2024 m. gruodžio 22 d.

 

Ilgalaikė dujų tiekimo sutartis – kilpa ant Lietuvos kaklo

9
Paskelbta: 2013-10-18 14:10 Autorius: Radvilė Morkūnaitė | morkunaite.wordpress.com
Europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė. Morkunaite.wordpress.com nuotr.
Europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė. Morkunaite.wordpress.com nuotr.

Dar vasarą prasidėjo Vyriausybės derybos su Rusijos koncernu „Gazprom“ dėl dujų tiekimo Lietuvai. Koncernas, daugelyje ES šalių prarandantis rinkos lyderio pozicijas, suinteresuotas pasirašyti ilgalaikę dujų tiekimo sutartį su Lietuva, tačiau tokia sutartis daugeliu atžvilgių būtų nenaudinga Lietuvai.

Premjeras derybų su „Gazpromu“ pradžioje akcentavo, kad jų tikslas – teisinga dujų kaina Lietuvai. Matyt, to norėtume kiekvienas, tačiau būdai tą pasiekti – skirtingi. Mainais už sudaromą ilgalaikę (t. y. 2013–2020 m.) dujų tiekimo sutartį koncernas suteiktų nuolaidą Lietuvai tiekiamoms dujoms, tačiau ko verti tokie monopolininko pažadai?

Akivaizdu, kad nesant konkurencijos, bet kokia monopolininkė yra linkusi diktuoti jai palankiausias kainas. Lietuva vis dar yra priklausoma nuo vienintelio dujų tiekėjo – „Gazpromo“. Būdama rinkos monopolininkė, įmonė diktuoja kainas, kurios Lietuvos atveju yra didžiausios Europos Sąjungoje (ES). Ankstesnė Vyriausybė ne kartą akcentavo galimai neteisėtus „Gazpromo“ veiksmus ir galiausiai kreipėsi į Stokholmo komercinį arbitražą dėl neteisingos dujų kainos nustatymo Lietuvai.

Be to, 2012 m. rudenį Europos Komisija, reaguodama į padėtį Rytų ir Vidurio Europoje, pradėjo tyrimą dėl „Gazpromo“ veiklos, nes įtariama, kad koncernas naudojosi monopoline padėtimi, o kainos už dujas buvo nustatomos neteisingai. Šios savaitės pradžioje Europos Konkurencijos tarnyba oficialiai patvirtino tirianti Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ veiklą Lietuvoje, tyrimo išvados turėtų paaiškėti 2014-ųjų pavasarį.

Nepaisant visų šių aplinkybių, dabartinė Vyriausybė derybų su „Gazpromu“ kontekste neneigia galimybės atsiimti ieškinį mainais už nuolaidą pasirašius ilgalaikę sutartį. Visi šie faktai skatina kritiškai vertinti ilgalaikės sutarties dėl dujų tiekimo perspektyvas. Ar tikrai pasirašę ilgalaikę dujų tiekimo sutartį mokėsime už dujas mažiau? O gal priešingai – liksime monopolininkės gniaužtuose, kas galiausiai reikštų, jog už dujas tektų mokėti netgi brangiau?

Priežasčių, kodėl turėtume nepasirašyti ilgalaikės dujų tiekimo sutarties daug. Pirma, dujų kaina mažiausia yra tose šalyse, kur užtikrintas mišrus dujų tiekimas, t. y. dujos tiekiamos iš kelių tiekėjų, statomi suskystintų dujų terminalai ir pan. Pasirašius ilgalaikę sutartį būtume priklausomi nuo vienintelio tiekėjo, o dujų kaina ir vėl būtų susieta su naftos kainomis. Atsižvelgiant į tai, kad naftos kainos linkusios kilti, už dujas mokėtume daugiau.

Antra, konkurencinės rinkos pranašumas yra tas, jog galima rinktis tiekėją, kuris pasiūlo mažesnę kainą. Štai Didžiojoje Britanijoje 2009 m. dujų kaina sumažėjo 35 proc. dėl to, kad rinkoje atsirado dar vienas tiekėjas – JAV, kurios pradėjo dujų eksportą. Ilgalaikės sutarties pasirašymas užkirstų kelią rinktis tą tiekėją, kuris pasiūlo konkurencingiausią kainą.

Be to, monopolininkės diktuojamos kainos mažina ne tik Lietuvos, bet ir ES konkurencingumą. ES energetikos komisaras G. Oettingeris pranešime dėl energetinio dialogo tarp ES ir Rusijos pažymėjo, kad nors ilgalaikės energijos tiekimo sutartys yra galimos pagal ES teisę, tačiau yra nepakankamai lanksčios ir neigiamai veikia konkurencingumą. Neseniai Europos Parlamentas, priėmęs buvusio EP pirmininko J. Buzeko rengtą pranešimą dėl postūmio energijos vidaus rinkai, taip pat atkreipė dėmesį, kad dėl konkurencijos stokos energetikos (konkrečiai dujų) sektoriuje nukenčia ne tik ES, bet labiausiai galutinis vartotojas (t. y. kiekvienas iš mūsų).

