Š. m. vasario 12 d. grupė „Neperkamos apklausos“ puslapyje Apklausa.lt surengė apklausą Lietuvos prezidento rinkimų tema. Pateikti iki tol užsiregistravę ir spėjami pretendentai. Kiekvieno atžvilgiu pateikti pasirinkimai: „Labai gerai“, „Gerai“, „Patenkinamai“, „Blogai“, „Labai blogai“, galiausiai – „Neturiu nuomonės“. Iki vasario 18 d. pasisakė 1 125 respondentai.
Iš pradžių dėl pirmos vietos rungėsi Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai Zigmas Vaišvila ir Rolandas Paulauskas: per keturias dienas pirmasis gavo 66 %, antrasis – 61 % palankių vertinimų – „labai gerai“, „gerai“ arba „patenkinamai“. Po jų atsidūrė Seimo narys Naglis Puteikis, surinkęs 54 %, bet daugiau nei perpus atsiliko vertinimu „labai gerai“. Vasario 16-osios vakare kompiuterius užsėdo N. Puteikio šalininkai. Per dvi dienas jo reitingai šoktelėjo iki 63 %, Z. Vaišvilai liko 45 %, o R. Paulauskui – 40 %. Atitinkamai išdėstyti vertinimai „labai gerai“ – 37%, 28 % ir 23 %.
Daugiausia neigiamų taškų surinko dabartinis Vilniaus meras Artūras Zuokas: jam kliuvo 73 % vertinimų „blogai“ ir „labai blogai“. Antroje vietoje – dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė: ji gavo 64 %. Nežymiai atsiliko ir trečią vietą užėmė buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, pasižymėjęs KGB rezervininkams palankiais sprendimais: jis gavo 63 %.
Žinoma, šie reitingai atspindi konkrečių politikų rėmėjų ir priešininkų aktyvumą apklausoje. Daug įdomiau stebėti, kaip vienų politikų šalininkai vertina kitus politikus. Dėl pretendentų gausos ir straipsnio apimties ribų šįsyk apsiribokime svarbiausiais. Z. Vaišvila, R. Paulauskas, N. Puteikis ir Bronis Ropė daugiau ar mažiau atstovauja Tautos Referendumui, D. Grybauskaitė – dabartinė prezidentė, Zigmantas Balčytis dažnai įvardijamas pagrindiniu jos varžovu – kiek tai rimta, palikime spręsti rinkėjams, o Linas Balsys dėl mažai kam suvokiamų priežasčių vaizduojamas antisistemininku.
Z. Vaišvilos rinkėjai, vertinantys jį labai gerai, antrą vietą teikia R. Paulauskui – jį labai gerai vertina 42 %. R.Paulausko rinkėjai antrą vietą teikia Z. Vaišvilai – jam teko 52 % „labai gerai“. Akivaizdu, kad šių dviejų politikų rinkėjai persidengia labiausiai. N. Puteikio rinkėjai išsiskiria mesianizmu ir negatyvizmu kitų alternatyvių kandidatų atžvilgiu: net 64 % „labai blogai“ skirta Z. Vaišvilai, o 60% – R. Paulauskui. Juos lenkia tik D. Grybauskaitė, taip pat surinkusi 64 %, bet šiek tiek pirmaujanti grynaisiais skaičiais. Galima tiktai spėlioti – ar tokie kolegų vertinimai reiškia tikrąjį požiūrį, ar tik norą pakelti savo pretendento reitingus, žeminant galimus varžovus?
N. Puteikio rinkėjai išsiskiria dar dviem pozicijomis: 31 % jų tenkina socialdemokratas Z. Balčytis, o 30 % – žaliųjų atstovas L. Balsys, svajojantis įsilieti į Europos žaliųjų internacionalą, vadovaujamą liūdnai pagarsėjusio Danielio Kon-Bendito. Šie du pretendentai užima pirmąją ir antrąją vietą tarp N. Puteikio rinkėjus tenkinančių pretendentų. R. Paulausko rinkėjų sąraše pirmąją vietą tarp „tenkinančių“ gavo N. Puteikis (23 %), Z. Vaišvilos rinkėjų sąraše – L. Balsys (24%), tačiau Z. Balčytis atitinkamai gavo tik po 8 % ir 7 %.
B. Ropės, Z. Balčyčio, L. Balsio ir netgi D. Grybauskaitės rinkėjų reitingai mažiau reprezentatyvūs, šių pretendentų rinkėjai kur kas pasyvesni. Vis dėlto tendencijos taip pat įdomios.
B. Ropės rinkėjų sąraše 54 % labai gerai vertina R. Paulauską, o 49 % – Z. Vaišvilą. B. Ropė atitinkamai renka 13 % R. Paulausko ir 10 % Z. Vaišvilos rinkėjų vertinimų „labai gerai“, o iš viso teigiamai už B. Ropę pasisako 60 % R. Paulausko ir 56 % Z.Vaišvilos rinkėjų. D. Grybauskaitės rinkėjai pirmą vietą priešų sąraše skiria Z. Vaišvilai – 42 %, o tarp tenkinančių pretendentų pirmą vietą užima Z. Balčytis – 28 %. Z. Balčyčio rinkėjus labiausiai tenkina L. Balsys – 23 %, o L. Balsio rinkėjai daugiausia teigiamų taškų duoda N. Puteikiui – 67 %.
Rašant šias eilutes, apklausoje apie prezidento rinkimus jau dalyvavo 1 203 respondentai. Dėsninga, kad toje pačioje grupėje pateiktoje apklausoje apie politines partijas lig šiol dalyvavo tik 77, apie vyriausybę ir jos ministrus – 10, o apklausoje apie teisėsaugos ir teisėtvarkos reformas – vos 7 respondentai.
Šie duomenys rodo dvi tendencijas. Viena vertus, jau tampame vakarietiška visuomene, kur vis didesnį vaidmenį politinių pozicijų dėstyme atlieka internetas. Antra vertus, mes – vis dar autokratinė, Baltarusijos pavyzdžio visuomenė, kur idėjų, partijų, konkrečių sprendimų svarstymams vis dar maža vietos. Kur kas svarbiau – lyderis, lyg mesijas nužengsiantis iš dangaus ir vienašališkai viską išspręsiantis. Be idėjų, be planų, o svarbiausia – be mūsų.