Jungtinių Tautų (JT) taikdariai (populiariai vadinami žydraisiais šalmais arba žydrosiomis beretėmis) yra patekę į daugybę skandalų, iš kurių, be abejo, baisiausias buvo Srebrenicos žudynės, kai jie ramiai pasitraukė iš skerdynių vietos, kurioje buvo nužudyti tūkstančiai vyrų ir berniukų. Tačiau vėliau JT taikdarių misijos nesibaigė, skandalai juo labiau.
Kaip teigiama Konfliktuose esančių civilių centro (CIVIC) 92 puslapių ataskaitoje, kai kurie JT taikdariai „visiškai paliko savo postus“ Pietų Sudano Džubos mieste 2016 m. liepos 11 d., dėl to sukilėliai išžagino mažiausiai penkis padėti atvažiavusius savanorius, taip pat sužeidė dar keliolika, tarp kurių buvo nuerų tautybės Pietų Sudano žurnalistas.
2016 m. vasarį JT taikdariai nekreipė dėmesio į tai, kad Pietų Sudano Malakalo mieste buvo užpulti savanoriai iš Etiopijos, Indijos ir Ruandos. Tuomet žuvo mažiausiai 30, sužeista 100 civilių.
CIVIC teigimu, „tai taikdarių atsakomybė – nuo pasirengimo iki veiksmų prievartos aktų metu“.
Šioms išvadoms pritarė JT.
JT taikdarių operacijų departamentas veikia nuo 1948 m., jame dirba 111 512 asmenų, iš kurių 90 905 yra uniformuoti. Metinis JT taikdarių biudžetas siekia 8,6 mlrd. dolerių.
JT taikdariai yra padarę daugybę nusikaltimų: vertę užsiimti prostitucija, žaginę vaikus ir suaugusiuosius, prekiavę žmonėmis. Taip nutiko Kambodžoje, Mozambike, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Somalyje, Siera Leonėje, Etiopijoje, Eritrėjoje, Burundyje, Dramblio Kaulo Krante, Haityje, Kosove, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Libane ir kt.
Šaltinis: civiliansinconflict.org
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]