JAV Senato Užsienio reikalų komitetas, anot žiniasklaidos, parems ribotą karinę operaciją prieš Siriją. Jo nariai susitarė dėl rezoliucijos, kuri leistų iki 60 dienų intervenciją, rašo „Washington Post“. Prezidentas Barackas Obama galėtų ją pratęsti dar 30 dienų.
Tačiau komitetas pabrėžė, kad sausumos daliniai į Siriją neturėtų būti siunčiami. Išimtis galėtų būti tik nedidelės „gelbėjimo komandos“ nusiuntimas, jei įvyktų kas nors nenumatyta.
B. Obama, be to, turėtų per 30 dienų nuo operacijos pradžios pateikti Kongresui planą dėl diplomatinių Sirijos krizės sprendimo būdų. Komitetas rezoliuciją gali priimti jau trečiadienį, ir tada kitą savaitę ji galėtų būti pateikta balsavimui Senate.
Prieš tai JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry įspėjo dėl „siaubingų padarinių“, jei Kongresas nepritartų kariniam smūgiui prieš Siriją. Daugiau kaip pustrečios valandos trukusiame posėdyje jis kartu su gynybos sekretoriumi Chucku Hageliu ir generalinio štabo vadu Martinu Dempsey įtikinėjo Užsienio reikalų komitetą pritarti B. Obamos veiksmams. „Dabar ne laikas stebėti žudynes iš už tvoros“, – kalbėjo J. Kerry.
Jei JAV nenubaustų Bašaro al Asado režimo dėl cheminio ginklo panaudojimo, „tai atvertų Pandoros skrynią“, pabrėžė diplomatijos vadovas. Tokios šalys kaip Iranas ar Šiaurės Korėja tai įvertintų kaip signalą, kad galima likti nebaudžiamam dėl cheminio ginklo naudojimo. „Tai labai, labai apsunkintų mūsų gyvenimą“, – toliau kalbėjo J. Kerry. B. al Asado ataka prieš savus gyventojus, rugpjūčio 21-ąją pasiglemžusi daugiau kaip 1 400 gyvybių, peržengė ne tik JAV, bet ir viso pasaulio „raudonąją liniją“, pridūrė jis, turėdamas omenyje JT cheminio ginklo konvenciją.
J. Kerry dar kartą atmetė sausumos dalinių operaciją. Be to, anot jo, nereikėtų kalbėti apie „karą“. „Prezidentas neprašo jūsų skelbti karo“, – teigė jis. Kalbama tik apie „ribotos akcijos, kuri sumažintų tirono pajėgumus, sankcionavimą“.
J. Kerry neatskleidė, kaip B. Obama elgsis, jei nesulauks Kongreso pritarimo kariniam smūgiui. „Aš negaliu pasakyti, ką darys prezidentas, nes man jis to nepasakojo. Tačiau jis turės teisę smogti“, – sakė J. Kerry.
„Cheminio ginklo panaudojimas Sirijoje yra ne tik išpuolis prieš žmoniškumą. Tai rimta grėsmė Amerikos ir artimiausių jos sąjungininkių saugumo interesams“, – savo kalboje sakė Ch. Hagelis. Jis pabrėžė, kad karinį smūgį remia daug valstybių – Prancūzija, Turkija, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir kiti partneriai.
Eltos inf.