Sausio 9-ąją Sirijoje siautėjantys banditai pagaliau paleido į laisvę beveik pusę metų įkaitais laikytus 48 piligrimus iš Irano. Iranas juos pasitiko kaip didvyrius, tačiau šaliai teko sumokėti nemažą kainą – paleisti daugiau kaip 2100 vadinamųjų Sirijos sukilėlių, laikytų Irano kalėjimuose.
48 piligrimai iš Irano ginkluotų kovotojų buvo atvežti į viešbutį „Sheraton“ Damaske. Sausio 9-ąją Iranui šią džiugią žinią pranešė šalies užsienio reikalų viceministras Arabijos ir Afrikos reikalams Hosseinas Amir-Abdollahianas. „Šie žmonės grįš į savo Islamo tėvynę Iraną artimiausiomis valandomis“, - sakė jis.
Apie tai pranešė „Press TV“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/01/09/282637/freed-iranian-pilgrims-in-damascus, http://www.presstv.ir/detail/2013/01/09/282665/iran-lauds-release-of-pilgrims-in-syria).
Įkaitai buvo paleisti su sukilėliais susitarus Sirijos vyriausybei. Pasak šaltinių, jai mainais teko paleisti neatskleidžiamą skaičių Turkijos piliečių bei palestiniečių (http://newsru.com/world/09jan2013/suriran.html).
Piligrimai iš Irano, keliavę autobusu iš Damasko tarptautinio oro uosto į Hazrat Zainab (AS) šventyklą Damasko, banditų buvo pagrobti 2012-ųjų rugpjūčio 4-ąją.
Vaizdo įraše, parodytame per Saudo Arabijos „Al-Arabiya“ televizijos kanalą, pagrobėjai grasino išžudyti visus įkaitus, jei Sirijos vyriausybė nepaleis paimtų į nelaisvę jų kolegų. Laimė, grasinimai nebuvo išpildyti.
Sirijoje neramumai vyksta nuo 2011-ųjų kovo, žuvo jau bent 60 000 žmonių. Pasak Sirijos vyriausybės, šio chaoso scenarijus rašomas užsienyje. Pranešama apie daugybę užsieniečių samdinių, besivadinančių sukilėliais.
Tuo tarpu Irano Užsienio reikalų ministerija išreiškė padėką Sirijai, kad saugiai grąžino banditų pagrobtus piligrimus. Irano diplomatai taip pat padėkojo Turkijai ir Katarui, kurie prisidėjo prie įkaitų išlaisvinimo operacijos bei visiems iraniečiams, kurie su ja buvo susiję. Užsienio reikalų ministerijos pareiškime teigiama, kad šis pagrobimas kertasi su žmogiškumo principais ir kenkia regiono saugumui bei stabilumui. Irano diplomatai išreiškė viltį, kad Sirijoje pagaliau įsivyraus taika ir saugus gyvenimas, nebebus prievartos.
Rusija pareiškė, jog tikisi, kad Sirijoje pagaliau įsigalios taika ir ramybė. Sausio 11-ąją Ženevoje numatomas trišalis susitikimas, kuriame dalyvaus Rusijos ir JAV diplomatai Michailas Bogdanovas ir Williamas Burnsas bei Jungtinių Tautų ir Arabų Lygos atstovas Sirijoje Lakhdaras Brahimi. Šiame susitikime tikimasi sureguliuoti krizę Sirijoje.
Tačiau kol kas ne viskas toli gražu pavyksta. L. Brahimi, kalbėdamasis su BBC, išvadino Sirijos prezidentą „sektantu“. Vėliau diplomatas atsiprašė, pareiškęs, kad ši frazė jam „nuslydo nuo liežuvio“ (http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/01/20131922372247765.html). Pasak L. Brahimi, pagal vadinamąjį Ženevos planą Sirijoje turi būti surengti rinkimai, kad būtų išrinktas naujas prezidentas, parlamentas ir vyriausybė.
Sirijos informacijos ministras Omranas az-Zubi sukritikavo Vakarų poziciją, pagal kurią Bašarui al-Assadui Sirijos valdžioje nebėra vietos.
[gallery link="file" order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]