2024 m. lapkričio 18 d.

 

Įstatymo pataisomis skatins organų donorystę

Paskelbta: 2013-11-14 16:59 Autorius: Naujienų redaktorius
Pav. iš „thehairycowsplace.blogspot.com“
Pav. iš „thehairycowsplace.blogspot.com“

Donoru galės būti kiekvienas veiksnus asmuo, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka išreiškęs sutikimą, kad jo audiniai, ląstelės, organai būtų atiduoti transplantacijai.

Kiekvienas veiksnus asmuo taip pat turės teisę pareikšti nesutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų atiduoti transplantacijai.

Tai numatyta Seimo priimtuose Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo pakeitimuose. Už teisės akto naują redakciją balsavo 91 Seimo narys, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras.

Seimas nusprendė pakeisti mirusio žmogaus audinių, organų donorystės ir transplantacijos proceso įgyvendinimo tvarką ir sąlygas. Mirusiojo, kuris būdamas gyvas nebus išreiškęs savo valios, artimųjų bus atsiklausiama tokia pirmumo tvarka: sutuoktinio, pilnamečių vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių (seserų). Gavus vieno iš šių asmenų sutikimą nustatyta pirmumo tvarka, kitų mirusiojo artimųjų sutikimo nebus klausiama. Gavus vieno iš šių asmenų nesutikimą nustatyta pirmumo tvarka, mirusio asmens audinius, organus paimti ir atiduoti transplantacijai bus draudžiama.

Priimtomis pataisomis nutarta išplėsti gyvosios donorystės ribas, įtvirtinant porinės donorystės galimybę. Porinė donorystė – tai dviejų porų pasikeitimas donoriniais organais, kai vienos tarpusavyje nesuderinamos poros, susijusios santuokiniu ar artimos giminystės ryšiu, donoro organas tinka kitos tarpusavyje nesuderinamos poros, susijusios santuokiniu ar artimos giminystės ryšiu, recipientui, o antrosios poros donoro organas tinka pirmosios poros recipientui.

Seimas reglamentavo transplantacijai skirtų žmogaus audinių, ląstelių, organų mainus su užsienio subjektais. Transplantacijai skirtų žmogaus organų įvežimas ir išvežimas bus vykdomas su užsienio subjektais sudarytų sutarčių ir susitarimų pagrindu. Transplantacijai skirtus žmogaus audinius, ląsteles, organus bus galima įvežti į Lietuvą, jeigu juos teikiančio užsienio subjekto kokybės ir saugumo reikalavimai, keliami žmogaus audiniams, ląstelėms, organams įvežti, atitiks galiojančių Europos Sąjungos valstybių narių bei Lietuvos teisės aktų reikalavimus ir jeigu bus garantuojamas įvežamų audinių, ląstelių, organų atsekamumas.

Įstatymo pakeitimais taip pat nustatyta žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos procese dalyvaujančių institucijų kompetencija.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras