|
Apie tokius manipuliacinius žaidimus galima buvo nujausti iš karto, kai tik jie buvo pradėti. Sirijos diktatoriaus Bašaro al Assado keliamų sąlygų sąrašas netgi nėra baigtinis. Jis vėl pajuto tvirtą atramą Kremliuje ir nebeatrodo, kad žada kaip nors skubinti cheminių ginklų sunaikinimo procesą ar nutraukti savo šalies gyventojų totalinius žudymus bei šalies griovimą. Ir be cheminio ginklo jau suskaičiuojama virš 100 tūkstančių aukų, bei 5 mln sugriautų gyvenamųjų būstų. Jau milijonai pabėgėlių, kurių skaičius auga vis labiau...
RETRO.
PRADINIS OPTIMIZMAS
Svarbiausia kad tokia kompromisinė idėja, apskritai, gimė. Malonu, kad aukštu lygiu ją pradėta gvildenti būtent Vilniuje. Pagaliau pasijautė proveržis galimybių paieškose. Tai gali būti pirmas, bet labai svarbus žingsnis stabdant Bašaro al Assado režimo agresyvumą. Cheminiai masinio naikinimo ginklai Sirijoje turi būti pagaliau totaliai sunaikinti, o kartu su jais ir visi jų galimo panaudojimo planai.
NUSIVYLIMAS DĖL PERSPEKTYVOS:
Pagal paprastą logiką - antras antras žingsnis galėtų būti Sirijos prezidento pasitraukimas iš posto. Beje, jei tai būtų padaryta po pirmų šimtų žuvusių, pilietinį karą galima buvo sustabdyti, o aukų skaičius nebūtų pasiekęs katastrofiško 100 tūkst. dydžio. Pagal teisinę abėcėlę esamas Sirijos režimas privalo atsakyti už padarytą katastrofišką žalą valstybės gyventojams ir visai ūkio infrastruktūrai. Sirijos valstybės atstatymas gali užsitęsti ilgą eilę metų. Per tą laiką gal ir teisminiai procesai įgis pagreitį. Kelias taikos link taip pat gali būti ilgas ir duobėtas, tačiau svarbiausia, kad toks kelias, matomai, gali būti surastas. Kaip jau esu komentavęs, kad griežtą karinį įsikišimą galima pasiekti sustabdyti tik abipusiais kompromisais tada, kai abi pusė to nori ir siekia įgyvendinti konkrečiais veiksmais. Taikos viltis įsižiebė ir negalima leisti jai užgęsti...
Negalima pamiršti ir to fakto, kad apart cheminio ginklo atakose 1400 su viršum žuvusiųjų, per pilietinį karą jau ne tik žuvo virš 100 tūkstančių Sirijos gyventojų , bet po karo bus daugybė suluošintų invalidų. O kaip bus su tais gyvenamaisiais būstais, kurių priskaičiuojama apie 5 mln? O ką daryti tiems pabėgėliams, kur jiems grįžti, jei daugelio namai yra visiškai sugriauti?
Tad cheminio ginklo sunaikinimas būtų tik dalinė, sakyčiau, laikina pergalė. Gali būti, kad Sirijos diktatoriui Bašarui al Assadui neleido atsistatydinti dar prasidėjusio konflikto pradžioje. Žinom, koks galingas "stogas" jį globojo ir dabar saugo. Tačiau, tai pateisinti žudynių organizatorių vis tiek negalima. Už nusikaltimus žmoniškumui Hagos teismas nepripažįsta jokių senatvės terminų. Atsakyti, manau, vis tiek teks. Jei to neįvyks, tai kentės ne tik JAV autoritetas, bet visuomenė supras ir tai, kokios šalys ir jėgos trukdo įvykti teisingumui.
|