Prancūzijai jau trečią savaitę tęsiant karą, pradėtą sausio 11-ąją, iš nelaimės apimto Malio masiškai bėga žmonės (http://www.presstv.ir/detail/2013/01/27/285867/french-troops-advance-across-mali, http://www.presstv.ir/detail/2013/01/28/285933/thousands-flee-mali-amid-french-war).
Etiopijoje sprendžiamas Malio likimas
Prancūzų kariai gerokai pasistūmėjo į Malio šiaurę. Sausio 27-ąją Malio kariškiai anonimiškai pranešė, kad samdiniai iš legiono jau pasiekė strategiškai svarbų Timbuktu miestą, saugomą UNESCO. Vietiniai kovotojai pasitraukė dar labiau į šiaurę, kad išvengtų prancūzų oro atakų.
Kaip pranešė „Al Jazeera“, maždaug vidurnaktį Lietuvos laiku iš sausio 27 į 28-ąją Malio armija iš prancūzų atsikovojo Timbukto oro uostą (http://blogs.aljazeera.com/widget/liveblog/topic/mali-15936).
Sausio 26-ąją prancūzų ir Malio kariai užėmė Gao miestą, jis buvo bombarduojamas. Operacijos metu žuvo nemažai civilių.
Sausio 27-ąją Etiopijos sostinėje Adis Abeboje prasidėjo dviejų dienų Afrikos Sąjungos samitas, kuriame aptariama, ką toliau daryti dėl Prancūzijos intervencijos į Malį.
Pranešama, kad įvairių Afrikos valstybių vadovai siūlo į Malį nusiųsti civilius stebėtojus, kurie stebėtų žmogaus teisių pažeidimus tose vietovėse, kurias kontroliuoja „Malio chunta“. Žmogaus teises ginančios organizacijos apkaltino Malio ir Prancūzijos karius rimtai pažeidus žmogaus teises. Prancūzija taip pat apkaltinta didžiulių Malio gamtos išteklių žvalgyba.
Karą Prancūzija pradėjo sausio 11-ąją, jo pretekstu tapo neva noras sustabdyti kovotojus, kontroliuojančius šiaurinę Malio dalį. Malyje jau yra apie 2300 prancūzų karių.
Masinis egzodas
Tūkstančiai Malio žmonių dėl prancūzų pradėto karo buvo priversti palikti savo šalį.
Jungtinių Tautų Pabėgėlių reikalų komisaras (UNHCR), portugalų kilmės António Guterres‘as, pareiškė, kad nuo sausio 11-osios daugiau kaip 5000 pabėgėlių iš Malio atvyko į Mauritaniją.
Pabėgėliai iš Malio taip pat prieglobsčio sulaukė Burkinoje Faso, Nigeryje.
Jungtinės Tautos pareiškė, kad pabėgėliams būtina pagalba, nes Sahelio (vidurio Afrikos dalies, esančios žemiau Sacharos) regione situacija vis blogėja.
Suskaičiuota, jog savo namus Malyje jau paliko apie 380 000 žmonių. Malyje dar visai neseniai gyveno beveik 15 milijonų žmonių.
Dar sausio 18-ąją UNHCR atstovė spaudai Melissa Fleming įspėjo, kad „artimoje ateityje namų Malyje gali netekti 700 000 žmonių“.
Karą Malyje palaiko JAV, Kanada, Jungtinė Karalystė, Belgija, Vokietija ir Danija.
Kai kurie politologai mano, jog pagrindinė karo Malyje priežastis – didžiuliai jo aukso ir urano ištekliai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]