2024 m. lapkričio 22 d.

 

Homo Empaticus, arba kodėl mokykla privalo keistis

11
Paskelbta: 2012-08-20 01:23 Autorius: Violeta Tunkūnienė
Nuotr. Erikos Drungytės
Nuotr. Erikos Drungytės

Nauja karta, užaugusi trečiosios industrinės revoliucijos metais, turi vienijančią komunikacinę  energiją, kurią teikia internetas. Jų mąstymas atviras naujovėms ir bendradarbiavimui. Ar tokie pat atviri yra mokytojai? Ar empatinių nuotaikų mokykloje nenustelbia apatija ir inercija? Ar mokykla pasirengusi brandinti empatišką - įsijaučiančią, užjaučiančią ir atjaučiančią - asmenybę?

Ekonomistas, politikas, futurologas, intelektualas Jeremy Rifkinas knygoje „Empatinė civilizacija“ teigia, kad žmogaus prigimtis yra empatiška, ir tai šiuolaikinis mokslas jau įrodė šimtais eksperimentų. Užuojauta, atjauta yra įrašyta mūsų prigimtyje, bet šeima, mokykla ir visa visuomenė įrašo į asmenybę daug negatyvaus, padarydama rimtus pokyčius šiame užkoduotame gebėjime įsijausti į mus supančią aplinką.

Frazė „aš nekaltas, kalta aplinka“, matyt, nėra tokia jau primityvi, nors dažniausiai kelia tik šypseną. Galbūt jos kolokacija (reikšmė) dažnam lietuviui turi daugiau politinę, o ne psichologinę prasmę.

Sako, pažiūrėk vaikui į akis ir pamatysi, kiek tėvų meilės jose atsispindi. Svarstymai, ar galima užauginti nemuštą vaiką, arba patarlė „už vieną muštą - dešimt nemuštų“ yra visiškas atavizmas (atgyvena). Bausdami vaiką fiziškai ir neišsiaiškinę, pavyzdžiui, kodėl jis pravirkdė savo bendraamžį, darome meškos paslaugą savo mažojo brandai, uždarydami visus jo empatijos kanalus. Jis taip niekada ir nesusimąstys, ką padarė, jam neskaudės širdies dėl nuskriausto bendraamžio. Jis verks, bet jam skaudės dėl bausmės, o ne dėl pravirkdyto vaiko.

Vėliau, nuėjęs į mokyklą, mažasis pradės kopti į nelengvai įveikiamą pažinimo kalną. Gerai, jei kantrūs mokytojai iš jo nulipdys kantrų žinių siekiantį mokinį. O jei kantrybės pritrūks ir tau bus užlipdyta nevykėlio etiketė? Ne visi gimę tapti profesoriais, bet tradicinė mokykla dažnai orientuota į profesorius. Jei nemoki matematikos, fizikos, chemijos - esi prastas mokinys. Tai kaip tokioje mokykloje gims mūsų ateities čiurlioniai ar donelaičiai?

Kaip sako švietimo inovatorius, kūrybingumą mokykloje skatinantis seras Kenas Robinsonas, yra padaryta didžiulė praraja tarp profesinio ir akademinio švietimo. Šeima yra taip psichologiškai nusiteikusi, kad savo vaiko ateitį būtinai įsivaizduoja aukštojoje mokykloje. Nesvarbu, kad aukštojo mokslo diplomas šiais laikais jau nebeužtikrina darbo vietos. Nesvarbu, kad kraštui reikia ir duonos kepėjų, ir kirpėjų ar gaisrininkų. Tėvų tradicinė nuostata - „mano vaikas turi gauti diplomą“. Tada nežiūrima į atžalos gebėjimus, verčiamasi per galvą, samdomi keli korepetitoriai. Taip per prievartą nukalamas aukštosios mokyklos studentas.

