49-ojo Jaunimo teatro sezono pirmąjį pusmetį numatomos trys premjeros. Siūlome Jums trumpą apžvalgą, ko galite tikėtis šį rudenį.
Tarmių metų įkandin
2013-uosius paskelbus Tarmių metais, nutarėme pažvelgti, kuo didžiuojamės ir išsiskiriame iš kitų šalių, ir panagrinėti, kuriame lietuviškų žodžių sąskambyje galime ieškoti tautinės savasties ir minties autentiškumo. Lietuvių literatūros klasikės Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės, geriau žinomos Žemaitės slapyvardžiu, kūrinys „Trys mylimos“ gvildena amžinas žmonių tarpusavio santykių problemas. Ne kartą Lietuvos teatruose statyta, vis iš naujo atgimstanti, tikriausiai laiko neįveikiama pjesė tapo raktu į režisieriaus Algirdo Latėno naujausią sumanymą.
Spalio 12, 13 d. žiūrovai bus kviečiami į tarmiškai apdorotą, naujai senomis lietuvių liaudies dainomis pagardintą ir subtiliu folkloriniu audiniu apipavidalintą spektaklį. Rudens premjeroje vaidins ir žodžių į vatą nevynios: Nijolė Normantaitė, Neringa Varnelytė, Giedrė Giedraitytė, Jonė Dambrauskaitė, Nerijus Gadliauskas ir Gediminas Storpirštis.
Politinio teatro apraiškos
Vis daugiau teatro kritikų dėmesio sulaukiančiam 34 metų lenkų dramaturgui Pawelui Demirskiui nereikia ieškoti specialių įkvėpimo šaltinių. Jo pjesių tematiką padiktuoja pats gyvenimas, o tiksliau, tai, ką akivaizdžiai liudija vis labiau socialiai svetimėjanti šalies visuomenė. P. Demirskiui teatro scena – tai politinių debatų vieta. Jo argumentai yra kasdienio gyvenimo faktai, liudijantys apie niūrią eilinio piliečio padėtį kovoje su nykstančiu žmogiškumu.
Prieš keletą metų Lodzę sukrėtė skandalas – italų kompanijos fabrike neaiškiomis aplinkybėmis žuvo jaunas darbininkas. Tai buvo impulsas pradėti rašyti apie tai, kas keletą dienų buvo aktualiausia žiniasklaidos tema. Prieš pradėdamas rašyti P. Demirskis bendravo su liudininkais ir žuvusio darbuotojo artimaisiais, todėl jo herojai – realūs žmonės.
„Aš tikiu, kad teatras privalo būti publicistinis, bent jau ta prasme, kaip mums vaizduojamas ir pateikiamas pasaulis“, – sako dramaturgas.
„Nesistebėk, jei kas nors ateis padegti tavo namų“ didžiojoje teatro scenoje pristatys režisierius Agnius Jankevičius.
Lyčių dramos klausimai
Po nedidelės pertraukos mažoji teatro scena vėl taps teatrinių eksperimentų vieta. Šiais metais čia savo diplominį darbą pristatys jaunoji režisierė Saulė Norkutė. S. Norkutės veikla apima keletą sričių. 2003 m. ji studijavo LMTA teatrologijos mokslus. 2008 m. Prahos kino mokykloje baigė režisūros ir scenarijaus rašymo kursus. Įvairiuose kino, animacijos, radijo teatro projektuose dalyvauja kaip režisierė ir dramaturgė. Šiuo metu tęsia studijas Centrinėje oratorystės ir dramos mokykloje Londone.
S. Norkutė spektaklyje „Regimo pasaulio riba“ tyrinės, kaip į mūsų protus yra įperšami lyčių stereotipai ir laimės receptai. „Man įdomu, kaip iš filmų, teatro, reklamos ar paliesti kitos mus supančios informacijos susikuriame savo laimės formulę ir ką tai slepia. Ar tai, kaip matome pasaulį, save, kartais nėra tik vienos lyties požiūrio kampas, sukurtas tam, kad išsilaikytų skirstymasis į lytis? Kiek mus veikia archetipai ir kaip jie transformuojasi iš kartos į kartą? Kodėl tam tikrai amžiaus grupei yra būdingi vienokie ar kitokie nusistatymai, neleidžiantys pažvelgti už savo rato ribų?“ – tokius klausimus kelia Saulė Norkutė, kuriuos toliau nagrinės kartu su aktorėmis Danute Kuodyte, Jone Dambrauskaite ir Giedre Giedraityte.