Pirmadienį 62 mažieji saulės energijos gamintojai kreipėsi į teismą, prašydami atlyginti esą Lietuvos valstybės padarytą žalą dėl neteisėto įstatymo pakeitimo, kuriuo koreguojama Fiksuoto tarifo nustatymo tvarka.
Antradienį Seime skubos tvarka bus svarstoma dėl analogiškų įstatymo pataisų ir tiems saulės energijos gamintojams, kuriems leidimai plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus išduoti iki 2011 metų gegužės 23 dienos (paprastai tokio gamintojo elektrinės įrengtoji galia viršija 30 kilovatų ir siekia kelis megavatus).
Advokatų profesinės bendrijos ADLEX asocijuotas teisininkas Mantas Gerdauskis aiškino, kad ankstesniu AIEĮ reguliavimu elektros energijos supirkimo tarifo nustatymo momentas buvo siejamas su leidimo plėtrai išdavimo momentu, mat tik žinoję garantuojamą supirkimo tarifą pareiškėjai galėjo vertinti savo būsimas investicijas, kreiptis į bankus bei kitas finansines institucijas dėl energetikos projektų finansavimo.
Atitinkamai nuo leidimo plėtrai gavimo momento energetikos projektą įgyvendinantys asmenys, žinoję būsimą Fiksuotą tarifą, investavo didžiąją dalį investicijų – įsigijo energetikos objektą sudarančią įrangą, įsigijo arba išsinuomavo žemės sklypus, kuriuose ketino statyti saulės elektrines, vykdė saulės elektrinių statybos darbus, sakė teisininkas.
Advokatų profesinė bendrija ADLEX, parengusi beveik 5 milijonų litų mažųjų saulės energijos gamintojų ieškinį valstybei, jau sulaukė ir didžiųjų saulės energijos gamintojų dėmesio. Didieji saulės energijos gamintojai, ruošdamiesi rytoj Seime svarstomam įstatymo pakeitimui dėl tarifų panaikinimo, konsultuojasi su teisininkais bei skaičiuoja galimus nuostolius būsimam ieškiniui.
„Saulės energijos gamintojai akivaizdžiai diskriminuojami kitų atsinaujinančių išteklių energetikos gamintojų atžvilgiu. Kyla klausimas, kodėl pataisa taikoma tik vienai energetikos rūšiai. Kad ir kaip ten būtų, pažadus reikia tesėti – ypač tuos, kurie įforminti teisiškai“, – piktinosi Atsinaujinančios energijos gamintojų asociacijos prezidentas Ruslanas Sklepovičius.
Teisininkų atlikti pirmieji skaičiavimai po susitikimų su didžiaisiais gamintojais rodo, kad gamintojų ieškinys Lietuvos valstybei viršys 100 milijonų litų.
„Žinių radijo“, „ekspertai.eu“ inf.