2024 m. rugpjūčio 4 d.

 

Sjedas Kamalis: BREXIT rezultatai tapo signalu ES atsibusti iš miego

7
Paskelbta: 2016-07-05 16:12 Autorius: ekspertai.eu
Sjedas Kamalis.
Sjedas Kamalis.

Jungtinės Karalystės (JK) referendumo rezultatai turi paskatinti ES ir jos valstybių vadovus siekti skaidresnės ir į piliečių rūpesčius labiau įsiklausančios Sąjungos. Tokią žinią antradienį Strasbūre europarlamentarai perdavė Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui (Donald Tusk) ir Europos Komisijos pirmininkui Žanui Klodui Junkeriui (Jean-Claude Juncker).

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas D. Tuskas savo kalboje pažymėjo, kad ES vadovų diskusija dėl Brexit buvo „rami ir pasverta“: jie suprato JK premjero Deivido Kamerono (David Cameron) sprendimą atidėti formalią šalies pasitraukimo iš ES pradžią, tačiau paragino JK pateikti išstojimo pranešimą kuo greičiau. Iki tol nebus jokių derybų su JK, pridūrė D. Tuskas. 

Europos Komisijos pirmininkas Ž. K. Junkeris kritikavo Brexit šalininkus: „Jie nėra patriotai, o retronacionalistai. Patriotas nepaliktų laivo sunkią akimirką. Jie neturi plano, ką toliau daryti.“ Pažymėjęs, kad ES turi tapti „europiečių sąjunga“, jis ragino sparčiau vykdyti reformas ir veiksmingiau įgyvendinti priimamus sprendimus.

Europos liaudies partijos frakcijos pirmininkas Manfredas Vėberas (Manfred Weber, Vokietija) teigė, kad po JK referendumo 27 ES valstybės neturėtų tapti politinio chaoso Londone įkaitėmis. Borisas Džonsonas (Boris Johnson) ir Naidželis Feražas (Nigel Farage) kaip bailiai „iššoko iš laivo“ sunkią akimirką, pažymėjo EP narys. Jis paragino kurti naują politinės atsakomybės ir „mitų apie ES griovimo“ kultūrą, nes ES yra naudinga žmonėms, ji yra demokratiška ir gali būti veiksminga. Kaltinti ES dėl Brexit „būtų beprotybė“, apibendrino M. Vėberis.

Socialistų ir demokratų frakcijos pirmininkas Džanis Pitela (Gianni Pittella, Italija) gyrė EVT sugebėjus atsispirti šantažui. Kartu jis pažymėjo, kad vidaus rinkoje norinti dalyvauti valstybė privalo užtikrinti laisvą asmenų judėjimą. Savo ruožtu Dž. Pitela kritikavo ES valstybių vadovus už nepakankamą ryžtą imtis ES reformų. Jo įsitikinimu, tokį delsimą lemia tarpvyriausybinis sprendimų priėmimo būdas, todėl svarbu paremti Ž. K. Junkerio pastangas stiprinti Bendrijos modelį.

Europos konservatorių ir reformistų frakcijos pirmininkas Sjedas Kamalis (Syed Kamall, Jungtinė Karalystė) pažymėjo, kad referendumo rezultatai tapo signalu ES atsibusti iš miego. Jis ragino nedaryti spaudimo JK, taip pat neapsimesti, kad nieko neįvyko. ES vadovai turi pasinaudoti dabartine situacija tam, kad padarytų ES skaidresnę ir labiau įsiklausytų į teisėtus piliečių rūpesčius, teigė EP narys.

„Tik žiurkės palieka skęstantį laivą“, – kalbėjo Liberalų ir demokratų frakcijos pirmininkas Gajus Ferhofstadas (Guy Verhofstadt, Belgija), komentuodamas referendumo šalininkų veiksmus. EVT turi pripažinti, kad piliečiai yra nusiteikę ne prieš ES, o prieš tokią „neveiksnią“ Europą, kalbėjo jis, cituodamas Eurobarometro apklausą, rodančią, jog gyventojai palaiko didesnį ES įsitraukimą daugelyje sričių, kaip antai kova su terorizmu bei migracijos valdymas. „Arba ES turės pasikeisti, arba ji turės mirti“,– pridūrė G. Ferhofstadas.

Europos vieningųjų kairiųjų frakcijos pirmininkė Gabrielė Cimer (Gabriele Zimmer, Vokietija) pavadino EVT išvadas skandalingomis, nes, jos įsitikinimu, dar vienas „apmąstymų periodas“ be aiškių gairių pamins piliečių pasitikėjimą.

Žaliųjų frakcijos pirmininkė Rebeka Harms (Rebecca Harms, Vokietija) negailėjo kritikos populistams ir nacionalistams, kurie naudojasi piliečiais savo interesų protegavimui. Jos manymu, 27 ES valstybės turi laikyti duris atviras tiek Jungtinei Karalystei, tiek Sąjungoje norintiems pasilikti žmonėms ir regionams.

Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos frakcijos vardu kalbėjęs Polas Natolas (Paul Nuttall, Jungtinė Karalystė) pažymėjo, kad ES ir JK turi tartis racionaliai, siekti geriausio sprendimo abiem pusėms ir tapti geromis prekybos partnerėmis. Kitu atveju nukentės Prancūzijos žemdirbiai ir Vokietijos automobilių gamintojai, teigė jis.

Marin Le Pen (Marine Le Pen, Tautų ir laisvės Europa, Prancūzija) taip pat ragino siekti sąžiningo prekybos susitarimo. Kartu ji kaltino Europos integracijos šalininkus negerbiant piliečių valios. Žmonės nori suverenumo ir laisvo bendradarbiavimo, o ne didesnės integracijos, kalbėjo ji, ragindama ES „pasikeisti arba išnykti“.

Diskusijos pabaigoje kalbėjęs Ž. K. Junkeris pažymėjo, kad nei jis, nei Europos Komisija nėra atsakingi už Brexit. 40 metų JK vyriausybė neigė ES naudą, teigė jis, todėl „neverta stebėtis, kad žmonės patikėjo šiuo melu“. D. Tuskas pridūrė, kad jis nuolat ragino ES valstybių ir vyriausybių vadovus prisiimti atsakomybę už priimtus sprendimus ir liautis kaltinus ES dėl nesėkmių vidaus politikoje.

Šaltinis: EP spaudos tarnyba

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Dzūkija
(2016-07-06 16:24:51)
(78.62.212.240) Parašė:

Tam,kad išgirsti savos šalies piliečius,reikėjo BREXIT ??????????????? reikėjo spyrio į gerą vietą ???????? Nereikalingi tokie vadovai Europai...



6. stasys
(2016-07-06 11:36:11)
(90.140.92.151) Parašė:

tiesa.com/naujienos-ir-zinios/anglija-ir-gyvenimas-joje/migracija/mitai-apie-imigrantus-is-es-sklaidosi-22452 ....požiūris į problema iš vidaus .



5. groteskas
(2016-07-06 01:03:59)
(77.21.70.198) Parašė:

Mazyte pergale pasiekta! Briuselio vyr. komisaras Junkeris nepasirasys uz Europa ir uz mus visus CETA sutarties! Si sutartis bus perduota svarstyti sajunginiu respubliku parlamentams! Idomu: kaip balsuos kolaborantu gauja Lietuvoje? Gal net nesvarste...



4. Groteskas
(2016-07-06 00:55:27)
(77.21.70.198) Parašė:

Didziausias Europos priesas - Europos sajunga!



3. >>>
(2016-07-05 21:37:51)
(78.56.70.241) Parašė:

tuskas ir junkeris yra niekuo nerinkti. Tai zmones patys save pasiskyre i pareigas.kokia jie turi teise nesutikti su europarlamentarais?



2. Mn
(2016-07-05 21:32:28)
(86.203.209.126) Parašė:

Visu saliu proletarai vienykites. Vieni bolsevikai kure sssr kiti es. Rezultatas is toks pat nes nieko nekuriama o viskas griaunama. Razrusim vies mir!!!



1. trumpai
(2016-07-05 16:23:30)
(78.61.53.31) Parašė:

Tu matai jau ragina oliharhus dalintis su benameis bet ragins dar dešimpmeti.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras