Lietuvoje Visagino atominės elektrinės (VAE) visada buvo pristatoma kaip labai pelningas, atsipirksiantis projektas. Tuo metu "Hitachi" sako, kad projektas nepatvarus. Japonai prie VAE neprisidės, nes nori uždirbti patys, teigia specialistai.
"Hitachi" pagaliau atskleidė kortas: Lietuvai nori iškišti japonams nebereikalingą branduolinį reaktorių, bet pinigų VAE skirti neketina. "GE-Hitachi Nuclear Energy" atstovas Danielis Roderikas prisipažino - VAE modelis japonams nėra tinkamas investuoti.
Paklausus branduolinę elektrinę turinčios statyti bendrovės UAB “VAE” vadovo Rimanto Vaitkaus, ar toks aukšto "Hitachi" pareigūno pareiškimas išties reiškia, kad japonai net nesiruošia investuoti į atominį projektą, jis teigė, kad Koncesijos sutartyje yra minima 20 proc. japonų dalis iš "Hitachi" korporacijos. "Aš tikrai nežinau, kodėl kita "Hitachi" sako, kad VAE projektas bus netvarus", - teigė R. Vaitkus.
Tačiau žinomas energetikas, akademikas Jurgis Vilemas mano kitaip. "Man ar bet kuriam kitam ekspertui visada buvo aišku, kad jeigu valstybė nepatvirtina, jog subsidijuos projektą, ar kokiu nors būdu nepasako, kad ji įpareigos pirkėjus pirkti atominę elektrą brangiau nei rinkos kaina, joks projektas Vakarų šalyse net nejuda", - teigė J. Vilemas. Pasak jo, Lietuvoje visada buvo sakoma, kad VAE esąs labai pelningas projektas, kuris atsipirks per 18 m. ir duos šimtus mln. pelno. "Japonai iki tam tikro momento toleravo šias pasakas.
“Jie patys gyvena iš tokių projektų, bet supranta, kad mūsų regione VAE negali atsipirkti. Japonai laukė tam tikro momento ir pagaliau pasakė, kad jeigu norite statyti elektrinę - prašom, mes jums vežame reaktorių, bet prisidėti pinigais neketiname", - sakė J. Vilemas. "Japonai neprisidės prie mūsų atominės".
“Žinių radijo” | Ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]