Lietuvos gėjų lyga (LGL) teismui ketina skųsti Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą neleisti rengti homoseksualų eitynių Gedimino prospektu.
Vilniaus miesto savivaldybės Renginių (susirinkimų) derinimo komisija, trečiadienį pasitarime eitynių klausimą sprendusi drauge su policijos ir LGL atstovais, nesuderino leidimo eitynes rengti Gedimino prospektu.
LGL vadovo Vladimiro Simonkos teigimu, atsisakymas išduoti leidimą yra nepagrįstas.
„Be abejo, mes manome, kad šitas sprendimas yra nepagrįstas. Jis prieštarauja teismo sprendimams ir, be abejo, mes šitą sprendimą skųsime. Tai neabejotina“, - Eltai sakė V. Simonka.
Jis neatmetė, kad teismas gali nespėti išnagrinėti skundo iki planuojamų eitynių datos - liepos 27 d. Tuo atveju, pasak V. Simonkos, tikėtina, kad eitynės bus nesankcionuotos.
„Noriu atsakingai pareikšti, kad mes nedarysime nieko, kas neleidžiama pagal Susirinkimų įstatymą. Susirinkimų įstatyme numatyti tam tikri veiksmai, kurie leidžia (žygiuoti - ELTA) organizuotai žmonių grupei ne daugiau kaip 15 žmonių. Tai šita galimybe mes tikrai pasinaudosime“, - sakė V. Simonka.
Pasiteiravus, gal svarstomi variantai rengti eitynes kitame mieste, ne Vilniuje, LGL vadovas sakė, kad eitynės planuotos jau seniai.
„Šitą projektą - eitynes - pradėjome prieš metus. Tai nėra tas daiktas, kurį galima padėti iš vienos lentynos į kitą. Laiko tokiems perstatymams netgi nėra. Reikia tikėti, kad jis įvyks. Ir aš iki šiol tikiu, kad mes laimėsime. Priešingu atveju mes neitume į teismą“, - patikino pašnekovas.
ELTA jau skelbė, kad, suderinusi eitynes Gedimino prospektu, savivaldybė pažeistų Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymą ir jame numatytą besąlyginį draudimą susirinkimus prie teismų pastatų organizuoti ne arčiau kaip 75 metrai, o prie valstybės valdžios ir valdymo įstaigų, užsienio diplomatinių atstovybių, kitų strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių - ne arčiau kaip 25 metrai iki šių pastatų ir objektų.
Savivaldybė vardija, kad Gedimino prospekto atkarpoje nuo Odminių skvero iki Lukiškių aikštės yra: Lietuvos bankas, Susisiekimo, Žemės ūkio, Ūkio, Teisingumo ministerijos, Pasienio kontrolės punktų direkcija, Konstitucinis Teismas, Statistikos departamentas, Vilniaus apygardos ir Lietuvos apeliaciniai teismai.
„Remiantis 2010 m. patirtimi ir faktais, yra didelė tikimybė, jog incidentai, nepaisant policijos dalyvavimo, gali pasikartoti bei gali kilti grėsmė viešajai tvarkai, moralei, visuomenės saugumui“, - teigia savivaldybė.
Ji primena, kad kai Latvijoje, centrinėje Rygos miesto dalyje, buvo leista organizuoti tokio pobūdžio renginį, jo dalyviai ypač nukentėjo nuo asmenų, buvusių pastatuose šalia eitynių vietos.
„Toks pat realus pavojus būtų ir eitynių Gedimino prospektu dalyviams“, - konstatuoja savivaldybė.
LGL eitynes planavo rengti liepos 27 d. 12-16 val., dalyviams renkantis aikštelėje, esančioje tarp Odminių gatvės, Šventaragio gatvės ir Gedimino prospekto (priešais „Amberton“ viešbutį). Dalyviai siekė eiti Gedimino prospektu iki Lukiškių aikštės.
Siekdama užtikrinti visuomenės saugumą, viešąją tvarką ir kitų asmenų teises ir laisves, Vilniaus miesto savivaldybė teigia išdavusi leidimą eitynėms kitoje vietoje - Upės gatvėje, tačiau šis sprendimas buvo apskųstas teismui. Teismas įpareigojo Vilniaus miesto savivaldybę iš naujo derinti eitynių vietą.
Pirmą kartą seksualinių mažumų eitynės Lietuvoje vyko 2010 m. gegužę.
Apklausų duomenimis, homoseksualų eitynėms nepritaria 62,1 proc. Lietuvos gyventojų.
Eltos inf.