2025 m. sausio 13 d.

 

Ištyrė benzininio ir dyzelinio variklių taršą: rezultatai patvirtino dyzelinio automobilio privalumus

13
Paskelbta: 2019-10-31 10:09 Autorius: vgtu.lt

Dyzelinis naujo automobilio variklis ne tik sunaudoja mažiau degalų, bet ir mažiau į aplinką išmeta šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų nei artimiausias analogiškas tokio paties automobilio modelio benzininis variklis. Tokią išvadą priėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Transporto inžinerijos fakulteto tyrėjai, atlikę bandymus su 2019-ųjų metų automobiliais.

Tyrimai buvo atliekami su tokiais pat automobiliais ir tokio pat darbinio tūrio varikliais, tik vienas buvo dyzelinis, o kitas – benzininis. Matavimai atlikti automobiliams važiuojant trimis skirtingais greičiais: 50 km/val., 90 km/val. ir 120 km/val. Atsižvelgiant į tai, kad realiomis sąlygomis automobiliai turi greitėti lenkimų metu, važiuoja į įkalnes, įveikia posūkius, atliekant tyrimus jų apkrova buvo dirbtinai padidinta.

Paaiškėjo, kad dyzelinis variklis ne tik sudegina vidutiniškai 26 procentais mažiau degalų, bet dar ir į aplinką išmeta vidutiniškai 16 proc. mažiau CO2 nei benzininis variklis, lyginant energetinius ir ekologinius rodiklius varikliams funkcionuojant įprastuose režimuose. Kitų teršalų emisijos dėl efektyviai funkcionuojančių automobilių ekologinių sistemų yra neženklios.

Bendrai pagal visus taršos rodiklius tiek dyzelinis, tiek benzininis varikliai atitinka naujausią „Euro 6“ standartą.

„Įvertinus tris važiavimo režimus nustatėme, kad realios CO2 emisijos yra artimos tam, ką deklaruoja gamintojas, o palyginus benzininį ir dyzelinį variklį, pastarojo emisija yra apie 15–20 proc. mažesnė. Kadangi šie automobiliai turi „Euro 6“ standartą atitinkančias išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemas, kitų teršalų – anglies monoksido, angliavandenilių, azoto oksidų – emisijos yra artimos nuliui“, – sako VGTU Transporto inžinerijos fakulteto docentas dr. Alfredas Rimkus.

Apskritai, mažesnė dyzelinių automobilių CO2 tarša yra susijusi su jų efektyvumu, kitaip sakant, mažesniu degalų suvartojimu nei benzininių variklių: kadangi mažiau degalų sudeginama, mažesnės ir emisijos.

A. Rimkus priduria, kad benzininių, o ypač dyzelinių variklių taršos rodikliams didelę įtaką turi jų amžius ir juose esančios technologijos – kietųjų dalelių filtrai, neutralizavimo katalizatoriai.

„Mes bandėme naujus automobilius ir juose kietųjų dalelių emisijų tiesiog nebuvo. Tačiau senesnės kartos dyzelinių automobilių su neatnaujintomis arba prastai prižiūrimomis išmetimo sistemomis tarša, būtent kietųjų dalelių ir azoto oksidų, įprastai yra didesnė“, – teigia A. Rimkus.

Anot jo, taršos rodikliams įtakos turi ir naudojami degalai. Pavyzdžiui, naujos kartos biodyzelinas, gaminamas naudojant naujas technologijas, savyje gali turėti mažiau anglies, kurią pakeičia vandenilis. Šių biodegalų gamybai gali būti naudojamos įvairios žaliavos, tarp kurių gali būti įvairių pramonės šakų gamybos atliekos, buitinės atliekos, ne maistui skirti žemės ūkio produktai. Taigi CO2 emisijas galima sumažinti ir pakeičiant degalus ekologiškesniais, kurie yra atsinaujinantys ir prisideda prie atliekų utilizavimo.

Kad naujų dyzelinių automobilių taršos rodikliai drastiškai mažėja, patvirtina ir kiti tyrimai. Antai pirmaujanti nepriklausomų tarptautinių taršos tyrimų kompanija „Emissions Analytics“ skelbia, kad 2013-aisiais 10 proc. mažiausiai taršių jų tirtų dyzelinių automobilių vidutinės azoto oksidų emisijos siekė 265 mg/km, o 10 proc. taršiausių – 1777 mg/km. Tuo metu 2017-aisiais dešimtadalio švariausių automobilių tarša jau siekė tik 32 mg/km, o dešimtadalio taršiausių – 1020 mg/km. Atitinkamai sumažėjo ir vidutinės visų įmonės tirtų dyzelinių automobilių azoto oksidų emisijos: nuo 812 mg/km 2013-aisiais metais iki 364 mg/km po ketverių metų.

Tai, kad pagal CO2 taršą dyzeliniai automobiliai yra pastebimai švaresni, pastebi ir Didžiosios Britanijos Automobilių sertifikavimo agentūra. Jos rekomendacijose pabrėžiama, kad taip yra dėl didesnio variklių efektyvumo.

Vertinant bendrai, dėl nuolat vystomų technologijų ir griežtėjančių ES emisijų normų, kuo naujesnis dyzelinio automobilio variklis, tuo jis „žalesnis“. Tai patvirtina ir Monrealio universiteto tyrėjai, kurie išsiaiškino, kad benzininių automobilių tarša ženkliai išauga esant minusinei temperatūrai, lyginant su dyzeliniais automobiliais.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
13. Trigrašis > 7
(2019-11-03 18:28:56)
(178.16.34.170) Parašė:

Žmonių veika dėl klimato taršos co2 sudaro me 10 procentų,o nepilnai 2 procentus.Ir šiaip,visas tas karas dėl taršos,tai karas su vėjo malūnais.Žemėje per šimtmečius vyko ir atšilimai,ir ledynmečiai,taip kad ir dabartinis triukšmas,kova su šiltnamio efektu,tai tik dirbtinė isterija,kuri kai kam neša neblogus pinigus.



12. Dziuv3sis
(2019-11-02 12:11:18)
(82.135.221.121) Parašė:

cenzūraos, ką čia sapalioja? Taigi cenzūra dyzelis išmeta mažiau co2, bet daug daugiau Nox ir kietųjų dalelių.būtent Nox yra didžiausia bėda, dėl jo deda egr vožtuvus, scr katalizatorius ir kitą chuinią. Joptvaimat, nelyginkit cenzūrao su pirštu, kai dyzelis ir benzas abu skirtingus šūdus į aplinką išmeta.



11. Kaimo runkeliui
(2019-11-01 00:14:36)
(78.58.58.250) Parašė:

Ne prie ruskio, o prie tarybų valdžios.



10. kaimo runkelis
(2019-10-31 23:52:44)
(78.63.60.242) Parašė:

Prie ;ruskio; kai mokiausi vidurinėje ir paskui, visada žinojau kad dyzelinis variklis yra ekonomiškesnis ir mažiau taršus . Dabar viskas pasisuko priešingai . Iš vis stebiuosi kaip čia paviešino tokius tyrimų rezultatus ,jie gi kažkaip tai priešingi oficialiai politikai.DD



9. atsakymėlis> 8. klausimėlis
(2019-10-31 19:49:16)
(84.46.207.208) Parašė:

Niekaip.



8. klausimėlis
(2019-10-31 19:44:17)
(130.185.250.76) Parašė:

kaip automobilių apmokestinimas sumažins taršą?



7. Duoklininkai
(2019-10-31 14:46:45)
(78.58.225.231) Parašė:

Puikia žino ,kad žmonių veikla žemėje teršia gamta tik 10%. Visa kita dėl iš žemės gelmiu išmetamas dideliais kiekiais C2 dujos.Vandeninuose Uzplauke laivai ant išmetamų dujų rajonu skęsta nespėję nuspausti signalo SOS. Sachtinio sulnio be dujokaukes nebe kasa. Rusijoje Sibire amžinas įšalas ištirpo griūna gyvenamieji namai. Apdėti duoklemis l. automobiliu savininkus.Visi apsimeta kad pamiršo gamta teršia lėktuvai per viena valanda jie sunaudoja 10tonu degalu ,visu markių sunkvežimiai,autobusai,traktoriai grudiniai kombainai,laivai,elektrines,šiluma gaminantis tinklai,metalo leidimo fabrikai,stiklo lidimo fabrikai.Isvardinti yra didžiausi gamtos tersejai tik po to myzeri teršiantys l. automobiliai.Juos ir apkausite duoklemis paskutinius.



6. hehe
(2019-10-31 12:32:15)
(213.197.175.110) Parašė:

Dyzelinių auto stūmimas šalin neturi nieko bendro su ekologija, tai yra grynai ekonomika. Dyzeliu varomas visas komercinias transportaa ir pakėlus jam akcizą automatiškai viskas brangsta. Todėl ir reikia atpratinti fizinius asmenis naudoti dyzelį, nes visiems persėdus ant benzino galima mokesčius jam kelti be galo – ekonomika to nepajus.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras