2025 m. gegužės 6 d. pasaulio žiniasklaidą apskriejo pranešimai apie smarkiai paaštrėjusią padėtį tarp dviejų branduolinių valstybių – Indijos ir Pakistano. Indijos ginkluotosios pajėgos pradėjo karinę operaciją, pavadintą „Sindoor“, kurios metu smogta devyniems taikiniams Pakistane ir Pakistano administruojamoje Kašmyro teritorijoje.
Indijos gynybos ministerija pareiškė, kad operacijos taikiniai buvo grupuočių „Lashkar-e-Taiba“ ir „Jaish-e-Mohammed“ infrastruktūra. Ministerijos teigimu, smūgiai nebuvo nukreipti į Pakistano karines bazes. Vis dėlto Pakistanas nurodė, kad per atakas žuvo mažiausiai aštuoni žmonės, dar daugiau nei 35 – sužeisti.
Islamabadas šį veiksmą pavadino „karo aktu“ ir įspėjo apie neišvengiamą karinį atsaką.
Ši įtampa kilo po balandžio 22 d. teroristinio išpuolio Indijos kontroliuojamame Kašmyre, Pahalgame. Per jį žuvo 26 civiliai, dauguma jų – hinduistų piligrimai. Indija dėl išpuolio kaltina Pakistaną remiančią grupuotę „The Resistance Front“, nors Islamabadas tokius kaltinimus griežtai neigia.
Po išpuolio Indija išsiuntė Pakistano diplomatus ir sustabdė Induso vandens sutartį – vieną svarbiausių vandens pasidalijimo susitarimų tarp šių dviejų šalių. Pakistanas atsakė tuo pačiu, įskaitant ir 1972 m. Simlos taikos susitarimo įšaldymą.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius António Guterresas paragino abi puses nedelsiant nutraukti bet kokius karinius veiksmus ir grįžti prie dialogo. Nerimą išreiškė ir JAV, Europos Sąjunga bei Kinija.
Padėtis tarp Indijos ir Pakistano – viena iš pavojingiausių pasaulyje, atsižvelgiant į abiejų šalių branduolinį arsenalą. Tarptautinė bendruomenė su nerimu stebi, ar šis konfliktas gali peraugti į platesnį karinį susidūrimą.
Šaltinis: aljazeera.com