Galiausiai, vargu, ar „Gazpromo“ suteikiama nuolaida ženkliai pakeistų prasidėjusio šildymo sezono kainas, nes nuolaida geriausiu atveju turės tik momentinį efektą. Vadinasi, vartotojai nepajus teigiamo nuolaidos efekto ir šildymo kainos liks nepakitusios.

Neformaliame ES energetikos ministrų susitikime Vilniuje akcentuota, kad būtina siekti konkurencingos, skaidrios ir integruotos energijos rinkos, o tai galima pasiekti tik įgyvendinus trečiąjį energetikos paketą bei užtikrinus dujų tiekimą iš skirtingų šaltinių.

Apmaudu, kad Vyriausybė, susidūrusi su sunkumais derybose su „Gazpromu“, neišnaudojo galimybės pasikviesti Europos Komisiją kaip trečiąjį derybų dalyvį. Toks sprendimas būtų gerokai sustiprinęs Lietuvos derybines pozicijas.

Suprantama, kad noras sumažinti dujų kainas, o kartu ir šildymo kainas, yra sveikintinas, tačiau akivaizdu, kad toks trumpalaikis sprendimas būtų nenaudingas nei gyventojams, nei valstybei.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. a
(2013-10-20 14:48:57)
(178.16.33.247) Parašė:

pritariu jums, 8. ttt. Bet nuomonės formavime dalyvauja ne tik morkūnaitės, bet ir tokie, kaip 7.-as, Antanas. Na, Morkūnaitė bent jau 1000 000 Lt per metus už tai sukaupti turi galimybę. Antanas, manau, ne :) Deja, jam ir jo draugams tai "nedaeina". O jais ir remiamasi..



8. ttt
(2013-10-20 11:53:13)
(62.80.225.123) Parašė:

ir tokios kvailos Morkūnaitės atstovauja Lietuvą europarlamente. Gėda. Ilgalaikės sutartys visada palankios pirkėjui, nes užtikrina perkamų prekių ar paslaugų savalaikį gavimą ilgam laikui, jos reikalingos ir tiekėjui, ypač jei prekės gamybai ar paslaugos teikimui reikia padaryti žymias investicijas, nes neturint stabilių pirkėjų daryti žymias investicijas yra tiesiog nepagrįstai rizikinga.



7. antanas
(2013-10-18 21:56:45)
(78.58.96.47) Parašė:

Vyriausybėje reikėtų tokio mąstymo valstybės tarnautojų, kaip straipsnio autorė Radvilė Morkūnaitė. Straipsnio autorė labai teisingai pastebėjo, kad Lietuvos Vyriausybė, susidūrusi su sunkumais derybose su „Gazpromu“, neišnaudojo galimybės pasikviesti Europos Komisiją kaip trečiąjį derybų dalyvį. Bet mes matome ir daugiau neskaidrių niuansų, kai tos derybos vyksta pusiau slaptai ir ne viską mes dar žinome?



6. Aiskumo!
(2013-10-18 19:31:54)
(77.23.255.19) Parašė:

"[...]tai galima pasiekti tik įgyvendinus trečiąjį energetikos paketą bei užtikrinus dujų tiekimą iš skirtingų šaltinių." ---O kas ieina i ta "trecia paketa"???



5. cacai
(2013-10-18 18:54:22)
(5.20.205.100) Parašė:

taigi čia dar viena koncervų rašliavotoja. Perduok linkėjimus kubilui,sutarėm?



4. Kaimietis
(2013-10-18 18:32:06)
(5.20.52.103) Parašė:

Tai kad Lietuvoje bordakas. Čia visi prezidentai ir visi vadovauja ,tik niekas už pasekmes neatsako.Šiandien Butkevičius nesugeba per eilinę komisiją suskaičiuoti kiek kainuos dujos per tą terminalą, kurį vėl greičiausiai lenkams parduos ir kiek nori Gazprom toje ilgalaikėje sutartyje. Užtenka to durno patriotizmo, kai net estų elektros tiekėjai iš mūsų valdžių tyčiojasi. Dujos vienodai smirda ir iš rusų ir iš prūsų Ir spijaut ant kubilinių norų!



3. Mix
(2013-10-18 17:35:45)
(78.56.187.188) Parašė:

Butkevičius turbūt nepamiršęs, kaip jų patronas AMB irgi buvo pasirašęs sutartų pigioms dujoms pirkti ir tuo labai didžiavosi. O kas gavosi? Ar ir vėl einama tuo pačiu lengviausiu keliu?



2. ruta
(2013-10-18 16:36:42)
(78.62.169.14) Parašė:

Brangute , pasakete , kad yra TIK vienas duju tekejas/ monopolininkas/ , kuriam Lietuva , savo valia , pardave labai pigiai didesne dali Lietuvos duju , sau , berods pasilikdama TIK 17 % akciju , todel , kol Lietuvos valdzioje tupes tokie kenkejai ir tokie demagogai , kaip tamsta , nieko gero nebus .Jau buvome pastate Butinges Naftos Terminala , ir ka , kuras atpigo ? Nei kuras atpigo , nei Butinges Terminala turime !Reikia nevogti , tureti kompetencijos ir nors truputi padorumo ir suklestes Lietuva !



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras