17 lemtingų sekundžių
Rusijos naikintuvas „Su-24“, Turkijos lėktuvo lapkričio 24 d. numuštas dėl galimo šalies oro erdvės pažeidimo, iš tikrųjų ją pažeidė. Per klaidą lėktuvas buvo įskridęs į Turkijos oro erdvę 17-ai sekundžių. To pakako, kad turkų naikintuvas F-16 spėtų paleisti raketą, o rusų lėktuvas iš kelių kilometrų aukščio smigtų į Sirijos žemę.
Tai rodo „WikiLeaks“ paviešintas dokumentas.
Turkija nuolat pažeidinėja Graikijos oro erdvę
„WikiLeaks“ taip pat paskelbė, kad Turkija nuolat pažeidinėja Graikijo oro erdvę, tačiau nė vienas jos lėktuvas nė karto nebuvo numušas. Kasmet nuo 2008 m. šių pažeidimų fiksuota nuo maždaug 600 iki 1700, o 2014 m. Turkija net 2244 kartus pažeidė Graikijos oro erdvę.
Pasienio vietovė, kur įvyko incidentas, yra 2,5 km pločio. Lėktuvui skrendant 1600 km/val. greičiu, lėktuvas tokį atstumą įveiktų per kelias sekundes, tačiau turint galvoje, kad viskas vyko 6 km aukštyje, norint pasiruošti jį pašauti reikėjo šiek tiek daugiau laiko.
NATO gina Turkiją, bet nepaaiškina, kodėl
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg) gina Turkiją.
„Mes esame solidarūs su Turkija ir palaikome mūsų NATO narės Turkijos teritorinį vientisumą“, – lapkričio 24 d. skubiame NATO pasitarime Briuselyje aiškino J. Stoltenbergas, pridūręs, kad nenorėtų daugiau leistis į detales.
JAV generolas: dėl tokių dalykų lėktuvų niekas nenumušinėja
Pasak JAV karinių oro pajėgų generolo leitenanto Tomo Makainernio (Tom McInerney), „gali būti, kad (lėktuvas) peržengė ribas, tačiau jis neatliko karinių veiksmų, kuriais pultų (Turkijos) teritoriją, vis dėlto dėl tokių dalykų lėktuvų niekas nenumušinėja“.
Pasak generolo leitenanto, 35 metus tarnavusio JAV karinėse pajėgose, Rusijos lėktuvo numušimas „buvo labai didelė klaida ir parodė prastą sprendimą“.
Dvigubi Turkijos standartai
2012 m. birželį Sirija pašovė Turkijos lėktuvą „Phantom F-4“, kuris pažeidė jos oro erdvę.
Tuomet Turkijos valdžia kritikavo Siriją, kad „negali būti jokio atsiprašymo dėl numušimo net tada, jei lėktuvas oro erdvę pažeidžia vos kelias sekundes“. Rusijos lėktuvui turkai pritaikė kitą standartą.
Vienas pilotas išliko gyvas
Pasak Rusijos ambasadoriaus Prancūzijoje Aleksandro Orlovo, vienas pilotų gali būti gyvas, jis greičiausiai pateko į Sirijos laisvosios armijos narių kontroliuojamą teritoriją. Šis pilotas sužeistas. Pasak A. Orlovo, pilotas turėtų armiausiu metu būti atgabentas į Rusijos karinių oro pajėgų bazę.
Naujausiais duomenimis, jis jau yra Chmeimimo bazėje Latakijoje.
Antrasis pilotas žuvo.
Rusija: Turkija gina IS
Lapkričio 25 d. ryte Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas apkaltino Turkiją, kad ši gina vadinamosios islamo valstybės (IS) teroristus.
Pasak D. Medvedevo, esama informacijos apie tiesioginius finansinius srautus, patenkančius pas Turkijos pareigūnus dėl IS kontroliuojamų gamyklų gaminamų naftos produktų tiekimo.
Rusija Sirijoje smarkiau ginkluojasi
Rusijos premjeras pareiškė, kad neapgalvoti ir kriminaliniai Turkijos valdžios veiksmai sukėlė pavojingą Rusijos ir NATO santykių paaštrėjimą.
Po incidento Maskva nutraukė karinį bendradarbiavimą su Ankara. Pasak Rusijos armijos generolo leitenanto Sergejaus Rudskojaus, kiekvienas taikinys, kelsiantis grėsmę, bus sunaikintas.
Į Chmeimimo karinių oro pajėgų bazę Sirijoje Rusija atgabeno priešraketinę gynybos sistemą S-400, vadinamą Triumf, kuri gali numušinėti lėktuvus.
Šaltinis: foxnews.com
P. S. Tuo tarpu Lietuvos nepriklausoma žiniasklaida ir analitikai pranešė, kad Rusijos lėktuvo numušimas ir pilotų žūtis – V. Putino gudraus plano dalis, siekiant patikrinti NATO vienybę.
O politikos mokslininkas Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala pabrėžė, kad Rusijos vaikščiojimas ašmenimis baigėsi tuo, ko buvo ir baiminamasi.
„Svarbiausia, iš mūsų perspektyvos, kad būtų įrodoma, jog NATO yra vieninga, pasiruošusi atsakyti ir veikti prieš bet kokį agresorių – net jei tai būtų Rusija. Visi bandymai veikti pavienes nares – nesuveiks“, - portalui 15min.lt pasakė L. Kojala.