Niekam ne paslaptis, kad Lietuvoje teisėsauga susiduria su nemenkomis problemomis.
Maži prokurorų atlyginimai, suspaudžia širdį daugeliui šalies gyventojų. Tačiau yra ir kitų bėdų.
Gerai žinoma, kad Generalinė prokuratūra pirmiausia tarnauja ne piliečiams, o mafijinėms, valstybinėse struktūrose įsitvirtinusioms grupuotėms. Tai viena svarbiausių priežasčių, kodėl mūsuose labai šlubuoja teisingumas.
Viena didžiausių problemų – kontrolės nebuvimas šioje srityje.
ekspertai.eu
Taip, Generalinį prokurorą formaliai parenka prezidentas, o tvirtina Seimas. Ir formaliai Generalinis prokuroras atskaitingas Seimui. Tačiau tai tik elementarus formalumas.
Realiai – Generalinė prokuratūros niekas nekontroliuoja, ji esminiais klausimais paklūsta tik tiesioginiams savo šeimininkams, t.y. jau minėtoms nusikalstamoms valstybinėse struktūrose įsitvirtinusioms grupuotėms, liaudyje vadintiniems paprastu vardu – mafija.
Kaip spręsti Generalinės prokuratūros kontrolės problemą? Kaip padaryti, kad ši organizacija taptų tiesiogiai atskaitinga visuomenei?
Praktika rodo, jog tai įmanoma.
Kiek anksčiau, daugelį metų iš eilės, Lietuvoje dėl akių buvo svarstoma Visuomeninio, ar kitaip Ypatingojo prokuroro institucijos atsiradimo galimybė. Tačiau, kaip jau minėta, visa tai buvo svarstoma tik dėl akių, niekas nė nesirengė šia linkme kažką konkretaus nuveikti. O derėtų.
Todėl šiuo klausimu ekspertai.eu primena, kokias galias, pavyzdžiui, turi, JAV nepriklausomas prokuroras.
Iš JAV nepriklausomo prokuroro galių:
Nepriklausomas prokuroras jam nustatytos jurisdikcijos ribose turi visus įgaliojimus ir yra visiškai savarankiškas vykdyti visas tyrimo ir kaltinimo funkcijas ir galias, kurias turi Teisingumo departamentas, generalinis prokuroras, taip pat Teisingumo departamento bet kuris kitas pareigūnas arba darbuotojas, išskyrus atskirus atvejus, kuriems reikia generalinio prokuroro vadovavimo ir kontrolės, kai specifiniais atvejais reikia generalinio prokuroro įsiterpimo (28 USC Sec. 594).
Nepriklausomas prokuroras gali imtis funkcijų:
- dalyvauti prisiekusiųjų kolegijų pasitarimuose, kurie sprendžia, ar reikia bylą perduoti teismui; dalyvauti kituose tyrimuose;
- dalyvauti teismo procesuose civilinėse ir baudžiamosiose bylose, kuriose jo manymu reikia dalyvauti;
- apskųsti teismo sprendimus, jeigu procese jis dalyvauja oficialiai;
- susipažinti su bet kurio šaltinio dokumentiniais įkalčiais;
- ginčyti imuniteto liudininkui suteikimą;
- gauti leidimą prieiti prie slaptos valstybinės informacijos ir užginčyti teisme (įskaitant uždarus posėdžius) bet kuriuos bandymus neleisti susipažinti su įkalčiais nacionalinio saugumo sumetimais;
- kreiptis į bet kurį federacinį teismą dėl imuniteto pagal įstatymus suteikimo liudininkams arba dėl orderio, šaukimo į teismą, kitų teismo nutarimų, taip pat kai kurių įgaliojimų, kurie JAV kodeksu yra suteikti prokurorui arba generaliniam prokurorui;
- tikrinti, gauti bet kurias mokesčių deklaracijas (originalus arba kopijas), jomis naudotis ir konkrečiais atvejais vykdyti JAV prokuroro arba generalinio prokuroro įgaliojimus;
- inicijuoti ir vykdyti teisminį persekiojimą bet kuriame kompetentingos jurisdikcijos teisme, formuoti ir pasirašyti kaltinimus, saugoti duomenis, JAV vardu nagrinėti bet kurios bylos visus aspektus;
- konsultuotis su JAV apygardos prokuroru, jeigu šioje apygardoje įvyko teisės pažeidimai.
Įsivaizduojate kas atsitiktų, jei tokia institucija atsirastų Lietuvoje, su visuotiniuose rinkimuose renkamu vadovu?
Gali būti, kad dabartinė mega nusikaltimus toleruojanti ir vykdanti Lietuva (Landsbergių Lietuva – ekspertai.eu past.), subyrėtų į šipulius. Vasalams pasidarytų daugiau, negu sunku.
Be abejo, tokios institucijos vadovas turėtų būti kur kas geriau saugomas, negu šalies prezidentas, Seimo pirmininkas bei bei premjeras kartu sudėjus.
Apie tokios institucijos sukūrimo būtinybę savo programinėse nuostatose skelbia Lietuvos gyventojų pasipriešinimo okupacijai centro (LGPOC) vadas, buvęs Europos antikorupcinio tinklo sveikatos apsaugos sistemoje steigėjas ir vykdomojo komiteto suvažiavime išrinktas narys Eduardas Vaitkus.
„Pasaulyje yra puikių pavyzdžių (Honkongas, Singapūras), kaip esant politinei valiai, galima sėkmingai susidoroti su išvešėjusia korpupcija arba užkirsti kelią jos išplitimui“, - teigia E. Vaitkus.
Būtų labai gerai, kad prie šios idėjos įgyvendinimo entuziastingai prisidėtų visi iki vieno, pasiskelbę sieksiantis valstybės vadovo pareigų 2024 m. Prezidento rinkimuose.
Apie tai ir daugiau 2023 12 19 ekspertai.LIVE tiesioginėje laidoje „2K+“.
Tiesiogiai ekspertai.LIVE laidas „2K+“ galima žiūrėti ekspertai.eu TELEGRAM kanale ČIA (kas neturi, instaliuokitės programėlę).
Laidos vaizdo įrašai talpinami čia – youtube.com/@ekspertaiTV, čia – dailymotion.com/ekspertai ir čia – youtube.com/@ekspertai.eurasia.
Susiję:
M. Garbačiauskaitė-Budrienė paliko E. Vaitkui viltį – jam tereikia pakeisti savo nuomonę