Šių metų kovo 19 d. VĮ "Registrų centras" įregistruota DRĄSOS KELIAS politinė partija, kuri nuo šiol pradeda oficialią veiklą, paskelbdama savo programines nuostatas.
DRĄSOS KELIAS partijos PROGRAMA
I. DRĄSOS KELIAS (toliau DK) partijos tikslai
DK partiją įsteigėme tuo metu, kai šalyje ypač suklestėjo korupcija, plinta skurdas ir žmogaus teisių pažeidimai.
Pagrindinės Lietuvos problemos: nr. 1 (pagrindinė) problema - teisėsaugos ir teisingumo sistema, neužtikrinanti skaidraus ekonomikos vystymosi, ko pasekoje žlugdomos kitos sritys, kaip kultūra, sveikatos apsauga, švietimas ir t. t. Ne be pagrindo plintantis nusivylimas teismais yra nerimą keliantis reiškinys. Teisingumo nepajėgianti užtikrinti valstybė neteks piliečių pasitikėjimo, nes ji to ir neverta. Grėsmingai auga nepagarba įstatymams, teigiamo atgarsio nesulaukia raginimai laikytis įstatymų, sąžiningai mokėti mokesčius.
Tenka pripažinti, kad Lietuvos žmonių gerovė narystės Europos Sąjungoje sąlygomis užuot kilusi buksuoja, o kai kuriais atžvilgiais netgi blogėja. Dabartinė valdžia, ilgą laiką dominuojama socialdemokratų, o vėliau liberalų ir konservatorių, palieka Lietuvai sunkią visuomenę slegiančių nespręstų problemų bei socialinių negerovių naštą, kaip antai:
- Valdžios atstovų ciniško savanaudiškumo papročius;
- Valdžios įstaigų veiklos neskaidrumą ir suvešėjusią korupciją;
- Nevienodą ir interesų įtakojamą teisingumą;
- Didžiulę socialinę diferenciaciją;
- Didelę gyventojų emigraciją;
- Ryšio su tėvyne ir valstybe silpnėjimą;
- Energetikos kainų šuolius.
Pagrindiniai DK partijos veiklos tikslai: kurti Lietuvoje teisinę, demokratinę, konstitucinę valstybę. Puoselėti krikščioniškas ir humanistines vertybes, kurti pilietinę visuomenę, visomis priemonėmis skatinti piliečius būti savo šalies šeimininkais, išsaugoti unikalią etninę kultūrą.
Mūsų politikos tikslas – garbinga, teisinga, teisinė ir iš tiesų laisva nuo politinės korupcijos Lietuva bei ryžtas spręsti paveldėtas problemas. Vienu svarbiausiu strateginiu politikos uždaviniu laikome itin sudėtingoje padėtyje atsidūrusios teisėsaugos pertvarką, kas yra ekonominės gerovės garantas.
Visada pasiryžę inicijuoti Konstitucijos pakeitimus tose srityse, kuriose ji neefektyvi arba iš viso nevykdoma, nepaliekant dviprasmiškų jos traktavimų arba ten kur ji (laikui bėgant) tarnauja tik atskiroms suinteresuotoms grupėms (dažnai nusikalstamais tikslais).
Savo veikloje DK partija vadovaujasi teisės ir teisingumo principais ir kertinėmis demokratinėmis vertybėmis – laisvės, solidarumo ir socialinio lygiavertiškumo principais.
Mes siekiame visuomenės, visų Lietuvos likimui neabejingų piliečių paramos tam, kad atkurtume teisinę demokratinę valstybę, sustabdytume valdžios sluoksniuose paplitusią politinę korupciją ir savanaudiškumą, neteisingumo ir atviro cinizmo apraiškas.
II. Kuo tikime – pagrindinės DK vertybės
Mes aiškiai suvokiame, jog nei laisvė, nei socialinė gerovė nėra įmanoma be TEISINGUMO. Lietuvos valstybėje įstatymai turi būti taikomi visiems vienodai – tai yra visi piliečiai turi būti lygūs prieš įstatymą.
III. DK politinės veiklos nuostatos ir principai
Valdžios struktūros ir savivalda turi tarnauti žmonėms.
Politinėje veikloje vertiname atvirumą ir atsakingumą, sąžinės laisvę ir bendruomeniškumą. Pasisakome už kuo platesnį visuomenės, įvairių piliečių bendrijų ir visų Lietuvos likimui neabejingų žmonių dalyvavimą šalies ir savivaldos struktūrų valdyme.
