Balandžio 11 d. Irane prasidėjo 12-ųjų prezidento rinkimų kampanija. Patys rinkimai vyks gegužės 19 d. Kartu su prezidento rinkimais vienu metu vyks ir vietos valdžios rinkimai. Rinkimuose dalyvauja 1636 asmenys, norintys būti prezidentu (iš jų – 137 moterys). Jauniausiam kandidatui – 18, vyriausiam – 92. Didelė dalis kandidatų – buvę ar esami aukšti valstybės pareigūnai, ministrai, taip pat dabartinis prezidentas bei buvęs prezidentas Mahmudas Achmadinežadas. Tai daug ką nustebino, nes šis žingsnis yra tarsi iššūkis šalies lyderiui ajatolai Ali Chamenėjui, be to, gali apsaugoti M. Achmadinežadą nuo teismo dėl galimos korupcijos. Be to, vos Donaldas Trampas (Donald Trump) buvo išrinktas JAV prezidentu, M. Achmadinežadas nusiuntė jam sveikinantį laišką. Spėjama, kad tai gali būti permainų islamistiniame Irane pradžia.
Irano prezidentu gali tapti šios šalies pilietis, tikintis Dievą ir išpažįstantis valstybinę islamo religiją, lojalus konstitucijai. Šįsyk norinčiųjų būti Irano prezidentu gerokai mažiau nei 2009 m., kai tokių atsirado net 36 tūkst. Speciali taryba patvirtina, kas galės toliau dalyvauti rinkimuose, tai daroma slapta. Moterys paprastai iš kandidačių sąrašo išbraukiamos.
2009 m., kai M. Achmadinežadas antrąsyk buvo išrinktas prezidentu, Irane kilo masiniai protestai, didžiausi nuo islamo revoliucijos 1979 metais laikų.
M. Achmadinežadas sutiko pasikalbėti su „Euronews“ korespondentu Džavadu Montazeri. Pateikiame pagrindinių minčių santrauką.
„Nemanau, kad mes tapome stipresni politiškai ar ekonomiškai. (...) Buvo paskelbta, kad JTO sankcijos Iranui bus panaikintos, tačiau iraniečiams melavo. Mūsų viltys nepasiteisino. Įvestos naujos sankcijos, kai kurias net pratęsė. (...) Iranas įvykdo savo įsipareigojimus atominės energetikos srityje. (...) Mūsų revoliucijos lyderis neįsakė man (nedalyvauti rinkimuose – red. past.), o patarė. Situacija kardinaliai pasikeitė. Šalyje susidarė jau ne dvipartinė, o daugiapartinė sistema. Dalyvauju rinkimuose, kad palaikyčiau savo draugą ir brolį Hamidą Baghajų (buvęs viceprezidentas M. Achmadinežado valdymo laikais – red. past.). (...) Jokia byla prieš mus nebuvo iškelta, nors tai nesunku suorganizuoti. Niekas neįrodė, kad aš ar H. Baghajus bei mano draugai darė ką nors nusikalstama. Ir jie niekada nesugebės to įrodyti.“
Pasak M. Achmadinežado, JAV turėtų baigti karą Sirijoje, nes tai amerikiečiams baigsis lyderystės pasaulyje praradimu. „Iranas, JAV, Rusija, Saudo Arabija, Turkija turi kartu susivienyti dėl saugumo, dialogo ir taikos Sirijoje.“
Šiuo metu M. Achmadinežadas dėsto universitete, užsiima moksliniu darbu, domisi politika, ekonomika, tarptautiniais santykiais.
Šaltinis: euronews.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]