Japonijos premjeras Shinzo Abe pagrasino panaudosiąs „jėgą“ prieš Kiniją, jei ji bandys užimti salas Rytų Kinijos jūroje, dėl kurių iki šiol nesutaria Tokijas su Pekinu, pranešė „Press TV“.
Tai Shinzo Abe pareiškė balandžio 23-iąją, 8 val. Japonijos laiku (2 val. Lietuvos laiku). „Mes imsimės ryžtingų veiksmų prieš bet kokį Kinijos bandymą įžengti į šių salų teritorinius vandenis ar žemę“, - sakė parlamentui premjeras, kai Japonijos pakrančių apsauga pranešė, kad aštuoni Kinijos laivai įplaukė į vandenis salų, kurias kinai vadina Diaoyu, o japonai – Senkaku („Smailė, viršūnė“). Šios 8 salos (tiksliau, penkios salos ir trys uolos) – negyvenamos, jos iš viso užima vos 7 kv. km plotą ir yra netoli Taivano..
„Būtų natūralu, kad mes panaudotume jėgą tuo atveju, jei kinai įžengtu į šių salų žemę“, - pridūrė Shinzo Abe.
Po šio premjero pareiškimo Japonijos užsienio reikalų ministerija pareiškė Kinijos ambasadoriui Tokijuje protestą.
Japonija ir Kinija jau senokai kovoja dėl šių salų suverenumo. Priežastis – jos yra šalia svarbaus laivų, gabenančių naftą, mineralus ir žuvis, kelio.
2012-ųjų rugsėjo 11-ąją Japonijos vyriausybė pasirašė sutartį su japonų verslininku, kad išpirktų tris salas ir galiausiai nacionalizuotų visą archipelagą. Kai tai įvyko, su Kinija prasidėjo įtemptas santykių etapas. Japonija taip pat pareikalavo Taivano, kurį turėti norėtų ir Kinijos Liaudies Respublika.
Japonijos vyriausybė anksčiau kinams ir britams priklausiusias salas aneksavo dar 1895 metais. 1945 metais jas okupavo JAV. 1969 metais prie Senkaku salų buvo aptikta nemažai naftos ir dujų. 1972 metais Taivano ir Kinijos vyriausybės ėmė ginčytis, kam priklausys salos, tačiau jos tais metais atiteko Japonijai.