Vertiname Katalikų Bažnyčios bei kitų krikščioniškų konfesijų vaidmenį saugant vertybines visuomenės nuostatas ir puoselėjant kertinius moralės principus. Bažnyčią ir jos mokymą laikome vienu pagrindinių autoritetų. Tačiau gerbiame ir kitas konfesijas.
Suprantame, jog nesame idealūs, tad negalime žadėti tobulų sprendimų. Didžiulių ir nepamatuotų pažadų dalijimas – neatsakingų politinių jėgų veikimo bruožas. Savo siekius esame pasiryžę grįsti realiais darbais. Žodžių ir darbų darna – štai tas pamatas, ant kurio mes pasiryžę statyti atkuriamos Lietuvos demokratijos pastatą.
DK partija – tai pilietinė patriotinė partija, vienijanti Lietuvos piliečius, pasisakančius už stiprios teisinės valstybės sukūrimą ir pilietiškai aktyvios visuomenės formavimą.
DK ideologija – tai alternatyva Lietuvoje paplitusiam neoliberalizmui, kuris iš esmės remia daugumai piliečių žalingos monopolinio kapitalizmo sistemos įgyvendinimą.
IV. Lietuva šiandieniniame pasaulyje
Gyvename didžiulių permainų laikais. Tai naujų galimybių metas, bet tuo pačiu šiandienos pasaulyje bei Lietuvoje egzistuoja ir daug pavojingų išbandymų - gilėja demografinė krizė, mūsų krašte stringa demokratizacijos procesai, tautai pavojų kelia didžiulė emigracijos banga.
Tuo pat metu regime, kad kai kurios kaimyninės valstybės, ir kiek toliau esančios postkomunistinės šalys, nors ir susiduria su problemomis, bet jas aktyviai sprendžia, ir pasiekia gerų rezultatų kovodamos su korupcija. Jose jau egzistuoja gan aukštas socialinės gerovės lygmuo.
DK pasisako už stiprios teisinės, konstitucinės Lietuvos valstybės atkūrimą. Dabartinė situacija - kai faktiškai egzistuoja silpna butaforinė valstybė, kurioje didžiulę įtaką turi siauros, bet įtakingos privilegijuotos kastos, siekiančios išimtinai savanaudiškų tikslų ir sugebančios valstybės struktūras paversti savo asmeninių interesų vykdymo įrankiais, mūsų NETENKINA.
Tokia situacija itin kenksminga Lietuvos valstybei. Mes regime jos eroziją, visuomenės susiskaldymą ir didelį žmonių nepasitikėjimą valdžios struktūromis.
Vidaus politikoje pasisakome už ryžtingas reformas, už tvarkos atkūrimą – turime pažaboti korupciją ir organizuotą nusikalstamumą, nutraukti mūsų šalyje paplitusį valstybės biudžeto lėšų grobstymą ir švaistymą. Būtina pakeisti švietimo sistemos reformos kryptis, kad švietimo sistema būtų palanki daugumai piliečių.
Užsienio politikoje pasisakome už ryšių su kaimyninėmis Baltijos šalimis stiprinimą, už ryžtingesnę veiklą tarptautinėse organizacijoje, už Lietuvos interesų gynimą. Užsienio politika turi įtvirtinti Lietuvos valstybės interesus, neturime menkinti savęs, o nuosekliai ginti savo politinius bei ekonominius interesus. Būtina ieškoti ir galimybių naujų regioninių tarptautinių organizacijų bei blokų formavimui.
V. Pagrindinės DK politikos gairės
1.Teisėsauga ir teisėtvarka
Teisinė valstybė yra grindžiama teisės viešpatavimo principu. Mes sieksime, kad teisinės sistemos grandys – teismai, prokuratūra ir kitos už teisėsaugą ir teisėtvarką atsakingos valstybės institucijos būtų apvalytos nuo jose klestinčios korupcijos ir teisinio nihilizmo apraiškų. Vienas svarbiausių uždavinių šioje srityje - Lietuvoje būtina kuo skubiau sukurti Visuomeninio prokuroro instituciją.
Teismų sistemoje būtinos permainos – Tarėjų institucijos įvedimas ir Teisėjų garbės teismo, kaip atsilikusios biurokratinės institucijos, panaikinimas. Teisėjų garbės teismų jau beveik nėra Europoje, išskyrus vieną kitą šalį, tokie teismai tėra susidorojimo įrankis prieš privilegijuotoms kastoms neįtikusius teisėjus.
