Liepos 3 d. Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione išlydėti kariai, išvykstantys į misijas Afganistane, Irake ir Ukrainoje. Jiems buvo įteiktos Karinių jūrų pajėgų kapeliono komandoro leitenanto Remigijaus Monstvilo pašventintos Lietuvos Respublikos vėliavos.
Į tarptautinę operaciją Afganistane „Resolute Support Mission“ („Tvirta parama“) iš Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ išvyks trys štabo karininkai. Jie prisidės rengiant Afganistano nacionalines saugumo pajėgas. Lietuvos kariai šioje misijoje tarnauja skirtingose pozicijose Kabule, Herate ir Kandahare. Per 2018 metus Lietuvos karių skaičius operacijoje Afganistane buvo padidintas iki 50, tokį karių skaičių planuojama išlaikyti ir 2019 metais.
Dalyvauti tarptautinėje operacijoje Irake – Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamoje koalicijos operacijoje „Inherent Resolve“ („Įgimtas Ryžtas“) taip pat išvyks trys kariai iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono. Jie prisidės rengiant vietines saugumo pajėgas. Lietuvos kariai tarnauja Danijos kontingento sudėtyje šiaurės vakarinėje Irako dalyje esančiame Ramadi mieste. Prie šios misijos Lietuva prisideda nuo 2017 m. nuolat išlaikydama 6 karinius instruktorius.
Kartu į karinę mokymo operaciją Ukrainoje išlydėta ir jungtinė Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ štabo ir jai priskirtų batalionų instruktorių grupė, sudaryta iš karininkų ir puskarininkių. Į misiją išvykstantys kariai koncentruosis į ukrainiečių instruktorių vykdomo kolektyvinio rengimo priežiūrą ir konsultacijas. Lietuvos kariai Tarptautiniame taikos ir saugumo mokymo centre, esančiame Javorivo poligone, drauge su sąjungininkais padeda ukrainiečiams reformuoti ir stiprinti jų ginkluotąsias pajėgas bei priartėti prie NATO keliamų standartų.
Šiuo metu Lietuva dalyvauja 11-oje tarptautinių operacijų ir yra dislokavusi daugiau nei 140 karių trijuose žemynuose: Europoje – Ukrainoje; Azijoje – Afganistane, Irake, Turkijoje; Afrikoje – Malyje ir Centrinės Afrikos Respublikoje.
Dalyvavimas tarptautinėse operacijose yra svarbi Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų tarptautiniam saugumui išraiška, taip pat priemonė stiprinti ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką, NATO kolektyvinę gynybą bei karinį bendradarbiavimą.
Pagal Krašto apsaugos ministerijos užsakymą 2018 m. gruodį atliktą visuomenės nuomonės tyrimą, dauguma Lietuvos gyventojų remia karių dalyvavimą tarptautinėse operacijose prisidedant prie tarptautinės bendrijos pastangų palaikyti taiką ir stabilumą pasaulyje, užkirsti kelią tarpvalstybiniams ir etniniams konfliktams, kovoti su tarptautiniu terorizmu. Apklausos duomenimis, 72 proc. respondentų mano, kad Lietuvos kariai turėtų būti siunčiami į tarptautines operacijas, jeigu to prašo NATO sąjungininkai. Taip pat, apie 68 proc. apklausos dalyvių išreiškė pritarimą, kad Lietuva turėtų aktyviau prisidėti prie kovos su tarptautiniu terorizmu.
Lietuva jau 25 metus dalyvauja tarptautinėse operacijose dalydamasi atsakomybe už tarptautinį saugumą. Tarptautinėse operacijose pradėjome dalyvauti praėjus vos ketveriems metams po to, kai buvo atkurta šalies Nepriklausomybė 1990 m.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]