Airijoje įsikūrusios savanoriškos „Odino karių“ organizacijos („Soldiers of Odin Ireland“), saugančios Šiaurės Europos gyventojus nuo pabėgėlių, nariai sutiko duoti išskirtinį interviu.
Trumpai apie organizaciją. Ji įkurta 2015 m. spalį Kemio mieste Suomijoje kaip atsakas į tūkstančius pabėgėlių, užplūdusių Suomiją. Organizacija griežtai paneigė bulvarinės spaudos kaltinimus, kad yra rasistinė, neonacistinė ar prorusiška. Organizacija turi apie 600 narių Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Estijoje, Vengrijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Kanadoje, JAV.
Kadangi organizacijos veikla vertinama prieštaringai, sutarėme, jog jokie vardai minimi nebus.
- Papasakokite apie savo organizaciją plačiau. Už ką ir prieš ką ji kovoja?
- Mūsų organizacija yra gatvės gynybinė grupė, sudaryta iš europiečių iš įvairių gyvenimo sričių, kurie pasišventė ginti pažeidžiamus žmones nuo išpuolių patruliuodami didelės rizikos vietovėse.
Mes kovojame už visų žmonių Europos gatvėje saugumą, nesvarbu, kas jie tokie, nes kilo Europos migrantų krizė.
- Kas padeda ir kas trukdo jums vykdyti savo tikslą?
– Sėkmė, susijusi su mūsų grupe, padeda: viešose vietose tapo saugiau, vyksta mažiau užpuolimų, nes mes stengiamės būti kiek įmanoma labiau matomi. Taip pat ir lydime žmones namo naktį, padedame tiems, kas patyrė smurtą namuose, sužinome, kas smurtautojai ir skleidžiame naujienas apie nusikaltėlius per savo paskyras socialiniuose tinkluose. Skelbiama, kur nusikaltėliai gyvena, kur juos galima sutikti.
Pagrindinė problema – žiniasklaidos šmeižtas ir visuomenės suvokimo klaidingas formavimas. Daugelis žmonių, su kuriais kalbamės viešumoje, palaiko mus, tačiau interviu laikraščiuose buvo kupiūruoti ir pateikė mus kaip linčiuotojus, nors niekada tokie nebuvome ir nesame.
- Ar įmanoma sustabdyti migrantų srautą į Europą? Jei taip, kaip?
– Įmanoma reguliuoti imigraciją į Vakarus. Kelionės laisvė yra fundamentali Vakarų vertybių ir laisvių dalis, tačiau, kaip tai susiję su viešaisiais reikalais, turi būti taikomos taisyklės ir apribojimai. Keliose Europos šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, kai ši nusprendė palikti ES, sprendžiama dėl įstatymų keitimo.
Mes esame teisėta ir įstatymus gerbianti organizacija, palaikome imigracijos reguliavimą įstatymais remiantis visuomenės palaikymu.
- Kokie jūsų didžiausi iššūkiai ir pergalės kovojant su nusikaltėliais, atvykusiais iš užsienio?
- Didžiausias iššūkis – kovoti su nusikalstamumu patiems nepažeidžiant įstatymo. Mums tai pavyko ir pavyksta. Nė vienas „Odino karių“ narys nebuvo apkaltintas padaręs nusikaltimą.
Kitas iššūkis – tai, kad daugelis migrantų yra suaugusieji, kurie melagingai užsiregistravo kaip vaikai, nepilnamečiai, o tai stabdo mūsų galimybes įsikišti fiziškai, jei gatvėje užpuolamas visuomenės narys. Suklastotos tapatybės ir dažnas migrantų kilnojimasis iš vienos vietos į kitą apsunkina galimybę pranešti apie jų nusikaltimus policijai.
- Kas gali tapti jūsų organizacijos nariu?
Bet kuris vakarietis, vyras ar moteris, sulaukęs 18 gali prisijungti prie mūsų organizacijos su sąlyga, kad yra pasirengęs prisiimti atsakomybę ir reikalavimus, kurių reikės gatvės gynyboje. Jokių finansinių įsipareigojimų prisijungiant prie „Odino karių“ nėra, o visos mūsų uniformos parduodamos už gamintojo kainą.
- Kaip ir kur veikia jūsų organizacija?
- Mūsų grupė veikia kaip autonominės nacionalinės grupės. Įvairiose šalyse gali būti skirtingi standartai, tačiau jie neturi peržengti ribų, kurias nustatė mūsų įkūrėjai Suomijoje. Jei narių šalyje atsiranda gana daug arba jei šalis geografiškai didelė, galimas susiskirstymas į grupes pagal regionus.
Didžioji dalis mūsų komunikacijos vyksta per socialinius tinklus ar privačias interneto žinutes. Paprastai patruliuojame po 10, kai kuriose grupėse yra ir daugiau narių.
- Ar jus suartina pojūtis, kad esate europiečiai?
- Tiesa, mūsų grupės tikslas nėra tiesiog patruliuoti. Susitinkame ir pabendrauti. Tai didina mūsų kultūrų suvokimą, nariai iš visos Europos supažindina su žmonėmis, kalbančiais skirtingomis kalbomis, išpažįstančiais skirtingas religijas. Šis dalykas yra svarbus mums, būtent todėl organizacija ir išaugo, nes nebeliko kultūrinių ir lingvistinių barjerų tarp europiečių.
Taip pat mes turime savo svajonę, kilnų idealą: tobulinti save, padaryti Europą labiau civilizuota ir progresyvia vieta visiems.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]