Kova su korupcija turėtų būti prioritetinė teisėsaugos institucijų darbo ir veiklos kryptis. Šiuo metu Lietuva yra atsidūrusi šalia labiausiai korumpuotų Europos valstybių. Korupciją skatina kleptokratija – Lietuvoje įsigalėjęs klasikinis politinės korupcijos ir oligarchijos valdymo modelis. Tai žemina žmogaus orumą, įteisina žmogaus teisių pažeidimus, skatina cinizmo ir melo įsigalėjimą viešajame gyvenime.
Viena svarbiausių priemonių nusikaltimų prevencijai ir atskleidimui - policijos rėmėjų įgaliojimų sustiprinimas. Įvairių užsienio valstybių pavyzdžiai rodo, kad būtent iš aktyvių piliečių tarpo suformuotos policijos rėmėjų grupės – liaudies draugovės – efektyviai prisideda prie nusikaltėlių sutramdymo ir nusikaltimų atskleidimo.
Lietuvoje metas imtis ir esminės įkalinimo įstaigų reformos. Pagrindinė šios reformos sąlyga – kalėjimai ir kitos įkalinimo įstaigos turi būti saugios, juose neturi būti toleruojami jokie "vidiniai įstatymai" bei kitokios savivaliavimo apraiškos. Būtina skirti daugiau dėmesio iš įkalinimų įstaigų paleistų asmenų reabilitacijai, jų sugrąžinimui į visuomenę.
2. Kultūra
Kultūra yra žmogaus veiklos būdų, priemonių, normų vertybių ir idealų visuma, kuri bendra ištisai grupei žmonių, padedančių šiems žmonėms orientuotis visuomenėje. Ji yra perduodama iš kartos į kartą. Kultūra yra visuomenę apibūdinantys įsisavinti jausmų, mąstymo ir veiklos būdai. Gyvūnų elgesys yra genetiškai užprogramuotas. Žmogaus taip pat, bet iki tam tikros ribos. Žmogaus elgesį už šios ribos lemia kultūra. Taigi - kultūra ir yra tai - ką mes valgome, kaip mes valgome, kur mes gyvename, kaip mes gyvename, kokius produktus mes kuriame, kaip kuriame, kokius produktus vartojame, kaip vartojame, kaip mes auklėjame savo atžalas, ką mes dainuojame ir kaip šokame ir t. t. Kultūra yra tai kuo mes esame.
Būtina suformuoti nuoseklią kultūros vystymo strategiją ir jos kontrolės mechanizmus - tai užtikrintų tolygų įvairių kultūros sričių finansavimą. Šiais laikais valstybė privalo prisiimti atsakomybę už tradicinės, akademinės ir moderniosios kultūros būklę finansuojant tik šias kultūros kryptis ir neskirti jokio finansavimo įvairioms subkultūroms.
3. Švietimo sistema
Pagrindinė švietimo misija yra - ugdyti asmenybę, o ne pataikaujant laisvos rinkos kaprizams ruošti siaurų specializacijų žinovus. Todėl pagrindinis akcentas švietime yra pedagogas, o ne dėstytojas - specialistas. Specialybė - tai tik viena iš priemonių asmenybei skleistis. Švietimo sistema turi ugdyti stiprias, atsparias staigiems rinkos pokyčiams asmenybes, o ne laikinus, greitai suvartojamus specialistus.
Lietuvos aukštojo mokslo sistema susiduria su didžiulėmis problemomis. Nors LR Konstitucijoje teigiama, kad mūsų šalyje mokslas nemokamas, bet realiai taip nėra - Lietuvoje įvesti didžiuliai mokesčiai už mokslą – net nuo 6 iki 20 tūkstančių litų už metus. Tokia padėtis netoleruotina. Pastaruoju metu vyksta ir kiti grėsmingi procesai – norima drastiškai mažinti universitetų skaičių.
Kyla pavojus, kad protingus ir išlavintus žmones mėginama koncentruoti tik centruose.
DK partija pasisako už dalinai nemokamą aukštojo mokslo sistemą, kuri būtų palanki visiems norintiems studijuoti šalies piliečiams, taip pat už universitetų autonomijos atkūrimą.
Lietuvos švietimo sistemoje pasigendame:
Kompetentingų, turinčių psichologinių žinių ugdytojų vaikų saugumui mokyklose užtikrinti;
Laisvo pasirinkimo edukacinei įvairovei, įskaitant tėvų ir pedagogų laisvę kurti savas ugdymo sistemas;
Praktinio gyvenimo įgūdžių ugdymo, kuris praverstų jaunuolių ateičiai;
Kūrybiškų mokymosi metodų, siekiant išugdyti sveiką, kūrybišką, kritišką, pilnavertę, savarankišką asmenybę;
Mažiau stresų sukeliančios mokinių gebėjimų skatinimo, tikrinimo ir įvertinimo sistemos;
Realaus švietimo ir ekonominio gyvenimo ryšio.
