Dėl pasaulinio atšilimo pasėlių kas dešimtmetį sumažės po maždaug 2 proc., pasaulio ekonomika dėl klimato kaitos patirs 1,45 trilijono dolerių nuostolių. Apie tai informuoja AFP remdamasi kol kas nepublikuota Jungtinių Tautų (JT) ataskaita.
Pagal ataskaitą, jeigu oro temperatūra vidutiniškai pakils 2,5 proc. per artimiausius 80–90 metų, pasaulinis bendras vidaus produktas (BVP) sumažės 0,2–2 proc. Užauginami derliai bus mažesni, tuo tarpu maisto paklausa pasaulyje išaugs 14 procentų. Be tiesioginių nuostolių žemės ūkiui, atsiras ir netiesioginių ekonominių problemų, susijusių su pasauliniu atšilimu: dėl prarastų žemės resursų jūrų pakrantėse tenykščiai gyventojai migruos į vidaus rajonus. Labiausiai pažeidžiamais regionais laikomi Pietų ir Rytų Azija.
JT atstovai tvirtina, kad siekdamos užkirsti kelią ekologinei katastrofai ir ekonominei krizei šalių vyriausybės turi nedelsdamos imtis priemonių ir sukurti kovos su šiltnamio dujų efektu susitarimo projektą.
JT prognozės šiems metams yra sudaromos pagal šiltnamio dujų plitimo tendencijų kompiuterinius modelius. Visų pirma, atsižvelgiama į žmogaus veiklą, pavyzdžiui, anglies, naftos ir dujų, kaip energijos išteklių, vartojimą.
Kioto protokolas dėl anglies dvideginio išmetimo į atmosferą sumažinimo galioja iki 2020 metų, šis protokolas nustato teisiškai privalomus emisijų apribojimus 38 pramoninėms šalims. Bet tarp šių šalių nėra dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų (JAV ir Kinijos), taip pat Rusijos, Indijos ir Kanados.
Eltos inf.