net kviesdavosi nacių cenzorius į JAV, atidžiai išbraukdami iš sąrašų aktorius žydus, neatsisakydami filmuoti bjaurius antisemitinius filmus, ne naujiena. Jie buvo interpretuojami įvairiai: kaip laikinos priemonės ir net kaip sudėtinga antinacinė žvalgybos operacija, kurią suorganizavo Holivudas.
Urwando knygoje sensacija tapo kino studijos bosų susirašinėjimas su Hitleriu ir jo padėjėjais: „Jie ne šiaip bendradarbiavo su nacių Vokietija. Jie bendradarbiavo ir su Adolfu Hitleriu; tai buvo asmeninis bendravimas.“
Knygoje pateikiami dokumentai iš Nacionalinio archyvo Vašingtone, įrodantys, kad kino kompanijos investavo į Vokietijos karo pramonę ne tik po Krištolinės nakties riaušių, bet net ir prasidėjus Antrajam pasauliniam karui.
Vertė Alicija Žukauskaitė
Šaltinis: http://www.kommersant.ru/doc/2266983
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]