Kiekvienais metais mokyklos reitinguojamos pagal tai, kurios absolventų daugiausia įstojo į aukštąsias mokyklas.

Ne standartizuoti valstybiniai egzaminai atspindi švietimo sistemos ir atskiros mokyklos kokybę. Kaip sako seras K. Robinsonas, laikas keisti patį sistemos standartą.

Distribucinės interneto technologijos sudarė sąlygas gimti naujam mokymo(-si) modeliui. Ypač didelė atsakomybė šiame procese tenka mokytojams, kurie turėtų padėti mokiniams nepaskęsti milžiniškame internetinės informacijos okeane, atsakingai iš šios begalinės erdvės atrinkti tai, kas reikalinga ir kurti naujas, savo pačių internetines video, audio ar tekstines pamokas. Prisirišimas prie vieno vadovėlio šiuolaikinėje mokykloje yra pasenęs metodas. Todėl pats laikas mokytojams kurti interneto platumose savo mokymo saleles, kurios būtų prieinamos visiems. Tada mokinys galėtų tą pačią temą pastudijuoti iš skirtingų šaltinių, analizuoti, palyginti, padaryti savo išvadas. Tai ir būtų naujas mokymosi modelis, nauja mokymo(-si) vizija.

Svarbiausia, kad šiame kelyje mokytojas nėra paliekamas vienas. Į pagalbą jam ateina kompiuterinės programos (Khan Academy modelis), kurios padeda mokytojui stebėti kiekvieno mokinio progresą, parodyti, kur jis klysta, matyti, kuo domisi, kurioms temoms skiria daugiausiai laiko. O mokinys savo tempu įsisavina dėstomą medžiagą. Mokinių skirstymas į klases pagal amžių praranda prasmę, nes visi mokosi pagal sugebėjimus. Taip praktiškai įgyvendinamas individualizuotas, diferencijuotas mokymas.

Mokytojas nenušalinamas nuo šio mokymo proceso, bet ir toliau lieka jo vadovu, tapdamas dar ir patarėju bei konsultantu. Nebereikia valandų valandas gaišti, norint susirinkti informaciją apie kiekvieno mokinio progresą ir įvertinti jo pasiekimus. Visą šį darbą už mokytoją atlieka kompiuteris.

Didžiausia problema kelyje į naujo tipo mokymą(-si) - tai, kad mokytojai linkę inertiškai laukti, kol už juos šį atsakingą, daug dalykinių ir metodinių žinių reikalaujantį darbą atliks aukštesnės institucijos. Tradicinę vertikaliąją psichologiją (kai laukiama nurodymų iš viršaus) turi pakeisti distribucinė psichologija (noras dalintis informacija su kitais).

Tradicinėje mokykloje įprasta dirbti vertikaliu principu. Įvairių švietimo institucijų sukurti švietimo reformos scenarijai išbandomi mokykloje, o neprigiję gula į valdininkų stalčius. Nė viena reforma neduoda laukiamo rezultato. Gražios teoretikų galvose gimusios fantazijos dažnai lieka bergždžios ir praktikoje nepasiteisina.

Kaip sako seras K. Robinsonas, tradicinė mokykla laukia ne reformacijos, bet transformacijos. Mokykla, sukurta pirmosios industrinės revoliucijos metais, visiškai paseno. Ji prarado savo monopolį kaip informavimo priemonė. Be mokymo, mokyklai liko ne mažiau svarbi užduotis ugdyti kūrybingą, brandžią, empatišką asmenybę. Užauginti naujo biosferinio mąstymo žmogų – ne tik mokyklos, bet ir visos visuomenės, jos institucijų, o pirmiausia šeimos uždavinys.

