Kaip jau rašyta, Europos socialinė chartija nustato, kad minimali mėnesinė alga (MMA) „į rankas“ Lietuvoje turi būti 60 proc. vidutinės algos „į rankas“. Skirtumą tarp realiai gaunamos MMA (824,50 Lt) ir priklausančios pagal Chartiją (1 038,66 Lt) Lietuvos vyriausybė įsipareigojo padengti per pašalpas, tačiau iš tikrųjų pašalpos nėra mokamos.
Ekspertai.eu pateikė klausimą Seimo vicepirmininkui Algirdui Sysui, Respublikos prezidentei ir Europos socialinių teisių komiteto (ESTK) vykdomojo sekretoriaus pavaduotojui Henrikui Kristensenui: kodėl Lietuvai leidžiama pažeidinėti Chartiją?
Paanalizuokime atsakymus.
Seimo vicepirmininkas A. Sysas į ekspertai.eu klausimą, kodėl Lietuvoje MMA „į rankas“ nesudaro 60 proc., atrašė, kad jis yra prieš MMA „į rankas“ kėlimą iki 87 proc. nuo vidutinės algos „į rankas“. Šis atsakymas ciniškas. Socialdemokratas A. Sysas bando pristatyti žmogaus teisių gynėjus kaip bepročius, kurie siūlo kelti MMA „į rankas“ iki 87 proc.
A. Sysas taip pat rašo, kad jei MMA „į rankas“ bus padidinta iki 60 proc., kaip to reikalauja Europos teisė, kvailesnių žmonių pajamos priartės prie protingesnių žmonių pajamų – ir todėl bus pažeista protingesnių žmonių „teisė“ gauti didesnę algą už kvailesnius žmones.
„Kvailesnių“ žmonių diskriminacija yra vidinis A. Syso įsitikinimas, o ne teisės norma. Visų pirma ne jam spręsti apie žmonių protą. Antra, aš esu bet kokių kastų priešininkas. Ar žmogaus pajamos didės, ar mažės iki 60 proc. – šitą klausimą aš palikčiau laisvajai rinkai. Kas A. Sysas toks, kad XXI amžiuje Europoje kurtų kastas?
Seimo vicepirmininkas yra buvęs Lietuvos profsąjungų konfederacijos pirmininkas. Būtų įdomu sužinoti, ar profsąjungos palaiko savo buvusio lyderio nuomonę.
Į ekspertai.eu klausimą apie Chartijos pažeidimą, adresuotą Prezidentūrai, atsakė Prezidento kanceliarijos Asmenų aptarnavimo skyriaus vedėja Genė Lukaševičienė.
Iš atsakymo matoma, kad ponia G. Lukaševičienė visiškai nesupranta kelių esminų sąvokų. Ji faktiškai rašo, kad Chartija nėra tarptautinė sutartis, ji nėra ratifikuota įstatymu ir todėl yra neprivaloma. Kol kas, bent šiuo metu, aš negaliu vertinti šitos ponios kaip lygiavertės pokalbio dalyvės. Tam trukdo nepakankamas kompetencijos lygmuo. Kai aš skaitau jos raštą, tiesiog noriu pereiti į sociokultūrinį lygmenį ir paklausti, ar ji žino, kokia yra Eifelio bokšto architekto pavardė.
Už Chartijos aiškinimą ir priežiūrą yra atsakingas Europos socialinių teisių komitetas (ESTK). Šios įstaigos vykdomojo sekretoriaus pavaduotojas H. Kristensenas atrašė ekspertai.eu, kad 2005 ir 2007 m. Lietuvos vyriausybė atsisakė pateikti ESTK informaciją apie MMA dydį. 2010 metais ESTK konstatavo, kad Lietuva pažeidinėja Chartiją, bet paskui Lietuvos vyriausybė vėl atsisakė su juo bendrauti. H. Kristensenas pabrėžė, kad Chartija yra privaloma tarptautinė sutartis.
Akivaizdu, kad ir dabartinė Algirdo Butkevičiaus vyriausybė nebendraus su ESTK, nes ESTK negali pasiųsti į Vilnių tankų. Tuo labiau kad A. Butkevičiaus rinkimų programoje buvo aiškiai parašyta, jog jis ketina pažeidinėti Europos žmogaus teisių konvenciją ir Europos socialinę chartiją.
Ką tokioje situacijoje daryti? Aš matau tik vieną išeitį – reikia paduoti Lietuvą į Strasbūro teismą. Todėl kviečiu Lietuvos piliečius pasinaudoti toliau skelbiamu pasiūlymu.
* * *
Ekspertai.eu SKELBIMAS:
Gavai algą, mažesnę už 1038,66 Lt „į rankas“? Paduok Vyriausybę į teismą ir prisiteisk skirtumą.
Europos socialinės chartijos 4(1) str., išaiškintas Strasbūro jurisprudencijoje, nustato, kad minimali mėnesinė alga (MMA) „į rankas“ turi sudaryti 60 proc. vidutinės algos „į rankas“. Šiuo metu MMA „į rankas“ turi būti 1 038,66 Lt. Tuo atveju, jei gavote mažesnę algą, vyriausybė turi sumokėti Jums skirtumą per pašalpą.
Europos socialinė chartija yra privaloma Lietuvai nuo 2001 m. birželio 8 d.
Tik veikdami kartu mes pasieksime pergalę. Jeigu norite paduoti vyriausybę į Europos Žmogaus Teisių Teismą:
1. Surinkite dokumentus apie Jūsų algą, mažesnę nei 60 proc. vidutinės algos, pradedant nuo 2001 06 08. Minimali alga Lietuvoje niekada nesiekė 60 proc.
2. Atsiųskite šiuos dokumentus adresu [email protected].
3. Jums bus atsiųsta teisinės pagalbos sutartis. Pradžioje ir eigoje ši byla Jums nieko nekainuos. Ar bus mokestis nuo priteistų pinigų sumos, priklausys nuo to, ar mums pavyks rasti rėmėjus.
4. Surinkę tam tikrą kritinę žmonių masę, mes visi kartu iškelsime bylą Lietuvos vyriausybei.
Tai yra Jūsų turtas.
Susiję:
Lietuva pirmininkauja ES Tarybai ir tuo pat metu įžūliai nevykdo tarptautinių įsipareigojimų
Tik bendromis jėgomis užtikrinsime europinių vertybių įgyvendinimą
Algirdas Sysas: „Neadekvatus MMA padidinimas pažeistų VDU gaunančių asmenų teises“
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]