Turbūt nėra mokslininko, kuris nenorėtų gauti Nobelio premijos. Bet kartais gyvenimas pasuka kiek kita linkme, ir vietoj „Nobelio“ į rankas patenka... „IgNobelis“.
IgNobelio apdovanojimai – tai apdovanojimai, nuo 1991-ųjų kasmet skiriami už juokingiausius, netikėčiausius ir neretai – neaišku kam reikalingus atradimus ar išradimus. Pavyzdžiui, už tyrimą, atskleidžiantį, kad stručius seksualiai jaudina žmonės, beskonių jalapeno pipirų išvedimą, programos, atpažįstančios, kad per tavo kompiuterio klaviatūrą vaikšto katė, sukūrimą ar skalbimo mašinos katėms ir šunims skalbti gamybą.
Prizų įteikimo ceremonija (beje, baigiama žodžiais „Jei nelaimėjote apdovanojimo, o ypač – jei laimėjote – sėkmės kitais metais!“) vyksta Harvardo Universitete, apdovanojimus įteikia tikrojo Nobelio laimėtojai. Beje, fizikas Andre Geimas yra kol kas vienintelis žmogus pasaulyje, laimėjęs tiek „Nobelį“, tiek „IgNobelį“ - rimtasis apdovanojimas buvo skirtas už grafeno (dvimatės anglies alotropinės atmainos) tyrimus, „IgNobelis“ - už varlės levitavimą magnetų pagalba.
Kas gi laimėjo 2012-ųjų „IgNobelius“?
Psichologija: Anita Eerland, Rolfas Zwaanas ir Tulio Guadalupe už studiją "Pasilenkus į kairę, Eifelio bokštas atrodo mažesnis" (angl. „Leaning to the Left Makes the Eiffel Tower Seem Smaller “)
Taikos premija: kompanija „SKN“ už senos rusiškos amunicijos pavertimą deimantais.
Akustika: Kazutaka Kurihara ir Koji Tsukada už „SpeechJammer“ sukūrimą – tai yra įrenginys, kuris sutrukdo žmogaus kalbą, priversdamas kalbantįjį girdėti savo paties žodžius su nežymiu uždelsimu.
Neuromokslai: Craigas Bennettas, Abigail Baird, Michaelas Milleris ir George'as Wolforas už demonstraciją, kad smegenų tyrėjai, naudodami sudėtingus instrumentus ir paprastą statistiką, gali įžvelgti prasmingą smegenų veiklą bet kur – net ir padvėsusios lašišos smegenyse.
Chemija: Johanas Petterssonas už galvosūkio sprendimą, kodėl kai kuriuose Anderslövo miestelio (Švedija) namuose žmonių plaukai pažaliuoja.
Literatūra: JAV Valstybinis Generalinis Atskaitingumo Biuras (angl. Government Accountability Office) už ataskaitą apie ataskaitas apie ataskaitas, kuria rekomenduojama parengti ataskaitą apie ataskaitą apie ataskaitas apie ataskaitas.
Fizika: Josephas Kelleris, Raymondas Goldsteinas, Patrickas Warrenas ir Robinas Ballas už jėgų, nulemiančių į „uodegą“ surištų žmogaus plaukų formą ir judėjimą, tyrimą.
Skysčių dinamika: Ruslanas Krečtnikovas ir Hansas Mayeris už skysčių teliūskavimo dinamikos tyrimus, su tikslu sužinoti, kas vyksta kai žmogus eina su kavos puodeliu rankoje.
Anatomija: Fransas de Waalas ir Jennifer Pokorny už atradimą, kad šimpanzės gali atpažinti vienos kitas iš jų užpakalių nuotraukų.
Medicina: Emmanuelis Ben-Soussanas ir Michelis Antonietti už patarimus, ką daryti gydytojams, atliekantiems kolonoskopiją, kad iki minimumo sumažintų kolonalinio sprogimo galimybę (kolonoskopijos daromos per tiesiąją žarną, o sprogimą itin retais atvejais sukelia susikaupusios žarnyno dujos).
Kuris apdovanojimas paliko didžiausią įspūdį Jums?
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]