Prisiminkime ir nepamirškime, kad šios, prieš dvejus metus vykdytos provokacijos, kaip ir daugelio kitų analogiškų provokacijų, bendriniu pavadinimu „rusai puola ir jau tuoj užpuls“ autoriai, ramiai ir nebaudžiami iki šios dienos aktyviai veikia naikindami Lietuvos valstybingumo likučius, sistemingai organizuodami vis naujas provokacijas.
ekspertai.eu, 2017 11 03
2014 m. rugsėjo 8 d. aukščiausiu politiniu lygiu buvo sureaguota, o visos Lietuvos žiniasklaidos ir net didžiosios pasaulio naujienų agentūros pranešė apie Rusijos teisinės pagalbos prašymą, kuriuo buvo siekiama atlikti veiksmus, sudarančius baudžiamosios atsakomybės grėsmę jaunuoliams, 1990–1991 metais atsisakiusiems tarnauti sovietų kariuomenėje.
Prokuratūra patvirtino, kad „apie gautą prašymą nedelsiant atitinkama informacija buvo pateikta visoms atsakingoms institucijoms bei prokuratūroje surengtas koordinacinis šių institucijų atstovų pasitarimas“.
„Rusija užsimojo prieš lietuvius, atsisakiusius tarnauti sovietų kariuomenėje“, - grėsmingai tąkart skelbė nepriklausomas portalas delfi.lt.
„Pranešimas apie Rusijos ataką prieš Sovietinėje armijoje atsisakiusius tarnauti Lietuvos jaunuolius yra dar vienas įrodymas, kad prieš Baltijos valstybes ruošiamos nuolatinės provokacijos“, - atskleidė konservatorė Rasa Juknevičienė.
„Tai nėra pagalbos prašymas, bet ištiesti nagai į pusantro tūkstančio mūsų piliečių, kurie kadaise, prieš maždaug 25 metus pasitraukė iš okupacinės kariuomenės“, - perspėjo konservatorius Vytautas Landsbergis.
Savo ruožtu Valstybės saugumo departamentas tuos Lietuvos Respublikos piliečius, kurie 1990–1991 metais atsisakė tarnauti sovietinėje kariuomenėje, primygtinai ragino nevykti į Rusiją, Baltarusiją, kitas ne Europos Sąjungos ar NATO valstybes.
Apie visa tai ekspertai.eu rašė publikacijoje „Rusijos prašymas gautas dar vasarą, byla iškelta vienam žmogui, tačiau skambinama ir įspėjami visi“.
Tačiau ši isterija-provokacija greitai subliuško, kai ekspertai.eu Generalinės prokuratūros paprašė parodyti tą iš Rusijos atsiųstą teisinės pagalbos prašymą.
Prokurorai kategoriškai atsisakė tai padaryti. O atsisakė tai padaryti todėl, kad, kaip buvo spėjama, Rusijos teisinės pagalbos prašymas greičiausiai buvo tik dėl vieno žmogaus, kuris galimai anuomet padarė nusikaltimą, todėl jo ir ieškojo Rusijos teisėsaugininkai.
Jei toks dokumentas būtų paviešintas, iš karto būtų sprogęs visas didelis Lietuvos valdžios ir jos nepriklausomos žiniasklaidos pūstas melo ir isterijos burbulas, esą Rusija ėmė kėsintis į daugiau negu pusantro tūkstančio Lietuvos piliečių, 1990–1991 metais atsisakiusių tarnauti sovietų kariuomenėje.
Be ekspertai.eu šia Lietuvos provokacija susidomėjo ir Nepriklausomybės akto signataras Egidijus Bičkauskas. Jis taip pat panori pamatyti tą Rusijos teisinės pagalbos prašymą. Savaime suprantama, prokurorai atsisakė tai padaryti, motyvuodami, kad gauta medžiaga yra konfidenciali.
Tačiau 2015 m. lapkričio 2 d. teismas nurodė Generalinei prokuratūrai suteikti E. Bičkauskui informaciją apie Rusijos teisinės pagalbos prašymą dėl tarnauti sovietų kariuomenėje atsisakiusių jaunuolių persekiojimo.
„Teismas įpareigojo supažindinti pareiškėją su Rusijos Federacijos generalinės prokuratūros pateiktu prašymu suteikti teisinę pagalbą“, - pranešė Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Ar prokurorai skųs, ar neskųs teismo sprendimą, kol kas nepranešama.
Kol prokurorai sprendžia, kaip jiems šiuo atveju pasielgti, skelbiame dokumentą, kurį š. m. rugsėjo pradžioje iš prokuratūros gavo Seimo narys Audrius Nakas. Jame aiškiai matyti, kad Rusija su teisinės pagalbos prašymu kreipėsi dėl vieno žmogaus.
„Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra buvo gavusi Rusijos Federacijos generalinės prokuratūros prašymą suteikti teisinę pagalbą ir atlikti procesinius veiksmus baudžiamojoje byloje, kurioje 2014-02-13 buvo atnaujintas ikiteisminis tyrimas Lietuvos Respublikos piliečio atžvilgiu dėl savavališko pasišalinimo 1990 metais iš Armėnijos teritorijoje dislokuoto karinio dalinio pagal Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 337 str. 4 d.“, - sakoma prokurorų rašte Seimo nariui.
Seimo narys A. Nakas dar kartą kreipiasi į Generalinę prokuratūrą. Skelbiame jo kreipimąsi.
„2015 m. rugsėjo 9 d. Generalinės prokuratūros raštu Nr.14.24278 atsakėte į Seimo nario A. Nako 2015 m. rugpjūčio 26 d. paklausimą dėl informacijos pateikimo apie Rusijos Federacijos Generalinės prokuratūros prašymą Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai dėl teisinės pagalbos suteikimo baudžiamojoje byloje, kuri buvo atnaujinta 2014 m. vasario 13 d. Lietuvos Respublikos piliečio atžvilgiu dėl jo savavališko pasitraukimo iš Tarybinės armijos karinio dalinio Armėnijoje 1990 m.
Jūsų paaiškinime nurodyta, kad negalite atskleisti Rusijos Federacijos prokuratūros vykdomo ikiteisminio tyrimo informacijos.
Prašau patikslinti šią informaciją ir paaiškinti, ar ši Rusijos Federacijoje atnaujinta baudžiamoji byla yra dėl Lietuvos Respublikos piliečio pasitraukimo iš karinio dalinio, ar dėl kitų galimai nusikalstamų veikų?
Tuo atveju, jei ši byla atnaujinta ne dėl kitų nusikalstamų veikų, o tik dėl Lietuvos piliečio pasitraukimo iš Tarybinės armijos karinio dalinio, tai jau yra ir politinis tarpvalstybinis klausimas, kuris tikrai nėra Lietuvos valstybės paslaptis. Todėl tokiu atveju prašau jus pateikti šią informaciją ir nurodyti Rusijoje atnaujintos baudžiamosios bylos tiriamas veikas, nes prašyme dėl teisinės pagalbos tai turi būti nurodyta.
Pagarbiai,
Seimo narys Audrius Nakas“
Susiję:
Provokacija dėl pusantro tūkstančio dezertyrų, tai labai žema ir bjauru
Krašto apsaugos ministras J. Olekas: „Šiai dienai telefonu perspėti apie 700 žmonių“
Prokuratūra: „Gavusi teisinės pagalbos prašymą prokuratūra reagavo tinkamai ir nedelsiant“
Rusijos prašymas gautas dar vasarą, byla iškelta vienam žmogui, tačiau skambinama ir įspėjami visi