Seimas svarsto Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo projektą, kuriuo, kaip teigiama, siekiama sukurti „palankią aplinką nevyriausybinėms organizacijoms (NVO), užtikrinti tinkamas sąlygas jų veiklai ir plėtrai, kaip svarbiam pilietinės visuomenės elementui“.
Svarstomu projektu esą siekiama reglamentuoti NVO politikos formavimo ir įgyvendinimo principus, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų bendradarbiavimą su NVO.
Anot pranešimo, projektu numatoma, kad NVO būtų laikoma nuo valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų nepriklausomas savanoriškumo pagrindais visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas nebūtų politinės valdžios siekimas arba vien tik religijos tikslų įgyvendinimas. Valstybė ar savivaldybė, juridiniai asmenys, kuriuose valstybė ar savivaldybė turėtų daugiau kaip 1/3 balsų visuotiniame dalyvių susirinkime, negalėtų turėti daugiau kaip 1/3 balsų NVO visuotiniame dalyvių susirinkime.
NVO nebūtų laikoma: politinės partijos; profesinės sąjungos bei darbdavių organizacijos ir jų susivienijimai; įstatymų nustatyta tvarka steigiamos organizacijos, kuriose narystė yra privaloma atitinkamos profesijos atstovams; susivienijimai, kuriuose daugiau kaip 1/3 dalyvių yra pelno siekiantys juridiniai asmenys; sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos ir kitokios bendro nekilnojamojo turto valdymo tikslu įsteigtos bendrijos; šeimynos.
Viešosios naudos NVO būtų laikoma NVO, kurios veikla teiktų naudą ne tik jos dalyviams, bet ir visuomenei.
Siūloma, kad Vyriausybė Nacionalinėje pažangos strategijoje nustatytų NVO plėtros politikos prioritetus, tikslus, uždavinius ir numatomus pasiekti rezultatus.
NVO plėtros politikos formavimą organizuotų, koordinuotų ir ją įgyvendintų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kitos valstybės institucijos ir įstaigos NVO plėtros politiką įgyvendintų pagal savo kompetenciją. Savivaldybių institucijos ir įstaigos formuotų ir įgyvendintų savivaldybių NVO plėtros politiką.
Numatoma, kad įstatymas įsigaliotų 2014 metų balandžio 1 dieną. Iki to laiko Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos turėtų priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
Antradienį po svarstymo Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo projektui pritarė 66 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 5 Seimo nariai.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.