Įmonė „Istorinės atminties akademija“ (IAA) – tai naujos, atviros ir europietiškos Lietuvos tapatybės bei istorinės atminties modelio paieškų iniciatorė.
„Istorinės atminties akademija, kaip institucija, siekia atspindėti bendriausias istorinės kultūros permainų tendencijas. Pagrindinė šiuolaikinės istoriografijos permainų tendencija yra mokslo atsivėrimas visuomenei, ne tik populiarinant istorijos mokslo pasiekimus, bet ir jautriai reaguojant į visuomenės lūkesčius ir kolektyvinės sąmonės tendencijas. Todėl keičiasi istorijos mokslo struktūra, šalia istorijos tradicinių tyrimų akcentuojanti teorijos ir istorinės sąmonės tyrimų (istorijos didaktika) vaidmenį. Formuojasi naujos istoriografijos ir visuomenės istorinės sąmonės sąveikos sritys – istorinė arba atminties kultūra ir jos studijos, istorijos arba atminties politika ir jos studijos“, - teigia IAA kūriamų internetinių projektų dalyvis, istorikas Alfredas Bumblauskas.
Teigiama, kad „kiekviena karta Lietuvą permąsto iš naujo: turime susigrąžinti į savo atmintį visą LDK istoriją ir išbarstytą Lietuvos paveldą“.
Firmos internetiniame portale pranešama, kad „IAA – plataus regiono mokslininkų rato telkėja, siekianti įveikti LDK paveldo „nacionalizaciją“ ir „dalybas“.
IAA kviečia iškelti LDK vaidmenį regiono istorijai kaip prielaidą valstybių ir tautų bendravimui.
„IAA – institucija, siekianti paversti istorinius tyrimus geopolitikos ir kultūros aktualijomis. Lietuva turi atlikti Europos idėjos sklaidos misiją savo istoriniame regione“, - informuoja IAA sumanytojai.
Lietuvos Tūkstantmečio ir programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) šventimo laikais IAA, besispecializuojanti įvairių internetinių portalų kūrime, pristatė novatorišką istorinį projektą FENOMENAI.LT.
Tai buvo projektas, „kviečiantis kitaip pažvelgti į kultūros paveldą“.
„Projekto tikslas – novatoriškomis formomis populiarinti Lietuvos paveldą, skatinant jo išsaugojimą bei puoselėjimą", - teigė projekto kūrėjai. - Čia įvairaus amžiaus moksleiviai yra skatinami rašyti, piešti, filmuoti, fotografuoti jų aplinkoje esančius aktualius istorinius paveldo objektus (fenomenus); taip pat dalyvauti įvairiuose konkursuose, domėtis ir bendrauti istorinėmis temomis“.
Taip pat pranešama, kad „ne ką mažiau svarbus šios svetainės tikslas yra virtuali, nuolat atnaujinama bei funkcionali duomenų bazė, talpinanti vaizdinę bei tekstinę informaciją apie istorinio paveldo objektus“.
2008 m. projektas pradėtas, akcentuojant tautinių, etninių ir konfesinių mažumų paveldą dabartinėje Lietuvos teritorijoje, siekiant užmegzti aktyvų dialogą tarp lietuvių (kaip tautinės daugumos) ir etninių, konfesinių bei tautinių mažumų. Bendradarbiaujant su medijų švietimo centru „Meno avilys“ 2009 metais buvo surengtos kino peržiūros po atviru dangumi, kurios pristatė Rytų Europos (Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos) kinematografijos žymiausius kūrinius. Šio renginio tikslas buvo tautinių mažumų (rusų, ukrainiečių, baltarusių) aktualinimas bei kinematografinių mokyklų pristatymas. Kino peržiūros buvo surengtos ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose (Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje).
Projekto organizatoriai siekė, „kad artimoje ateityje minėta duomenų bazė taptų vertingu informacijos šaltiniu tiek akademikams, tiek visiems, besidomintiems Lietuvos istorija“.
Tačiau dabar paaiškėjo, kad „šiuo metu projektas sustabdytas dėl negauto finansavimo“.
Kiek iš viso vastybės pinigų jau buvo investuotą į projektą IAA savininkai atskleisti negali, taip pat negali atskleisti kiek dar reikia projektui pinigų, kad jis būtų tęsiamas, nes visa tai – komercinė paslaptis.
Darbus tikimasi pratęsti gavus finansavimą. Tuomet turėtų vėl pradėti veikti ir moksleivių bei visos visuomenės pamėgtas projektas FENOMENAI.LT.
Naujausi
Naujausi komentarai
Gluodenas
IP 178.250.38.118 | 17:46:55
Senuose šventuose Raštuose (o jais tikėti krikščionims privaloma) buvo pažadėtas karas tarp Gogos ir Magogos. Gal čia tas pac, o gal jis bus vėliau. Visi acakymai - Talmude. ...