2022 m. sausio 21 d. – paskutinė 2021-06-29 d. VRK įregistruotos piliečių referendumo iniciatyvos vykdymo diena. Taip nustatė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2021-07-14 sprendimu, kuriuo buvo panaikintas VRK 2021-07-01 sprendimas nevykdyti šią pačios VRK įregistruotos piliečių iniciatyvos dėl Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo, kad referendumui inicijuoti pakaktų ne 300000, o tik 100000 tam pritariančių piliečių parašų.
2022 m. sausio 18 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinės mūsų skundą dėl VRK 2022-01-03 d. atsisakymo pratęsti šią referendumo iniciatyvą. Teismas, priimdamas šį skundą nagrinėjimui, nutartimi nustatė, kad tuo atveju, jei iš dalies ar visiškai bus tenkintas referendumo iniciatyvinės grupės skundas, o teismo sprendimas bus priimtas po 2022 m. sausio 21 d., sprendimu teismas nustatys ir šios referendumo iniciatyvos tęstinumą.
Ši referendumo iniciatyva vykdoma ypatingomis sąlygomis. Seimui iki šiol neįvykžius 2020-07-30 Konstitucinio Teismo sprendimo, teismo nuomone, Lietuvoje nebegalioja jokios redakcijos Referendumo įstatymas. Dėl tokio nesąžiningo Seimo neveikimo ir noro atimti iš Tautos konstitucinę teisę į referendumo iniciatyvas, netinkamo VRK veikimo, beveik visus sprendimus d4l šios iniciatyvos vykdymo VRK priimdavo tik teismo įpareigota.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė istorinius sprendimus, kuriais teismas, gindamas konstitucines piliečių teises, tiesiogiai pritaikė pačią Konstituciją ir galiojančių įstatymų analogiją. Tai išskirtinės svarbos įvykis, sudarant precedentą konstitucinių piliečių teisių gynimui, kai nėra įstatymo ar valdžios institucijos netinkamai veikia. Atnaujinus šios administracinės bylos nagrinėjimą, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išplėstinė teisėjų kolegija 2021-10-20 nutartimi nustatė dar ir kitą išskirtinės svarbos teisinį argumentą dėl pažeistų piliečių teisių ginimo – Lietuvoje per daugiau kaip 30 metų susiklostė teisinė referendumo tradicija, kurią privalo visi gerbti ir vykdyti. Taip pat ir valstybės institucijos.
Tačiau viskas turi savo kainą. Pusė teismo nustatyto 6 mėnesių laikotarpio piliečių parašams rinkti buvo prarasta dėl ginčų teisme dėl šios referendimo iniciatyvos apgynimo. Tik teismo įpareigota VRK priėmė sprendimus dėl LRT eterio suteikimo šiai iniciatyvai pristatyti. Ginčai teisme tebevyksta ir dėl užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių teisių pasirašyti už šią iniciatyvą, dėl netinkamai vykdomo pasirašymo už šią iniciatyvą elektroniniu būdu, kitų netinkamo šios referendumo iniciatyvos vykdymo faktų.
Todėl nenuleiskime rankų ir nepasiduokime. 1991 m. sausyje ir 1991 m. vasario 9 d. referendume tik drauge apgynėme valstybę ir Tautos teises į šią valstybę, pasiekėme jos tarptautinį pripažinimą.
Sausio 13-ąją Lietuvos valdžia Vytauto Landsbergio lūpomis išvadino Lietuvos piliečius „fašistais ir jedinstvininkais“. Iš baimės. Nes ir jie žino, kad Lietuvos piliečiai turi teisę ir pareigą ne tik sakyti savo nuomonę, bet ir ginti valstybę nuo atvirai Lietuvos Konstituciją pažeidžiančios valdžios.
Šiai valdžiai didžiulę baimę kelia ir ši referendumo iniciatyva. Nes tai yra Konstitucijos ginamas Tautos įrankis valdžiai nurodyti jos vietą. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tik 2021-11-25 d. įvykdė savo pareigą Seimo plenariniame posėdyje paskelbti apie šią piliečių iniciatyvą.
Tad nelaukime malonių iš šios valdžios. Ji – ne Lietuvos žmonių valdžia, nes ji tyčiojasi iš Lietuvos piliečių, nesupranta, kad be žmonių ji nėra mūsų valdžia. Atsakykime jai pasirašymu už šią referendumo iniciatyvą. Dar yra laiko, dar vyksta ginčai teisme dėl šios piliečių iniciatyvos pratęsimo.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]