Gyvename trečiosios industrinės revoliucijos metais. Pritaikę tradicinį revoliucinės situacijos apibrėžimą, galime apibūdinti ir situaciją mokykloje: mokiniai nebenori, o mokytojai nebegali toliau dirbti senais tradiciškais mokymo(-si) metodais. Pati švietimo sistema prašosi kardinalių pokyčių, o ne naujų etikečių klijavimo (transformacijos iš mokyklos į gimnaziją, iš instituto - į universitetą). Kaip sako liaudies patarlė - ta pati mergelė, tik kita suknelė.

Labiausiai naujo tipo mokymo viziją palaiko patys mokiniai. O dauguma mokytojų dar lūkuriuoja, kad tokios programos ateitų į mokyklą pačios, nors ir dabar pamokose kartais jau naudoja geriausių pasaulio universitetų profesorių paskaitas, sukurtus filmus. Taip universitetų profesoriai virtualiai tampa ir mūsų gimnazijų profesoriais.

Teisindamiesi dideliu užimtumu, mokytojai neskuba kurti naujų kompiuterinių mokymo programų. Tuo labiau, kad šios užduoties turėtų imtis kartu su informacinių technologijų specialistais, o šie taip pat atsiriboja, nes yra ne mažiau užsiėmę savo „darže“. Taip ratas ir užsidaro. Visi verda senose sultyse, nors empatiškai jaučia, kad jų skonis jau nebe tas. Nebe tas, kurio reikia mūsų mokiniams, nebe tas, kuris tiko tradiciniam mokyklos modeliui.

Tradicinė mokykla, sukurta pagal pirmosios industrinės revoliucijos modelį (mokoma „partijomis“, tarp pamainų skambučiai) paseno. Nelabai ji pasikeitė ir po antrosios industrinės revoliucijos, kai žmonija pradėjo naudoti elektrą. Bet noras keisti ir keistis visada buvo. Tai rodo ir begalė švietimo reformų visame pasaulyje.

Tapome liudininkais trečiosios industrinės revoliucijos, kurią nulėmė internetinis ryšys, o naujoji karta vadinama „klick“ (angl. pelės spragtelėjimas) karta. Jiems viskas - pelės paspaudimo atstumu. Paradoksalu - juk toks pat prieinamas kiekvienam turėtų būti ir šiuolaikinis mokymas(-sis) bei lavinimas(-sis).

Siekdami paversti tai realybe, dirba daug švietimo srities novatorių. Atidaromos nemokamos internetinės mokyklos. Mūsų mokiniai žvelgia į šias naujoves be skepsio. Reikėtų palinkėti ir mums, mokytojams, prisidėti prie šių darbų ir sukrusti kurti naują mokyklą. Imtis kūrybinio veiksmo, eksperimentuoti, nelaukiant instrukcijų, kurios dažnai tik inertiškai vykdomos, netikint jų turiniu. Mokymo procesas negali būti standartizuotas, nes kiekvienai asmenybei reikalingos skirtingos žinios ir skirtingas jų pateikimo modelis.

Kiekvienas empatiškas mokytojas turėtų pabandyti pasijusti mokinio kailyje, kad suprastų jo poreikius, o mokyti ne tik testais ar egzaminais, bet ir geranorišku bendradarbiavimu. Tada pasikeistų ir mokinio santykis su mokykla. Tik tada vaikas pajustų tikrą norą mokytis, o ne vien gauti geresnį pažymį. Pagaliau baigtųsi sekinantis maratonas, kuris moksleiviams trunka dvylika metų, o mokytojams - iki pensijos. Noras žinoti, pažadintas mokykloje, lydėtų mūsų auklėtinius visą gyvenimą. Taip ir atgimtų homo empaticus, kuris kaip niekada anksčiau yra reikalingas mūsų planetai.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. Mokytoja
(2012-08-31 22:12:19)
(92.56.118.230) Parašė:

Visiškai pritariu autorei. Mokykla, kaip institucija, o ir pati mokymo ir švietimo sąvoka, turėtų keistis iš pagrindų, ir ne tik Lietuvoje. Pastaruoju metu, kaip niekad anksčiau, auga ir dauginasi naujos idėjos, plėtojasi ir pradeda įsitvirtinti jau seniai aprašyti metodai, pvz. Montessori, kurie teikia pirmenybę vaikui ir jo poreikiams. Mokykla, kuri suteikia galimybę vaikui laisvai augti, žaisti, domėtis, kuri skatina natūralų norą žinoti, kuri nežlugdo asmenybės liepdama tylėti ir būti tokiam, kaip visi, o skatina unikalaus, talentingo, kritiškai mąstančio ir ryžtingo žmogaus formavimąsi... Tokią mokyklą, ar bent jos užuomazgas, tikiuosi kadanors pamatyti.



10. Jonas iš Klaipėdos
(2012-08-28 11:21:23)
(86.100.65.104) Parašė:

Niekada mokytojo darbas nebuvo prestižinis ar pelningas.Kaip ir visur, taip ir mokyklose dirba visokių: su Dievo dovana, mylintys vaikus, savo dalyką, amatininkai...Tik niekada dar tokie beteisiai nebuvo ir bailūs (dėl darbo, duonos kąsnio, savo ateities).Gal todėl "ministeriais" skyrė ne specialistus, bet partijų paklusnius vykdytojus.Kubilius nusikalto, nes liberalams skyrė svarbiausius portfelius - švietimą,susisiekimą,vidaus reikalus...Pridirbo Lietuvoj tiek mėšlo, kad kuopti reikės metų metus...Visi jie vėl lenda į valdžia, nes malonu tarnauti saviems ( tu man, aš tau-gyvenimas klanams puikus



9. juozas malickas
(2012-08-23 22:24:25)
(24.7.254.38) Parašė:

"empatiškas mokytojas"... "Edukologijos Universitetas" ir t.t..kam naudoti angliškus žodžius juos sulietuvinant pridedant galunę.....Nejau neturim Lietuviškų žodžių ? turim..ir dar kiek !!! "aš nekaltas, kalta aplinka"....taip Lietuvoje yra..kalta Rusija, Sovietizmas, valdžia, kaimynas, bet tik ne AŠ PATS. Labai pritariu autorei....labai tiksliai pastebėti visi reikiami taškai. Ačiū Jums už tai. Pagarbiai iš Škagos JM



8. Violeta
(2012-08-22 18:49:32)
(78.63.114.122) Parašė:

Žmogus savo prigimtimi yra empatiškas. Tik netinkamas auklėjimas šeimoje, vėliau mokykloje gali užblokuoti to empatiškumo kanalus. Empatiškumo galima išmokyti kitus ir patiems išmokti. Viltinga, atverianti šia tema yra Jeremy Rifkins knyga Empatinė civilizacija. O internetas tik išplečia to empatiškumo ribas ir gali būti naudojamas kaip šaltinis mokant ar mokantis empatijos. Nauji mokymo metodai, panaudojant interneto neribotas galimybes, gali ne tik padidinti mokinių motyvaciją mokytis, padaryti pamokas nemokamai prieinamas visiems, bet ir pagelbėti mokytojui (programos žinių vertinimui, skatinimui, progreso sekimui, t.t.). Internetas gali tiek vienyti, tiek skaidyti. Žiūrint kaip jį panaudosime. Atviro kodo ( open source ) tiek mokykla, tiek ekonomika būtent ir siekia jungti, o ne skaldyti. To labiausiai šiandien ir reikia ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui.



7. Liudna
(2012-08-22 07:34:00)
(70.54.50.41) Parašė:

Miela Violeta, is Jusu straipsnio galima pasidaryti isvada, jog ugdyti empatiska asmenybe butinos naujosios technologijos. Nejaugi nuosirdziai taip galvojat? Per daug visko sudejot I viena vieta, per daug teoriski teiginiai, neaisku, kaip tai turetu atrodyti kasdieniniame darbe ir ar tai padetu pasiekti tiksla. Kur irodymai? Todel ir skamba kaip demagogija. Beje, zodis konotacija irgi nelabai vietoj... Geru ideju nebutina apvelti imantriais zodziais. Paprastumas genijaus brolis...



6. Violeta
(2012-08-21 23:06:11)
(91.187.176.85) Parašė:

Kokia čia demagogija, jei straipsnyje bandžiau tik pasidalinti mintimis apie naują atviro kodo mokyklos viziją ? Net neabejoju ( žinau ), kad mūsų mokyklose yra ne mažiau užkrečiančių pavyzdžių nei KA, tik kolkas jie "šviečia" tik savo padangėje, o Khan Akademija jau moko milijonus interneto pagalba. Žinoma, Bill Gates, Google ir kitų paaukoti milijonai leidžia KA išgyventi. Jei būtų toks :) tokio projekto palaikymas UPC, tai ir mūsų mokytojai būtų suinteresuoti kurti vaizdo pamokas. Tai, ką daro entuziastai vaizdopamokos.lt , neatitinka kokybinių tokio projekto reikalavimų. Pasikartosiu, bet tai yra labai svarbu, tokį projektą turėtų palaikyti švietimo institucijos finansiškai. Mūsų mokyklos gimnazistas šiuo metu kuria kompiuterinę programą, kurią galės naudoti mokytojai savo mokinių žinių vertinimui, progreso sekimui, prieš tai, žinoma, sukūrę savo video pamokas. Tai ne vienos dienos ir ne vienų metų darbas, bet mes jau judame ta linkme. Norėtųsi, kad daugiau mokytojų pasektų mūsų pavyzdžiu. Atsiprašau, straipsnyje supainiojau žodžius : vietoj "kolokacija" turėjo būti "konotacija" . Ačiū visiems perskaičiusiems. Tikiuosi empatiško ir finansinio atviro kodo mokyklos palaikymo.



5. Birute
(2012-08-20 17:18:07)
(78.62.116.194) Parašė:

straipsnis yra geras,bet kaip rasoma,kad mokytojas dirba "savam darze".Tuo labiau kai yra dirbama ne pagal pasaukima,svarbu atsedeti kuo daugiau valandu,nes nuo to priklauso atlyginimas,o ne nuo to ,kad isaukleji ar kuo daugiau ismokini vaika.Mokytojai pavargsta ir nuo vaiku,nes visokiu ateina i mokyklas,kai kurie ateina galvodami,kad jie jau viska zino,o vargsai mokytojai turi dirbti pagal programa ir nelabai ka patys gali keisti.Aisku reikia keisti svietimo programa,leisti vaikus palikti po pamoku,bet nera suinteresuotu,nebent tie kurie uz papildomas valandas praso is tevu pinigeliu.



4. mokytoja
(2012-08-20 14:23:07)
(5.20.35.155) Parašė:

Tiesiog siutas ima dėl tokio situacijos nepažinimo ir noro nurodinėti. Demagogija - atseit "TEISINDAMIESI dideliu užimtumu, mokytojai neskuba kurti naujų kompiuterinių mokymo programų", bet juk mokytojai niekam dėl to neturi teisintis ir nesiteisina, mokytojai dirba tą darbą, dėl kurio sulygta ir krauju pasirašyta, o visa kita - mokytojo laisvalaikis arba... nenupirktas laikas ir intelektas. Jūs pažiūrėtumėte istoriko Pamparo medžiagą, su kuria jis dirba kaip korepetitorius (nesijaudinkit, viskas oficialu, mokesčiai sumokėti) - žandikaulis kusikartų bet kuriai Khan akademijai. O valdiška pamoka už valdišką atlyginimą ir yra valdiška... Kai nereikės šerti tūkstantinės tranų iš ministerijos ir jos pumpurinių įstaigų armijos, mokytojams liks laikoir lėšų kūrybai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras