|
JAV, Anglijos, Vokietijos, Prancūzijos, kaip galingos šalys, netgi privalo galvoti apie tarptautinius įsipareigojimus, saugant Pasaulio visuomenę nuo masinio naikinimo ginklo panaudojimo. Manau, kad tų šalių vadovai tą puikiai žino ir pasirinks tinkamiausią sprendimą.
Baltijos šalys yra Europos Sąjungos narės, o jų, kaip ir Vokietijos buvimas NATO narėmis suponuoja ir tvirtos gynybinės politikos bendrą erdvę. LR prezidentei ir kitiems mūsų šalies politikams visada verta turėti saugius ir tvirtus ryšius su visais politiniais partneriais, kurie yra taip pat geranoriškai tokiems ryšiams nusiteikę. Kai Rytų imperijoje prezidentas vis labiau varžo politines laisves, o visokios imperijos tarnybos bando per ekonomiką įtakoti ir Lietuvos politiką, tai tada labai gerų santykių su tokią agresiją formuojančia šalimi sunku būtų tikėtis. Gal netgi didelės būtinybės tam nėra. Jei energetinis laisvėjimas nebūtų nuolat stabdomas "penktosios kolonos", tai viskas jau ir šiandien mūsų šalelėje būtų gerokai kitaip. Iš esmės turėtų pakakti PPO Rusijos įsipareigojimų šiai pasaulinei organizacijai. Deja, nemažai įsipareigojimų nevykdomi ir nesimato tvirtų svertų, kurie gali per trumpą laiką priversti vykdyti bent jau tas nuostatas, kurias pačios Rusijos vadovai yra sutvirtinę savo parašais.
Esu įsitikinęs, kad dėl visos eilės karštų taškų Pasaulyje atsakomybę pirmoje eilėje turėtų prisiimti Rusija , nuolatinė politinė satelitė Kinija ir tos šalys, kurios trukdo tokių židinių gesinimui. Esu nemažai komentavęs apie situaciją Sirijoje dar vidinio konflikto pradžioje. Nesikartosiu. Dabar tas vidinės šalies katastrofos konfliktas gali peraugti į tarptautinių karinių veiksmų erdvę. Masinio naikinimo ginklo prieš civilius gyventojus panaudojimas yra toks nusikaltimas, kuris aiškiai peržengia tą, vadinamąją, "raudonąją liniją" . Neturi moralinės teisės šalis turėti tokios aviacijos, kurią panaudoja savo šalies teritorijoje tokio pobūdžio cheminįam ginklui. Jau gal tik kelių dienų klausimas, kai bus galutinai nustatyta kas, kaip ir kokios konkrečios nuodingos medžiagos buvo panaudotos. Jei tai jau nustatyta, tai apie kokį dar JO rezoliucijų svarstymus būtina diskutuoti. Juk ir taip žinoma, kad Rusija ir Kinija neleido netgi pabarti Sirijos prezidento. o ką jau kalbėti apie reikalavimą jam atsistatydinti. Dėl tokio režimo lyderio ambicijų vietoj kelių šimtų nekaltų aukų, šiandien jau priskaičiuojama virš 100 tūkstančių žuvusių, gal dešimt kartų daugiau sužeistų ir šimtus kartų daugiau priverstų bėgti iš savo šalies,taip bandant išsaugoti savo gyvybes. Tad kur turi vykti tokiu karštu momentu NATO šalies narės vadovė? Toks vizitas, manau, kartu ir moralinis palaikymas Jungtinių Valstijų. Tik jos, pasitelkusios savo partnerius NATO turi konkrečių galimybių kirsti Sirijai adekvatų karinį atsaką dėl tarptautinių įsipareigojimų panaudojant masinio naikinimo ginklą nevykdymo. Sirijos režimas Rytų imperijos pastangomis buvo apginkluotas, kaip sakoma "iki dantų" Rusijos karinių laivų bazė prie Sirijos krantų, moderniška technika gali kelti nemažų problemų, vėlgi susijusių su galimomis kariškių ir civilių žūtimis.
Tačiau. būkime atviri bent jau patys sau. Jei ne Sirijos globėjų pastangos, pilietinio karo Sirijoje nebūtų. Žinoma, liūdina, kad opozicijoje esančios teroristams artimos grupuotės gali bandyti rankas pilietinio karo ugnyje pasišildyti. Tokios gal turi pavojingų ateities siekių. Tačiau ką daryti, kai visos ribos jau peržengtos ir masinį gyventojų naikinimą būtina stabdyti? Tikiuosi , kad visa tai bus atlikta staigiai ir su minimaliomis netektimis. Tik tokia viltis ir išlieka...
|