Paviešinti dokumentai rodo, kad JAV savo branduolinius ginklus laikė (ar laiko, nėra žinoma) net Islandijoje, tiesa, be jos valdžios žinios.
NSA archyvo dokumentus paviešino JAV Valstybės departamentas. Juose teigiama, kad JAV ambasadorius Islandijoje Taileris Tompsonas (Tyler Thompson; ambasadoriaus pareigas jis ėjo nuo 1961 iki 1967 m., atsistatydino iš jų savo noru, vėliau mirė) žinojo apie branduolinius ginklus Islandijoje.
Islandijos spauda teigia, kad T. Tompsonas priešinosi JAV sprendimui laikyti branduolinius ginklus, pvz., atominę bombą „Lulu“, Islandijoje. Jis pareiškė, kad sužinoję tokį faktą islandai gali palikti NATO.
Todėl islandai iki šiol to nežinojo. Visi dokumentai NSA buvo įslaptinti iki 2016 m. rugpjūčio 15 d.
Islandams kiaulę pakišo 1951 m. gegužės 5 d. slaptą sutartį su JAV pasirašius Islandijos valdžia. NSA savo ataskaitose rašė, kad „islandų komiai“ (komunistai – red. past.) piktinosi, jog atominės bombos, Islandijai įstojus į NATO 1949 m., gali atsidurti ir joje. 3900 JAV karių į Islandiją atvyko 1949 m.
Oficialiai pasirašytoji sutartis buvo gynybinė, tačiau realiai pagal ją JAV įgavo teisę Islandijoje laikyti savo branduolines bombas.
JAV iki šiol neigė ne kartą pareikštus įtarimus dėl Islandijoje laikomų atominių bombų. 1999 m. dėl šio dalyko melavo ir Hilari Klinton (Hillary Clinton). Teigta, kad tyrinėtojai sumaišė Islandiją su Japonijos Ivo Džimos sala.
Tačiau dabar jau akivaizdu, kad Islandijoje buvo JAV karinės bazės su branduoliniu ginklu.
Islandijos ir NATO šalių santykiai Šaltojo karo metu buvo sudėtingi, nes Islandija prekiavo su Tarybų Sąjunga, todėl visąlaik vadinta sukilėliška, vos ne komunistine šalimi, o 1986 m. Reikjavike įvyko istorinis JAV prezidento Ronaldo Reigano (Ronald Reagan) ir Tarybų Sąjungos premjero (pagal vakarietiškus terminus – red. past.) Michailo Gorbačiovo susitikimas dėl branduolinio abiejų šalių nusiginklavimo.
Šaltinis: icelandreview.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]