4. Stipri ekonominė sistema
Protingo dydžio mokesčiai nėra našta ekonomikai. Jie yra investicija į viešąjį sektorių, į šalies sisteminę gerovę. Tai investicija į nacionalinį saugumą, viešąją tvarką, į vaikų ir jaunimo ateitį, į žmonių sveikatą, į šalies institucinę sistemą (investicija nukreipta į ateitį.) Todėl biudžeto pajamos turi būti ne kuo mažesnės ar kuo didesnės, bet optimalaus dydžio. Jos, pirma, turi sudaryti sąlygas plėtoti verslą ir, antra, palaikyti viešojo sektoriaus efektyvumą. Tai viena iš teisingos ir efektyvios visuomenės sukūrimo prielaidų. Skirtingai nei mano daugelis ekonomistų Teisingumas yra viena svarbiausių efektyvios ekonomikos prielaidų.
Ypač svarbus Lietuvos ekonomikai gerinti momentas – smulkaus ir vidutinio verslo plėtojimas.
5. Demokratinė politika
Demokratinės politikos krypties formavimas - tai kelių lygių demokratinio valdymo sistemos ir realios savivaldos įgyvendinimas. Tik demokratinės politikos įtvirtinimas sudaro realias galimybes stipriai valstybei ir stabiliai visuomenei egzistuoti. Kitu atveju įsigali privilegijuotų interesų grupių diktatas. Tuomet net ir gausūs geri įstatymai bei teisinės normos telieka butaforija - fasadinės demokratijos modeliu.
Būtina keisti esminius savivaldos principus. Esame už gyventojų tiesiogiai renkamus merus ir seniūnus. Toks modelis, kai seniūnai nėra renkami vietos gyventojų, o skiriami iš šalies, dažnai visai neatsižvelgiant į seniūnijoje gyvenančių žmonių valią, yra žalingas. Tai padeda formuotis politinei korupcijai ir nepotizmui, skatina žmonių nepasitikėjimą vietos valdžia.
6. Socialinio teisingumo svarba
Šiandieninė Lietuva – kontrastų šalis. Greta prabangių turtuolių getų ir blizgančių biurų pastatų matome ir didžiulio skurdo apraiškas. Trečdalis Lietuvos gyventojų jau atsidūrė žemiau skurdo ribos, daugėja badaujančių žmonių, benamių ir faktiškai beglobių vaikų. Padėtis žemės ūkyje irgi prieštaringa, formuojasi latifundijos (didžiulės 3-10 tūkstančių hektarų žemės valdos), kurių savininkai turi išskirtines sąlygas savo produkcijai parduoti. Daugelis latifundijų savininkų pasižymi kaip išnaudotojai, savo darbuotojams mokantys tik minimalius arba net mažesnius nei minimalius atlyginimus.
DK siekia socialinės gerovės valstybės suformavimo Lietuvoje. Būtina nutraukti mūsų krašto žmonių skurdinimą bei didžiulę emigraciją ir imtis praktinių žingsnių gerovės valstybei kurti.
7. Energetika
Energetika yra ne tik ekonominis, bet ir nacionalinio saugumo klausimas. Vadinasi, energetika turi būti ne tik efektyvi, bet ir saugi politiniu, ekologiniu ir kitais požiūriais.
Strateginis Lietuvos tikslas – integruotis į Europos energetinę sistemą. Tam būtinas sisteminis, multidisciplininis mokslinis požiūris, moksliniai projektai, kuriuos vykdytų Lietuvos mokslininkai. Reikėtų mažiau pasikliauti dažnai abejotinos kokybės užsienio konsultantų paslaugomis, jų išvadomis ir rekomendacijomis. Dažnai mūsų mokslininkai geriau suvokia vietinę aplinką, specifiką.
DK, politinės partijos pagrindiniai tikslai:
Mes sieksime:
Teismų ir teisėsaugos bekompromisinės reformos.
Ryžtingos kovos su korupcija, pirmiausia - politine korupcija.
Pilietinės visuomenės.
Visiško viešumo valstybiniame sektoriuje.
DRĄSOS KELIAS politinės partijos
Pirmininkas Jonas Varkala
DRĄSOS KELIAS laiškas VISIEMS čia.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu