2024 m. balandžio 27 d.

 

Jaunimo keliai ir kryžkelės. Ar reikalingi jaunimo festivaliai?

5
Paskelbta: 2024-03-02 16:26 Autorius: Antanas Mikėnas
Sočis.


Pastaruoju metu daugelyje pasaulio kraštų vyksta kova dėl įtakos jaunimui. Ir tai liečia labai skirtingus kraštus: JAV, Kiniją, Europos Sąjungos šalis, Rusiją ir Baltarusiją bei kitus regionus. Akivaizdu, kad labai reikalingos optimalios strategijos, kurios realiai veda link jaunimo integracijos ir pažangaus vystymosi. Ir čia vienas iš aspektų – reikia išvengti ryškių diskriminacinių veiksnių. Nes ženklūs apribojimai veda link emigracijos iš gimtųjų kraštų. Lietuvoje jau artimu laiku bus įvesti apribojimai, susiję su galimybėmis mokytis rusų kalbos.

Trumpalaikėje perspektyvoje tokių apribojimų iniciatoriai gali tikėtis tam tikro „antirusiško efekto“, kol dar egzistuoja ženkli rusofobinė isterija. Tačiau žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą-panašu kad tai jau bus poveikis prieš Lietuvą, nes jaunimas ko gero dar labiau keliaus iš savo gimtinės į kitus kraštus: tiesiog išvyks gyventi ten, kur įvairių apribojimų gerokai mažiau.

Jau ir dabar jaunimas gan masiškai palieka Lietuvą, ir tai veda link tam tikrų sričių specialistų stygio. Bandymai pakeisti vietinius specialistus atvykėliais iš kitų kraštų nelabai efektyvūs. Ir daugeliu atveju tokie pakeitimai kerta per Lietuvos žmonių interesus.

Vienas iš efektyvių būdų siekti jaunimo pažangos – tai rengiami stambaus masto tarptautiniai renginiai. Tokie kaip JAV rengiami tarptautiniai festivaliai MISK( vykdomi su Jungtinių Tautų organizacijos parama), kaip Kinijoje rengiami tarptautiniai jaunimo festivaliai (vykdomi su JUNESKO parama) ir jau tradiciniai Pasauliniai jaunimo festivaliai. Toks festivalis dabar vėl vyksta Rusijos Sočio mieste.

Pasaulinių jaunimo festivalių istorija tikrai įspūdinga, jų ištakos siekia dar 1947 metus, tuomet pirmasis toks festivalis vyko Čekoslovakijos sostinėje Prahoje. Tuometinėje Tarybų Sąjungoje tokie festivaliai vyko 1957 ir 1985 metais. O 2017 metais festivalis vyko Rusijoje, irgi Sočio mieste.

Pasaulinis jaunimo festivalis: pagrindiniai aspektai

Šiomis dienomis, kovo 1-7 d. Rusijos mieste Sočyje vyksta pasaulinis jaunimo festivalis. Kiek vėliau, kovo 10-17 dienomis dalis festivalio dalyvių vyks į Rusijos regionus, aplankys 26 šalies miestus. Kelionių geografija bus itin plati-nuo Kaliningrado iki Vladivostoko.

Festivalio dalyviai, apie 20 tūkstančių žmonių, daugiau nei 180 valstybių atstovai. Dalyvių amžius-nuo 18 iki 35 metų. Tai labai įvairūs žmonės-nuo studentų iki jau realią nemenką patirtį turinčių mokslininkų, verslininkų, žurnalistų.

Dar 2023 m. rugpjūčio mėnesį keliolikoje valstybių suformuoti pasirengimo festivaliui komitetai: tokiose šalyse-kaip Ispanija, Izraelis, Meksika, Urugvajus, Nikaragva, Irakas, Pakistanas, Panama, Argentina, Liberija, Indonezija, Jemenas, Malaizija, Mauricijus, Kuba. Rudenį tokie komitetai suformuoti daugelyje pasaulio kraštų.

Pamatus padėjo prieš septynerius metus vykęs forumas

Pasaulinis jaunimo festivalis vyko Rusijoje ir 2017 metų spalio 14-22 dienomis: Maskvoje (nedidelė programos dalis) ir Sočyje (pagrindinė programa). Jame dalyvavo daugelio pasaulio valstybių atstovai iš visų kontinentų. Jame dar dalyvavo ir Lietuvos delegacija –grupė jaunuolių: žurnalistai, publicistai, jaunieji mokslininkai.

Kaip pasakojo vienas iš tos delegacijos narių, festivalio programa buvo labai įspūdinga, buvo aptariami tikrai aktualūs klausimai, vyko įdomios paskaitos, teko susipažinti ir su Lotynų Amerikos, Afrikos šalių atstovais, stebėti įvairių muzikinių grupių koncertus.

Festivalio metu buvo aptartos tokios aktualios temos, kaip profsąjungų raida ir jų įtaka jaunimo teisių užtikrinimui, gamtos apsaugos projektų vystymas-kaip vienas iš esminių XXI amžiaus stabilumo elementų, kova su istorijos falsifikacija ir neonacizmo plėtros neutralizavimas.

„Nuostabu, kad teko dalyvauti tame festivalyje. Ir gaila, kad dabarties pasaulyje vėl regime daug chaoso ir situacija sudėtinga. Tačiau tikėsimės, kad pasaulinė perkrova, kurią dabar regime, prives iki pažangos“, - teigė praėjusio festivalio dalyvis.

Spalio 16-17 d. vyko stambus muzikinis renginys – Sochi Jazz Festival. Spalio 17-20 d. nemažai festivalio dalyvių lankėsi kitame projekte, Šokių akademijos renginiuose, kur buvo galima mokytis įvairių kraštų šokių elementų.

Vienas pagrindinių Sočio džiazo festivalio pradininkų, saksofonininkas Igoris Butmanas.


Ar Lietuvos jaunimui verta dalyvauti tarptautiniuose renginiuose?

Ekonomistas ir publicistas Simonas Zagurskas: „Man asmeniškai neteko būti Pasauliniuose jaunimo festivaliuose. Tačiau teko bendrauti su tokių festivalių dalyviais iš keleto šalių. Jie labai gerai vertino tokius renginius, nes jų metu susipažino su aktualia informacija, bendravo ir užmezgė ryšius su bendraminčiais iš įvairių pasaulio kraštų. Tai buvo tikrų ir nuoširdžių ryšių užmezgimas. Gaila, kad Lietuva tampa tokiu uždaru kraštu, gerokai atsitveria nuo kaimynų. Kas liečia galimus Lietuvos ateities modelius, manyčiau mūsų šaliai vertėtų labiau atsiverti ir tikrai tapti tuo tiltu tarp Rytų ir Vakarų, kaip dar kadaise dėstė vienas iš mūsų pagrindinių filosofų Stasys Šalkauskis“.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. pūtin
(2024-03-16 19:58:07)
(2001:778:e27f:a72:2::2) Parašė:

ir visi Lietuvos ir Kowno raudonskūrei komuniagos bus pakabinti ant savo keušū ant kyolu



4. Aš
(2024-03-03 16:17:33)
(88.222.156.181) Parašė:

Pavadinimui geriau tiktų: "Jaunimo keliai ir klystkeliai...", nes nemažai ten paklydimų užfiksuojama.



3. Aha
(2024-03-03 08:06:26)
(188.69.111.205) Parašė:

Mir, drūžba, festival.



2. Vaiks
(2024-03-02 22:54:03)
(78.60.84.45) Parašė:

Įspūdingi vaizdai iš Sirijus. Vėl stovime civilizacijos kelio pakraštyje.



1. Romas/Dzukas
(2024-03-02 22:52:16)
(50.7.93.27) Parašė:

Pilnai pritariu - Lietuva tampa uždaru kraštu. Mes savanoriskai varome save i Rezervacija, is kurios galima iseiti tik atsiklausus seimininko.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras